Şimdi de maviyemiş çıktı

Şimdi de maviyemiş çıktı

OMÜ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümünce 2001 yılında fakültenin araştırma ve uygulama sahasında kültüre alınan, daha sonra Bolu, Rize, Giresun ve Trabzon'da deneme bahçeleri oluşturuldu.

Haber; Ceylan Beykoz

Sağlık açısından birçok faydası bulunan maviyemiş, dünya genelinde yılda 700 bin ton üretiliyor. Ülkemizde ise 16 yıl önce başlayan çalışmalar sonucunda yılda bin ton üretime ulaşıldı. Hedef 10 yıl içinde 10 bin tonun üzerine çıkmak. On dokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Çelik, sağlık açısından birçok faydası bulunan, yaban mersini olarak da bilinen "maviyemiş"in dünya genelinde yılda 700 bin ton üretildiğini belirterek, "Ülkemizde ise 16 yıl önce başladığımız çalışmalar sonucunda yılda bin ton üretime ulaşıldı. Hedefimiz 10 yıl içinde 10 bin tonun üzerine çıkmak" dedi.

Amerika'da yüz yıl önce kültüre alınarak geliştirilen maviyemiş meyvesinin Türkiye'ye 2000 yılında getirildiğine işaret eden Çelik, “İlk deneme bahçesini Rize'de kurdum. 16 yıl önce başlattığımız çalışmalarla bugün Artvin, Ardahan, Karabük, Gümüşhane, Bayburt, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Kastamonu, Zonguldak, Sakarya, Bolu, Düzce, Kocaeli, Çanakkale, İstanbul, Bursa, Balıkesir ve Kırklareli'nin yüksek kesimlerinde olmak üzere yaklaşık 3 bin dekar ekili alanda maviyemiş meyvesi var. Bahçelerdeki üretim verimi her yıl artıyor ve alternatif ürün olarak ekonomiye katkı sağlıyor. Üniversitemizin araştırma ve deneme sahasında kurduğumuz maviyemiş bahçesinde de hasada başladık. Ürün kalitesi oldukça iyi” ifadelerini kullandı.

İlimizde doğal ortamda da bulunan Yaban Mersini meyvesinin kilosu serbest piyasada 20 ila 35 lira arasında alıcı bulabiliyor. Maviyemiş’in 40 çeşit hastalığa iyi geldiği ve tedavi edici özelliği belirtiliyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.