“TBMM Başkanı Kahraman derhal istifa etmeli”

Ülke Gündemini yakından ilgilendiren Yeni Anayasa konusunda geçtiğimiz günlerde açıklama yapan TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yeni anayasada laikliğin olmaması gerektiğini söylemişti. Kahraman’ın yapmış olduğu bu açıklamaya, Bolu Cumhuriyet Kadınları Derneği Denetleme Kurulu Başkanı Güllü Yaman sert tepki gösterdi. Yaman konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi.

“TBMM Başkanı Kahraman derhal istifa etmeli”

Haber: Semih BAYKAL

Cumhuriyet Kadınları Derneği Denetleme Kurulu Başkanı Güllü Yaman, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; “ TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın ‘yeni anayasada laikliğin olmaması’ gerektiği yönündeki sözlerini şiddetle kınıyor, bulunduğu mevkiye uygun olmayan ve Anayasal suç işlediğini belirterek derhal istifa etmesi gerektiğini belirtiyoruz Lâiklik, yarım yüzyıldan beri siyasal ve hukuksal bakımdan Türkiye Cumhuriyetinin temel unsudur; Anayasal bir gerçektir. Laiklik ilkesi Anayasamıza ve yaşamımıza yerleşmiştir. Laik toplum düzeni, bütün din ve inançta insanların eşit koşullarda aynı kurallara uymak durumunda bulundukları, hiç kimseye dinsel ayrıcalık ve üstünlük tanımayan toplum düzenidir. Laiklik; devletin; yönetimde, toplumsal yaşamın her kesiminde, insan aklı, bilim temelleri üzerinde gerekli kurumları oluşturup geliştirerek ve sağlam güvenceler sağlayarak din dışı kalması tüm inançlara, inançsızlığa karşı yansız ve aynı uzaklıkta bulunması ve dinin, kişisellik alanında bulunması olarak tanımlanabilir. Laikliğin en etkin koruyucusu toplumun tüm dogmalardan, ekonomik, dinsel ya da yönetsel arayışların baskılarından kurtulabilmiş bilimle, akılla arınmış bir bilinci olmalıdır. Çağdaş demokrasilerin ön koşulu olan laiklik ilkesinin temelinde; eğitimin, siyasetin, devlet yönetiminin, toplum hayatının ve hukuk kurallarının eşitliğe, akla ve bilime dayandırılması yatar. Devlet yönetimi hiçbir kural ve baskıyla suistimal edilemez” diye söyledi.

“TÜRKİYE’DE LAİKLİĞİN BENİMSENMESİ ÜÇ TEMEL DEĞERDEN KAYNAK BULMUŞTUR”

Açıklamalarının devamında Yaman; “ Türkiye’de laikliğin benimsenmesi üç temel değerden kaynak bulmuştur: Vicdan özgürlüğü, dinsel inanç özgürlüğü ve tüm erkekler ile kadınların eşitliği. Laik düzen içindeki çağdaş Türk kadını, seçme ve seçilme hakkının yanında;  Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetsel, eğitsel, ekonomik ve sosyal alanlarında yerini alma ve her türlü görevi yapma olanağına da sahiptir. Devlet, hukuk ve toplum ilişkisinin laiklik ve demokrasi açısından anlamı ve işlevi ancak; devletin ve toplumun hukuk önünde eşitliği, dinsel alan ve dindışı alanda hukukun eşit geçerliliği, toplumsal ve siyasal alan ayrımının din alanından bağımsızlığıdır. Atatürkçü çağdaşlaşmanın temelinde devlet olarak bağımsızlık, millet olarak egemenlik, birey olarak hak ve özgürlükler yer almaktadır. Cumhuriyet devrimlerinde kadın haklarına dönük olarak çağdaşlaşma hareketlerinin kadın haklarının korunması açısından en belirgin iki özelliği kadın erkek eşitliği ve laikliktir. TBMM Başkanı laiklik ilkesinin kaldırılması talebiyle çalışma yaşamından eğitimden ve aile yaşamına kadar her alanında dine referanslı bir yaşam biçimi özendirilmenin ve dayatılmasının önünü açmaya çalışılmaktadır. Ülkemizde kadının çağdaş insan haklarını kullanabilmesi, güçlendirilmesi ve kadın erkek eşitliğinin sağlanması için yapılması gerekenler, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadının çalışma hayatına katılımı, eğitimi,  kadın cinayetleri, aile içi şiddet, evlilik yaşının ihmal edildiği çocuk gelinler  gibi toplumsal yaralar ne yazık ki göz ardı edilmektedir” dedi.

“LAİKLİK AYNI ZAMANDA KADIN HAKLARI DEMEKTİR”

Yaman açıklamalarında laikliğin aynı zamanda kadın hakları demek olduğunu ifade ederek; “Laiklik aynı zamanda kadın hakları demektir. Ancak laik bir toplum düzeni içinde kadın hakları ve toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanabilir ve kadınlar güçlenebilir. Bu bağlamda laiklik kadın haklarının temelidir, güvencesidir. Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak laikliğin, kadın erkek eşitliğinin sağlanmasıyla kadının korunması ve güçlendirilmesinin temel güvencesi olduğunu bir kere daha tekrarlıyoruz” diye ifade etti.

“TBMM BAŞKANI’NIN İSTİFASINI TALEP EDİYORUZ”

Son olarak Yaman, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ı istifaya davet ederek şunları söyledi; “ Başta da belirttiğimiz üzere toplumsal kargaşa ve ayrıştırıcı söylemleri ile birlik ve beraberliğimize zarar veren ve kutuplaşmaya neden olan TBMM Başkanlık makamında bulunan kişinin derhal istifasını talep etmekteyiz. Geleceğimizin kararmaması için laik Anayasadan vazgeçmeyeceğimizi ve her şartta savunmaya devam edeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz” diye söyledi.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 19:51
YORUM EKLE
YORUMLAR
Durmuş Erdoğan
Durmuş Erdoğan - 5 yıl Önce

laiklik karşıtı olmayan akp'li varmi? onun için istifa çözüm değil.çözüm akp'yi sandiğa gömmek.

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124