“Taşkıran davası” bugün Bolu adliyesinde görülecek

“İkna suretiyle irtikap” suçunu işlediği iddia edilen Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın başdanışmanı Yaşar Taşkıran’ın davası bugün Bolu adliyesinde görülecek.

“Taşkıran davası” bugün  Bolu adliyesinde görülecek
 Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın başdanışmanı Yaşar Taşkıran’ın davasına bugün Bolu adliyesinde devam edilecek.“İkna suretiyle irtikap” suçunu işlediği iddia edilen Yaşar Taşkıran’ın geçtiğimiz Temmuz ayında görülen davasında Şikâyetçi Uğur Aşçıoğlu’nun avukatı ikilinin bir nargile evinde yaptığı görüşme sırasında kaydedilen ses kaydında “ Taşkıran’ın Aşçıoğlu’na yönelik olarak ”Tesisin bulunduğu taşınmazın 18 uygulaması kapsamında olmamasına rağmen söz konusu taşınmazın 18 kapsamına girebileceği yönünde beyanlarda bulunarak baskı oluşturduğuna dikkat çekerek; “Olaya ilişkin ses kaydı vardır. Bu ses kaydının dökümü yapıldığında Sanık Taşkıran’ın bu uygulama nedeniyle Aşçıoğlu’na 500 bin lira civarında zararının oluşacağı bu zararı gidermek için arkadaşlarının bu rakamın % 10’nunu istediği kendisinin ise 15 bin liraya bu işi halledeceğini söylediği açıkça anlaşılacaktır.”Demişti. Sanık Taşkıran ise söz konusu beyanların tamamıyla hayal ürünü olduğunu söyleyerek;”Yolun Uğur beyin taşınmazından geçmediği tesisin aynen muhafaza edildiği ortadadır. Buna ilişkin plan fotokopisini bizzat odamda Uğur Bey’in kendisine teslim ettim” demişti.

 

 

“En önemli delil ses kaydıdır”

 

Uğur Aşçıoğlu’nun avukatı ise Her ne kadar müvekkilimin tesisinin bulunduğu taşınmazla ilgili olarak 18 uygulamasının olmadığı sanık müdafilerince ileri sürülmüş ise de gerek müvekkil gerek abisine söz konusu taşınmazın ortasından yol geçmesi nedeni ile ayrıksı bir durum söz konusu olduğu bu nedenle 18 kapsamına gireceği yönünde beyanlarda bulunarak baskı oluşturulmuştur bu nedenle gerekirse müştekinin abisinin de dinlenmesini talep ediyoruz. Olayın esasına ilişkin olarak en önemli delil ses kaydıdır. Bu ses kaydının dökümü yapıldığında sanığın açıkça müştekiye yönelik beyanları bu uygulama nedeni ile 500 bin lira civarında zararın oluşacağı arkadaşlarının %10 istediği ancak kendisinin bu işi 15 bin TL. ‘ye halledeceğini söylediği açıkça anlaşılacaktır. Bir suçun tespitine yönelik ses kaydının hukuka aykırı olmadığı hususunda Yargıtay Ceza Genel Kurulunun kararları söz konusudur bu nedenle ses kaydı delil niteliğine haizdir. “ biçiminde konuştu.

 

“Bu iddia hayal ürünüdür”

Sanık Yaşar Taşkıran ise “Özellikle müşteki vekilinin müştekinin taşınmazından yol geçileceği ikiye bölüneceği yönündeki beyanları hayal ürünüdür. Çok eski tarihlerde encümen kararı ile söz konusu konut sahası olmasına karşın akaryakıt istasyonundan izin alınmış o zaman o taşınmazın ortasından yol geçiyordu ancak daha sonra yapılan imar değişikliği ile söz konusu taşınmaz bütünleştirilmiş ve söz konusu yolda kaldırılmıştır. Buna ilişkin olay tarihinden önce imar değişikliği ile müştekinin taşınmazından geçemediği tesisin aynen muhafaza edildiğine ilişkin plan fotokopisi bizzat odamda ben müştekiye teslim ettim dolayısıyla bu iddia hayal ürünüdür kabul etmiyorum. Katılma talebine bir diyeceğim yoktur. Ancak 30 yıldır memurum Bolu’da bilinen kişiyim. 3 aya yakındır tutuklu olmam nedeni ile gerek ben gerekse ailem mağdur olmuştur herhangi bir kaçmam söz konusu değildir bu nedenle tutuksuz yargılanmamı talep ediyorum” demişti..Mahkeme hâkimi ise söz konusu ses kaydının bilirkişi eşliğinde ses kaydı dökümünün yapılmasına hükmederek mahkemeyi 20 Ağustos Salı gününe ertelemişti.

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 10:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124