THK ihalesi iptal edildi

Türk hava kurumunun Bolu’daki arazisi için Ankara’da düzenlediği ihale katılım olmadığından iptal edildi. İhale ile ilgili olarak bundan sonraki süreci THK Genel merkezinin belirleyeceği öğrenildi.

THK ihalesi iptal edildi
 Türk Hava Kurumunun Pazartesi günü saat 14.00’da Tabaklar mahallesinde bulunan arazisinin satışı için gerçekleştirdiği ihale katılım olmaması yüzünden iptal edildi. Türk Hava Kurumunun geçtiğimiz Temmuz ayında Bolu’da yapılan ihalesine ihale şartnamesi alan 3 firmanın temsilcileri  katılmamıştı. İhale’nin başlamasından kısa bir süre sonra kurum binasına gelen ve THK denetçisi olduğunu söyleyen Nahit Abak Bolu belediyesinin söz konusu arsaya imar izni vermediğine dikkat çekerek ihaleye katılanları uyarmak için geldiğini söylemesi ortamın bir anda gerilmesine neden olmuştu. Göreve başlamak için gerekçeli mahkeme kararını bekleyen ve ihaleyi gözlemlemek için gelen THK başkanı İsmail Bilgin göreve mahkeme kararı ile döndüğünü söyleyerek Abak’ın görev yaptığı yönetim kurulunun kanuni hiçbir geçerliliğinin olmadığını söylemişti. Abak’ın görevinden istifa edeceğini söylemesi üzerine Bilgin, Koray Varlık yönetiminin hiçbir geçerliliğinin olmadığını ifade etmişti.

 

Olaylı kongre sonrasında işler karışmıştı

 

Ekim 2008’de olaylı bir şekilde yapılan Türk Hava Kurumu Genel Kurulu’nda göreve gelen Hakan Gökdemir başkanlığındaki yönetim kurulu, yönetimi İsmail Bilgin’den devralmıştı. Kongre sonrasında eski yönetim, yaşanan kongre sürecinde bazı hatalar olduğu gerekçesiyle mahkemeye itiraz etmişti. İsmail Bilgin, Seyfi Çevik ve Mustafa Benli kongreyi mahkemeye taşıyarak; yasa, tüzük ve yönetmeliklere aykırı hareket edildiğini belirtip, avukatları aracılığı ile Bolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması istemiyle başvurmuşlardı. Mahkeme, bu talebi yerinde bularak ‘yürütmeyi durdurma kararı’ vermişti. Mahkemenin bu kararına göre yeniden yapılacak kongreye kadar mahkeme tarafından dernek yönetimine kayyum atanması beklenirken, bu süreçte Hakan Gökdemir başkanlıktan istifa etmiş ve yerine aynı yönetim içinden Koray Varlık başkan olmuştu. Yerel Mahkemenin kararı, karşılıklı itirazlarla Yargıtay’a taşınmıştı. Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, Bolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 5 yıl önceki kararını onaylayarak, 5 yıl önce yapılan Türk Hava Kurumu seçimlerinin sonuçlarını geçersiz kılmıştı.

 

THK arazisine belediye imar izni vermemişti

 

Temmuz ayında yapılan ilk ihale için 100’er lira vererek  şartname alan 3 firma temsilcisinden hiçbirinin ihaleye katılmaması dikkat çekmişti.2.750.000 liralık muhammen bedelle ihaleye çıkan arsa için hiçbir teklifin gelmemesini şaşırtıcı bulduklarını söyleyen THK Genel Merkezi Satın alma komisyonu başkanı Yurdabak Şahin ihalenin kapalı teklif açık artırma usulüyle yapılacağını vurgulayarak” İhale için teklif verilmemesinin nedenlerini merak ediyorum. Durum ile ilgili bir değerlendirme yapacağız ve Genel merkezimizin uygun gördüğü bir zaman diliminde bu arsamızı tekrar ihaleye çıkartacağız” diye konuşmuştu.Komisyonun tutanak tutmaya başladığı sırada binaya giren ve THK denetçisi olduğunu söyleyen Nahit Abak Bolu belediyesinin söz konusu arsaya imar izni vermediğine dikkat çekerek ihaleye katılanları uyarmak için geldiğini söylemesi ortamın bir anda gerilmesine neden olmuştu. Göreve başlamak için gerekçeli mahkeme kararını bekleyen ve ihaleyi gözlemlemek için gelen THK başkanı İsmail Bilgin göreve mahkeme kararı ile döndüğünü söyleyerek Abak’ın görev yaptığı yönetim kurulunun kanuni hiçbir geçerliliğinin olmadığını söylemişti. Abak’ın görevinden istifa edeceğini söylemesi üzerine Bilgin, Koray Varlık yönetiminin hiçbir geçerliliğinin olmadığını ifade etmişti. 

 

Güncelleme Tarihi: 21 Ağustos 2013, 10:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124