THK’nın arazisi yeniden ihaleye çıkıyor

Türk Hava kurumunun Tabaklar mahallesinde bulunan ve çeşitli tartışmaların odağında yer alan arazisi19 Ağustos Pazartesi günü yeniden ihaleye çıkıyor. İhalenin bu sefer Ankara’daki Türk Hava Kurumu genel merkezinde yapılması bekleniyor.

THK’nın arazisi yeniden  ihaleye çıkıyor
 Türk Hava kurumunun Tabaklar mahallesinde bulunan arazisi 19 Ağustos Pazartesi günü yeniden ihaleye çıkılıyor. Kapalı teklif açık artırma usulüyle yapılacak olan ihalenin saati 14.00 olarak açıklandı. Geçtiğimiz Temmuz ayında THK Bolu il müdürlüğünde yapılan ihaleye şartname alan firmalar katılmamıştı. İstekliler şartnameye göre hazırlayacakları kapalı zarf teklif mektuplarını, ihale gün ve saatine kadar Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığının Ankara- Atatürk Bulvarındaki İhale ve Kontrat Yönetim Müdürlüğüne vermeleri gerekiyor. İstekliler bu işe ait şartnameyi 100 TL karşılığında Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı (Atatürk Bulvarı No:33 Opera/ANKARA) İhale ve Kontrat Yönetim Müdürlüğünden veya THK Bolu şube başkanlığından (Karaçayır mh. PTT cd. No: 36/1 BOLU) temin edebilecekler. Bilindiği gibi Türk Hava Kurumu Genel Başkanlığı 4734 Sayılı Kamu İhale Kanununa tabi bulunmuyor. Ekim 2008’de olaylı bir şekilde yapılan Türk Hava Kurumu Genel Kurulu’nda göreve gelen Hakan Gökdemir başkanlığındaki yönetim kurulu, yönetimi İsmail Bilgin’den devralmıştı. Kongre sonrasında eski yönetim, yaşanan kongre sürecinde bazı hatalar olduğu gerekçesiyle mahkemeye itiraz etmişti. İsmail Bilgin, Seyfi Çevik ve Mustafa Benli kongreyi mahkemeye taşıyarak; yasa, tüzük ve yönetmeliklere aykırı hareket edildiğini belirtip, avukatları aracılığı ile Bolu Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yürütmenin durdurulması istemiyle başvurmuşlardı. Mahkeme, bu talebi yerinde bularak ‘yürütmeyi durdurma kararı’ vermişti. Mahkemenin bu kararına göre yeniden yapılacak kongreye kadar mahkeme tarafından dernek yönetimine kayyum atanması beklenirken, bu süreçte Hakan Gökdemir başkanlıktan istifa etmiş ve yerine aynı yönetim içinden Koray Varlık başkan olmuştu. Yerel Mahkemenin kararı, karşılıklı itirazlarla Yargıtay’a taşınmıştı. Yargıtay 7. Hukuk Dairesi, Bolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 5 yıl önceki kararını onaylayarak, 5 yıl önce yapılan Türk Hava Kurumu seçimlerinin sonuçlarını geçersiz kılmıştı.

 

Şartname alanlar ihaleye katılmamıştı

 

19 Temmuzda yapılan  ihaleye  şartname alan 3 firma temsilcisinden hiçbirinin katılmaması dikkat çekmişti.2.750.000 liralık muhammen bedelle ihaleye çıkan arsa için hiçbir teklifin gelmemesini şaşırtıcı bulduklarını söyleyen THK Genel Merkezi Satın alma komisyonu başkanı Yurdabak Şahin ihalenin kapalı teklif açık artırma usulüyle yapılacağını vurgulayarak” İhale için teklif verilmemesinin nedenlerini merak ediyorum. Durum ile ilgili bir değerlendirme yapacağız ve Genel merkezimizin uygun gördüğü bir zaman diliminde bu arsamızı tekrar ihaleye çıkartacağız” diye konuştu.

 

İhalede gerginlik yaşanmıştı

 

Komisyonun tutanak tutmaya başladığı sırada binaya giren ve THK denetçisi olduğunu söyleyen Nahit Abak Bolu belediyesinin söz konusu arsaya imar izni vermediğine dikkat çekerek ihaleye katılanları uyarmak için geldiğini söylemesi ortamın bir anda gerilmesine neden olmuştu. Göreve başlamak için gerekçeli mahkeme kararını bekleyen ve ihaleyi gözlemlemek için gelen THK başkanı İsmail Bilgin göreve mahkeme kararı ile döndüğünü söyleyerek Abak’ın görev yaptığı yönetim kurulunun kanuni hiçbir geçerliliğinin olmadığını söylemişti. Abak’ın görevinden istifa edeceğini söylemesi üzerine Bilgin, Koray Varlık yönetiminin hiçbir geçerliliğinin olmadığını ifade etmişti. Bolu belediyesinden ilgili yazının 10 Temmuz’da postaya verildiğini ve 18 Temmuz tarihinde yazının ellerine geçtiğini söyleyen THK Bolu il yetkilileri ise bu yüzden durumu kamuoyuna duyurma şansı bulamadıklarını ifade etmişlerdi. 

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2013, 20:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
YAREN
YAREN - 8 yıl Önce

emekli̇ bi̇r asker alirsa şaşirmayin

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124