Tarihi sütunun üstüne duvar ördüler

​​​​​​​İzzet Baysal Caddesi üzerinde yer alan Aslahaddin Camisinin arka duvarının içine gömülü olan tarihi eser niteliğindeki taşın durumu akılları dumura uğratıyor. Caminin beton duvarının tarihi taşın üstüne inşa edilmiş olması kültür varlıklarına verdiğimiz değeri ortaya koyuyor.

Tarihi sütunun üstüne duvar ördüler

Haber: N. Halid Altundal

AK Parti İl Başkanlığı binası yanında bulunan Bolu’nun en eski camilerinden Aslahaddin Camii arkasında cami avlusunu çevreleyen duvarın içine gömülü olarak duran ve Roma döneminden kaldığı üzerindeki yazılardan açıkça belli olan tarihi sütunun betona hapsedilmiş hali tarihi eserlere toplumca verdiğimiz değerin ne seviyede olduğunu gözler önüne seriyor. Sokaktan geçen herkesin hayretle izlediği bu görüntünün Bolu İl Kültür Müdürlüğü ekiplerinin dikkatini çekmemesi de ayrı bir muamma.

Aslahaddin Camii arkasındaki Kuran Kursu avlusunun duvarı altında kalan taş blok üzerindeki çözülemeyen yazıların yapının eski döneme ait olduğu ile ilgili bilgiler verdiğini düşündürürken tarihi eser niteliğindeki taşın uzun yıllardır böylesine rezil bir durumda bırakılması ise tepki çekti. Söz konusu taş blokla ilgili yetkililerden henüz hiçbir açıklama yapılmazken sokakta yaşayan vatandaşlar uzun yıllardır o taşın orada olduğunu belirttiler.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2020, 00:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124