TMMOB hükümeti uyardı!

TMMOB Bolu il koordinasyon kurulu adına konuşan Osman Murat Ataman Taksim Gezi Parkı direnişinin faturasının TMMOB‘ye çıkartılmak istendiğini TMMOB‘nin ve odalarının asli görevi olan mesleki denetimin hükümet tarafından ortadan kaldırılmak istendiğini söyledi.

TMMOB hükümeti uyardı!
 Türk Mühendis ve Mimar odaları birliği Bolu İl koordinasyon kurulu sekreteri Osman Murat Ataman 2012 yılının mühendis, mimar ve şehir plancılarının ardı ardına darbe aldığı bir yıl olduğunu söyledi. “TMMOB tarihindeki saldırıların en büyüğünü yaşıyor” diyen Ataman;“AKP, özellikle 2012 yılının son çeyreğinden itibaren örgüt yapımızın değiştirilmesi yönündeki "yasal müdahale" tezgâhlama çalışmalarına devam etmektedir. Yüz binlerce mühendis, mimar ve şehir plancısının bilincinden ve vicdanından beslenerek büyüyen, güçlenen "TMMOB anlayışımızı" imha etmek ve TMMOB yasasını değiştirmek için yola çıkan AKP, üyelerimizin ve halkımızın desteğiyle TMMOB'nin örgütlü mücadelesi karşısındaki çaresizliğini unutmuş olacak ki TMMOB'ye saldırmaktan vazgeçmiyor. Yüzünü bilimden, emekten, özgürlüklerden ve demokrasiden yana dönen örgütümüz TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği), iktidarın hedef tahtasındadır. Yandaş medya organları ile birliğimizin yürütmekte olduğu mücadeleler ya görmemezlikten geliniyor ya da karalanmaya çalışılıyor. TMMOB yasasını değiştiremeyen AKP, mimar, mühendis, şehir plancı düşmanlığını hala devam ettirmektedir. Yanına alamadığı, yandaş yapamadığı TMMOB'yi dün gece yarısı meşhur torbalarından birisinin içinde geçirdiği yasa değişiklikleri ile etkisizleştirme çalışmalarına devam etmiştir. AKP'nin çabası; ülke kaynaklarının talanına karşı çıkan TMMOB‘yi ve bağlı odalarını işlevsizleştirme çabasıdır.” Dedi.

 

"TORBA"CI AKP TMMOB‘DEN VE MESLEĞİMİZDEN ELİNİ ÇEK

Ataman; “Taksim Gezi Parkı direnişinin iktidarının üzerinde yarattığı sarsıntının faturasını TMMOB‘ye çıkartmak isteyen AKP, bir taraftan Odalarımızın İstanbul şubelerinin yöneticilerini gözaltına almakta diğer yandan da Meclis Genel Kurulu‘nda görüşmeleri devam eden Torba Yasaya bir gece yarısı operasyonu ile eklediği bir madde ile TMMOB‘nin ve odalarının asli görevi olan mesleki denetimi ortadan kaldırmaktadır.” Şeklinde konuştu.

 

GELECEĞİMİZİ TORBALARA SIĞDIRAMAYACAK!

 

Türk Mühendis ve Mimar odaları birliği Bolu İl koordinasyon kurulu sekreteri Osman Murat Ataman “Meclis içtüzüğüne aykırı olarak önergenin tamamı okunmadan Genel Kurul‘da kabul edilen 3194 Sayılı İmar Kanunu‘nun 8. maddesine eklenen bir bentle "Harita, plan, etüt ve projeler; ilgili idare kanunlarında açıkça belirtilen yetkili kuruluşlar dışında meslek odaları dahil başka bir kurum veya kuruluşun vize veya onayına tabi tutulamaz, tutulması istenemez. Vize veya onay yaptırılmaması ve benzeri nedenlerle müellifler ve bunlara ait kuruluşların büro tescilleri iptal edilemez veya yenilenmesi hiçbir şekilde geciktirilemez. Müelliflerden bu hükmü ortadan kaldıracak şekilde taahhütname talep edilemez" düzenlemesi yapılarak, TMMOB‘ye bağlı meslek odalarının meslektaşları üzerindeki denetimi tamamen kaldırılmaktadır. Kentlerin üzerindeki kirli emellerine, rant oyunlarına engel olarak gördüğü TMMOB‘yi bertaraf ederek kendine "dikensiz bir gül bahçesi" yaratmak isteyen AKP İktidarı, dün gece yarısı yaptığı operasyonla; -Ülke kaynaklarının talanına karşı çıkan TMMOB‘yi ve bağlı odalarını işlevsizleştirmektedir, Kamu kaynaklarının talanını merkezileştirmektedir, Yerinden yönetim kuruşları olan belediyeler ve meslek odalarının Anayasa‘ya rağmen hak, yetki ve görevlerini ellerinden almaktadır, Mimari projeleri Fikir ve Sanat Eserleri Yasası kapsamından ve eser olmaktan çıkarmaktadır. Üyelerimiz, meslektaşlarımız bilmelidir ki; TMMOB ve bağlı odalarına ceza kesmeye çalışan AKP bu torba yasa ile proje üreten mimar ve mühendis meslektaşlarımızın işlerini elinden almaktadır. Yıllarca mesleki birikimleri ile mimarların, mühendislerin ürettikleri projelerin mesleki denetim dışına çıkaran AKP, proje müellifi meslektaşlarımızı piyasanın kuralsız kar hırsına terk etmektedir. Teknik öğretmenlere 100 TL bedelle sınav yaparak mühendis unvanı vermeye çalışan zihniyet mimarları, mühendisleri yok saymaktadır.” Diye konuştu.

 

 

"KRAL ÇIPLAK" DEMEYİ ISRARLA SÜRDÜRECEĞİZ”

 

Ataman sözlerini şu şekilde tamamladı; “TMMOB yüreğindeki insan sevgisini ve yurtseverliği, baskı ve zulüm yöntemlerinin söküp atamayacağının bilinci içinde, bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil, emekçi halkımızın hizmetine sunmak için, her çabayı güçlendirerek sürdürme yolunda inançlı ve kararlıdır. TMMOB asla "Padişahım çok yaşa" diyenlerle saf tutmayacaktır, "Kral çıplak" demeyi ısrarla sürdürecektir. TMMOB mesleğin gelişimi, memleketin gelişmesi için emekten ve halktan yana olan mücadelesini daha da büyüterek sürdürecektir. Siyasi iktidara bir kez daha sesleniyoruz, TMMOB ve Odalarımızdan elini çek. Çünkü bizler; Mesleğimize ve meslek örgütlerimizle ilgili yapılan her türlü yetkisizleştirme ve etkisizleştirme ile tasfiye sürecine karşı sessiz kalmayacağız, mesleğimize, odalarımıza ve TMMOB‘ ne sahip çıkacağız.”

Güncelleme Tarihi: 11 Temmuz 2013, 21:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124