Tarım İl Müdürlüğü’nden “Ekosistem odaklı gıda üretimi” projesi

Tarım İl Müdürlüğü’nden “Ekosistem odaklı gıda üretimi” projesi

Bolu İl Tarım Müdürlüğü, Küresel Çevre Fonu'nun desteğiyle yürütülen "Ekosistem Odaklı Gıda Üretiminin Teşvik Edilmesi Yoluyla Agroekolojik (Ekolojik Tarım) Yönetim Sisteminin Geliştirilmesi" projesi kapsamında önemli adımlar atmaya devam ediyor.

Bolu İl Tarım Müdürlüğü, ekolojik tarım çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Projeye ilişkin yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından Küresel Çevre Fonu'nun finanse ettiği ve Tarım ve Orman Bakanlığı iş birliği ile hayata geçirilen bu projenin amaçları ve çalışmaları hakkında detaylar paylaşıldı.

il-tarim-mudurlugunun-ekolojik-tarim-calismalari-suruyor-2.jpg

Saha ziyareti sırasında FAO Teknik Lider Sayın Fazıl Düşünceli, Proje Teknik ekibi, Akademisyenler ve Teknik danışmanlar yer aldı. Ziyaret kapsamında şu hususlar ele alındı:

il-tarim-mudurlugunun-ekolojik-tarim-calismalari-suruyor-4.jpg

Belirlenen parsel alanları çiftçilerin ve yerel koordinasyon kuruluşlarının onayı ile netleştirildi.

Tanıtım faaliyetlerine yönelik tavsiye önerileri alındı, özellikle Armut ve bağ tanıtım alanı için Kızık köyü ziyaret edildi.

IZA buğdayı ve kurulacak bulgur üretim tesisi hakkında görüşmeler yapıldı.

Tarlaların ekim nöbetine (Münavebe) uygunluğu değerlendirildi.

Yerel paydaşlarla arazi yönetimine yönelik teknik toplantılar düzenlendi.

Bölgedeki tarım ve otlatma alanlarının tarımsal-ekolojik açıdan nasıl yönetildiği incelendi.

Proje kapsamında Bolu ilinde entegre ve kapsamlı bir ekolojik tarım yönetim stratejisi geliştirilerek, bu stratejinin uygun alanlarda yaygınlaştırılması hedefleniyor. Ayrıca projenin amaçları arasında ulusal tarımsal ekolojik yönetim stratejisi geliştirilmesi, eğitim programları düzenlenmesi, çiftçilere teknik destek sağlanması, iklim değişikliğinin etkilerinin azaltılması ve çiftçilerin refah düzeyinin artırılması gibi önemli hedefler bulunuyor.

il-tarim-mudurlugunun-ekolojik-tarim-calismalari-suruyor-1.jpg

Bu kapsamlı projenin Bolu iline ve Türkiye'nin ekolojik tarım alanında önemli kazanımlar sağlayacağına inanılıyor. Proje hakkında daha fazla bilgi almak ve görüşlerinizi paylaşmak için İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile iletişime geçebilirsiniz.

il-tarim-mudurlugunun-ekolojik-tarim-calismalari-suruyor-3.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.