Tedbirlerde ‘esneme’ sinyali

Koronavirüsle mücadeleye ilişkin konuların masaya yatırılacağı Cumhurbaşkanı Kabine Toplantısının yapılacağı tarih açıklandı. Toplantıda salgın tedbirlerine ilişkin esneme kararları alınması bekleniyor.

Tedbirlerde ‘esneme’ sinyali

Haber: N. Halid Altundal

Sağlık Bakanlığınca günlük olarak açıklanan koronavirüs tablosunda ağır hasta sayısı 23 Ocak itibariyle 2 binin altına düştü. Günlük olarak açıklanan verilerde ağır hasta sayısının adım adım düşme seyrinde olduğu görülüyor. Günlük vaka sayısının 6-7 bin civarında seyretmesi ve iyileşen sayısındaki artışla birlikte kısıtlama ve tedbirlerde olumlu adımlar atılıp atılmayacağı kamuoyunda tartışılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüsle mücadele konusunda daha önceki yaptığı açıklamalarda sayıların belli bir seviye altına inmesi ile beraber gerekirse kısıtlamalarda esnemeye gidilebileceğini bildirmişti. Erdoğan ayrıca Cuma günü yaptığı açıklamada, salgınla alakalı olarak vefat sayılarını dikkate aldığını ve vefat sayılarının düşmesinin kendisini ümitlendirdiğini belirtti. Erdoğan öte yandan restoran ve kafelerin açılıp açılmayacağı konusunda ise, “Kabine Toplantısı’nda bunun değerlendirmesini yeniden ele alacağız. Çünkü endişelerimiz var. Şu anda başarılı bir süreç var, bu başarılı süreci tekrar tersine çevirmek istemiyoruz. Ama elimize gelen verilere bakarız. Verilere göre gerekirse bir esneme yapılabilir” ifadelerini kullanmıştı.

KABİNE NE ZAMAN TOPLANACAK?

Geçtiğimiz hafta kamuoyunun en merak ettiği konular arasında olan Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısına dair bilgi kamuoyuyla paylaşıldı. Kabine Toplantısının 1 Şubat Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirileceği öğrenildi. Toplantıda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu üyelerinin de bir sunum yapması bekleniyor.

HANGİ TEDBİRLER KABİNE GÜNDEMİNDE?

-Kabine toplantısında koronavirüs tedbirleri ile ilgili öncelikli olarak sokağa çıkma yasağına ilişkin saatlerin daraltılmasının gündeme geleceği konuşuluyor. Buna göre Cumartesi-Pazar günü uygulanan sokağa çıkma kısıtlamalarının gündüz için kaldırılması da yeni planlamada söz konusu olabilecek.

-Hafta içi kısıtlamalarının saatlerinin de 21.00’den 23.00’e çekilebileceği belirtiliyor.

-Bir süre sonra Sağlık Bakanlığı hastanelerinde, normal hasta kabul edilebileceği, ertelenen ameliyatlar ve tedavilere de yeniden başlanabileceği ifade ediliyor.

-Mart ayından itibaren okulların ikinci yarı yılında yüz yüze eğitime geçmesi de tartışılan konular arasında.

-Lokanta ve kafelerin belli kurallarla açılabileceği, buralara HES koduyla girilmesine ilişkin yeni düzenlemeler yapılabileceği öne sürülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124