Tek oyuyla meclisi kilitledi

Eski Bolu valisi Celal Kaya Can’ın isminin Dağkent mahallesindeki Millet caddesinin isminin yerine verilmesi meclis salt çoğunluğuna takıldı. CHP’li Ahmet Seyhan yeni açılacak cadde ve sokaklara önceki toplantılarda numara verilmesi kararının alındığını söyleyerek isim değişikliklerine ret oyu vereceğini açıklaması meclisi kilitledi. Seyhan verdiği tek oyla komisyonun kararının geçersiz kılınmasını sağladı.

Tek oyuyla meclisi kilitledi
 Bolu belediye meclisinin Ağustos ayı 2.oturumunda Çeşitli işler ve Teftiş-Murakabe komisyonlarından gelen raporlar görüşüldü. Oturumda İzzet Baysal mahallesinde yeni açılan ve açılacak yollara isim veya numara verilmesi ve bu sokaklara Türkiye’nin ilk aşçı öğretim görevlisi olan Cemal Türkan ve eski Bolu valisi Celal Kaya Can’ın isimlerinin verilmesi masaya yatırıldı. Komisyon başkanı İsmail Gezgin konu hakkında bilgi vererek Namık Kemal Caddesi ile Zerdali Sokak arasındaki yola “Cemal Türkan “ isminin verilmesine, Dağkent mahallesindeki Millet caddesinin isminin ise  “Vali Celal Kaya Can caddesi” olarak değiştirilmesine komisyonca müşterek karar verilerek meclis görüşüne sunulduğunu söyledi. Karar hakkında görüşlerini açıklayan çeşitli işler komisyonu üyesi CHP’li Ahmet Seyhan yeni açılacak cadde ve sokaklara önceki toplantılarda numara verilmesi kararının alındığını söyleyerek bunun için şerh koyduğunu söyledi. Meclis başkan vekili Haluk İnceler ise konu hakkında görüşlerinin ortaya konduğunu söyleyerek oylamaya geçilmesi gerektiğini ifade etti. Yapılan oylamada Seyhan olumsuz oy kullanınca ortaya ilginç bir durum çıktı. İnceler hem AK parti hem de CHP gurubunda izin alarak toplantıya katılmayan çok sayıda meclis üyesinin varlığına dikkat çekerek; “Cadde ve sokak isimlerinin değiştirilmesi için belediye meclis üyelerinin 3/2’sinin çoğunluğu gerekmektedir. Kabul oyları 20, ret oyu ise1 adettir. Bu durum salt çoğunluğa ters düşmektedir. O yüzden “Cemal Türkan “ ve Celal Kaya Can’ın isimleriyle ilgili değişiklik teklifi meclis salt çoğunluğunun sağlanamaması yüzünden ret edilmiştir” dedi.

 

Haberin İçinden

 

Bolu tarihine “Bastonlu Vali” olarak geçen Celal Kaya Can’ın isminin Dağkent’te bir caddeye verilmesiyle ilgili talep mecliste en çok tartışılan konuların başında yer almıştı. Kaya Can’ın Bolu yıllarına tanıklık eden meclis üyesi Yener Bandakçıoğlu Bolu’nun “Bastonlu Vali” dönemlerini tüm açıklığıyla gazetemiz yazarı Mustafa Cop’a anlatmıştı.Bandakçıoğlu; “ Celal Kaya Can 1975-1978 yılları arasında Bolu valiliği yaptı.1978 yılında Başbakan yardımcısı olan Cumhuriyetçi Güven Partisi Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu onu başarılı çalışmalarından dolayı Kayseri valiliğine atanmasını sağladı.1980 darbesinden sonra Sayın Celal Kaya Can merkez valiliğine atandı. Emeklilik hayatı sırasında Sivas’ta belediye başkanlığına aday olduğunu hatırlıyorum. Ben onun Bolu’da valilik yaptığı dönemde Boluspor yönetim kurulunda da görev yaptığım için onunla sık sık bir araya gelirdim. Sayın Celal Kaya Can’la birçok anımız var. Boluspor’a candan bağlı bir vali idi. Boluspor’a her türlü yardımı yapardı. Bolu’da hiçbir maçımızı kaçırmazdı. Maçtan bir gece evvel bana telefon ederdi. Prim ne vereceğiz? diye sorardı. Bizim o dönem prim anlaşmamız vardı. O dönem bizim vereceğimiz prime Celal Kaya Can birde özel prim eklerdi. Yani biz 500 lira belirlemişsek Sayın Kaya Can sayesinde futbolcularımız 250 lira daha ek prim alarak toplamda 750 lira maç primi almaya hak kazanırlardı. Telefonla bana prim konusunda görüşlerimi sorduğumda maçın önemine göre ‘bende şu kadar prim verseniz iyi olur’ derdim. Soyunma odasına girerdi ‘Çocuklar 250 lira da benden derdi. Bizde bu primleri Perşembe akşamları futbolcularımıza dağıtırdık.” Şeklinde konuşmuştu.

GEREKİRSE BASTONUNU ADAM DÖVMEK İÇİN KULLANIRDI

“Baston onun alemet-i farikasıydı” diyen Bandakçıoğlu;  “Onun nedense öyle bir alışkanlığı vardı. Hep elinde baston olurdu. Bu yüzden adı ‘Bastonlu valiye’ çıkmıştı. İnsanları icabında dövmek için bile bastonunu kullanabilirdi çünkü çok sert ve disiplinli bir valiydi.” Demişti.“Dağkent’in fikir babası ve uygulayıcısı Sayın Celal Kaya Can’dır” diyen belediye meclis üyesi Yener Bandakçıoğlu; “Sayın Celal Kaya Can daha evvelden görevli olduğu Sivas’ta aynı projeyi yaptırmış. Bolu’da da böyle bir projeye ihtiyaç olduğunu düşünmüş. Paşaköy muhtarlığına ait yerler var. Orada bir Dağkent projesinin uygun olduğunu düşünmüş. Çünkü Bolu’da bir mesken ihtiyacı var. Sayın Valimiz düşünmüş ve uygulamaya koymuş. Sayın Celal Kaya Can’ın tayin olmasından sonra orası atıl kaldı. O dönem bazı temeller atılmıştı.15 sene kadar orası öyle kaldı. Sonra orada bir kooperatif kuruldu. Ünlü mimar Behruz Çinici’ye orasının mimari projesi ihale edildi.” Biçiminde konuştu.”Ben Bolu’ya hizmet eden bir kişinin hizmetlerinin karşılığını görmesini istiyorum” diyen Bandakçıoğlu;  Sayın Celal Kaya Can olmasaydı Dağkent diye bir proje olmazdı. Kaplıcıların etrafındaki yerlerin tanzimi ona aittir. Orası çöplük gibi bir yerdi. Anıtpark’taki bazı ağaçları tören alanı yapmak için kestirdi. Bugün Anıtpark’taki tören alanının yapılmasında emeği çoktur. Onun içinde bazı ağaçlar kesildi. O dönem bazı dedikoducular “Valilikten evini görecek” diye bir söylenti de çıkardılar. Sayın Celal Kaya Can’ın Dağkent Mahallesi ve Karacasu’da çöplük olan çayırlığın düzeltilerek park haline getirilmesinin yanı sıra, sevk ve iradecilik yüksek okulunun ilimize kazandırılması ve fakir çocuklar için yurdun açılması gibi birçok faaliyetin içersinde olduğunu da anımsıyorum. O yüzden adının Dağkent’te bir caddeye verilmesine son derece sıcak bakıyorum.” Demişti. 

Güncelleme Tarihi: 14 Ağustos 2013, 21:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124