TARSİM dönemi 1 Kasım’da başladı

TARSİM dönemi 1 Kasım’da başladı

Ziraat Odası Başkanı Hakkı Fidan, 2023 yılı Devlet Destekli Tarım Sigortası (TARSİM) döneminin 1 Kasım 2022 itibariyle başladığını hatırlatarak, üreticilerin zaman geçirmeden ürünlerini devlet destekli tarım sigortası ile güvence altına almaya çağırdı.

Başkan Fidan yaptığı açıklamada, üreticilerimiz zirai don, fırtına, sel gibi doğal afetlere karşı mahsulünü tarım sigortası ile güvence altına alacak olan üreticilerin korkusuz bir kış mevsimi geçireceğini belirtti. Mevsimsel değişikliklere bağlı olarak son yıllarda fındıkta zirai don ve fırtına hasarı yaşadığına dikkat çeken Hakkı Fidan,

“üreticilerimiz iklimsel afetlerin neden olduğu ve hemen hemen her yıl ürünlerinde az veya çok kayıplara neden olan, don, fırtına, sel, heyelan ve dolu gibi riskleri yaşamaktadır. Bu nedenle ürünlerindeki oluşan kayıpları ise yalnızca TARSİM ile sigorta yaptırarak telafi edebilmektedir. Yüzde 67’ye varan devletin prim desteği ile ÇKS başvurusu yapmış her üreticimizin geç kalmadan özellikle meyve bahçelerindeki ürünlerini sigorta yaptırmaları halinde ilerideki günlerde yaşanacak afetlerden oluşacak kayıplarını karşılama fırsatları olacaktır.

Üreticimiz bahçesinin bulunduğu rakıma ve indirimlere göre değişmekle birlikte ortalama bir ocaktan alacağı ürün bedeli ile bir dekar bahçesini sigorta yaptırabilirler”

dedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum