TOKİ, Belediye Burada, Başkanlar Nerede?

Erhan BEYKOZ yazdı...

TOKİ, Belediye Burada, Başkanlar Nerede?

En büyük kavgaların yaşandığı sanayide mutlu sona geliniyor. İlk başından günümüze her konuşan, her anlatan ve ortaya proje koyanla tartışmalar yaşandı. Ağza alınmayacak lafların söylendiği tartışmaların “günah keçisi” belediye oldu. Sanırım belediyenin yaptırım gücü olması, valilik, ticaret odası ve BESOB’un kaçak güreşi bunu tetikledi.

Perşembe günü küçük bir guruba TOKİ’nin yaptığı son rekreasyon çalışması anlatıldı. İlk kez esnafların katılımcı olması istendi. Görevli şehir plancısı, “bu kesinleşmiş değil. Sizlerde katkı yapabilir, eksikleri söyleyebilir, düzenlemede destek olabilirsiniz” dedi.

Anlatım oldukça akılcı ve sadeydi. Toplantıya gelen Başkan Yılmaz’da, açıklamalarıyla anlaşma taraftarı olduğunu belgeledi. Konuşma sırasında zaman aralıklarıyla konuyu dağıtmış olsa da, yapılacakları ve yapılması planlananları sade, kavgasız, tartışmasız, esnafın anlayacağı dilden konularak ifade etti.

Karşılıklı fikir alış-verişleri sonrası, yıllardır tartışılan sanayi mutlu sona doğru gittiğine inandım. Bundan sonrası atılacak doğru adımlarla kısa zamanda bitecek olmasıdır!

Başkan Yılmaz’ın açıklamalarıyla anlıyor ki, valilik ve ticaret odasının protokolde imzaları olmasına rağmen ortalıklarda görünüyorlar. Yine anlıyorum ki, esnafın hakkının alınmasında taşın altına elini sokmaya korkanlar, bu gün proje hazırlayacak ve fotoğraflarda en önde olacaklar! Vali beyin kendini memur, ticaret odasının da banane görüntüsünü unutmayacağımın bilinmesini isterim.

Başkan Yılmaz’a tek konuda katılmam mümkün değil. Bolu’da son yıllarda emlak sektörünün spekülatörü olarak bilinen birinin, başkan yardımcısıyla sanayiyi gezmesinde esnafın verdiği tepkisinin doğru olduğunu düşünüyorum. Emlakçının artist şekilde esnafı yok sayıp akıl vermeye kalkması, haliyle esnafın tepesinin atmasına nedendir. Kendini bulunmaz Hint Kumaşı, emlak konusunda kral zanneden birinin davranışları doğru değildir. Üstelik yaşananların başkana yanlış aktarıldığına adım gibi eminim.

Bir diğer konu da, Başkan Tahir Gayret ve Metin Bozoğlu’nun toplantıda olmayışıydı! Başkan Bozoğlu çocuğunun rahatsızlığıyla katılamazken, Başkan Gayret müdürünü göndererek doğru bir adım atmış.

Bu aşamadan sonra sanayide mutlu sonun yakın olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Şimdiden hayırlı olsun demek geliyor içimden…

 

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2016, 18:04
YORUM EKLE
YORUMLAR
ESNAF 1
ESNAF 1 - 5 yıl Önce

mühürleme restleşmesinden ertesi gün başkan sanayicileri makamına davet etmiş 22 dakika gecikmeyle yapılan toplantıdan 10gün içersinde sanayiye düşünülen projenin sanayi yönetimlerine gösterileceği sözüyle tso da, bahsedilen proje açıklanmıştır.o toplantıya başkanın katılacağından haberimiz yoktu,zaten konuşmasının çoğunu sanayiyi suçlamakla, kendi söylediği paralarınızı kim çaldıysa gidin ondan hesap sorun dedikten sonra bu günde, mahkemeye baş vuranlar hak sahibi olamayacak! demiş hatta yargıyı yanlış karar verdiğini de söyleyip işi kısır döngüye sokmuştur. 2011 senesinden beri sorduğumuz bu hayati sorunun cevabını yarım yamalak ta olsa yaptırdıkları projeyle vermişlerdir.ben bu projenin bizlere adam gibi anlatıldıktan sonra sanayiye anlatılıp kabul göreceğini umuyorum. bu konuda gayretimizi göreceksiniz. tso nun emlakçıyla hazırladığı dükkan projeleri çöp tür.

ESNAF 2
ESNAF 2 - 5 yıl Önce

bütün mesele sanayinin yerleri olduğu ve bu hazırlanan taslak projeyle çözüldüğünde sadece ama sadece sanayi esnafı 1. derecede o dükkanlardan mahkemeye veren vermeyen ve kiracılarıda gözetilerek öncelik tanınmalıdır.besob bu projenin hiçbir tarafında olamaz kabul etmeyiz. rant için veya besobun sekreterya parası alabilmesi için türlü taklalarla kayıt ettiği üyeler umrumuzda değildir.unutmayın sanayi birlikte hareket ediyor. ilk önce imza attıklarınızla değil işin sahibi sanayi esnafıyla bu işin içinden çıkarsınız.sanayi başkanı turgut bey yapılan kongrede görevi zafer arkadaşımıza devretmiş ama dava ve bütünlük devam etmektedir. sn erhan bey ve mustafa beyin alaaddin başkanın yanında ki tavırlarından hoşlanmadım. iş bozulmasın diye fazla soru sormadım. 1 milyon verip 2 sene de hazırladıkları proje içi boş anlaşılmaz sadece bir taslak ama fikir iyi. tokicileri sanayiye davet edip bu projeyi sanayide yer sahiplerine beraberce anlatmamiz ve çikacak sonuca saygi göstermemiz gerekiyor

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124