Toplu sünnetlere dikkat edin

Toplu sünnetlere dikkat edin

AİBÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı görevlisi Yrd. Doç. Dr. Adnan Gücük Sünnetin konusunda uzman olan kişilerce yapılması gerektiğini söyledi. Göcük “Toplu sünnetlerin sıkça...

AİBÜ Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı görevlisi Yrd. Doç. Dr. Adnan Gücük Sünnetin konusunda uzman olan kişilerce yapılması gerektiğini söyledi. Göcük “Toplu sünnetlerin sıkça düzenlenmesi ve bazen de sünnetin ehil kişilerce yapılmamasından dolayı sünnet hataları yüksek oranda görünüyor.” Şeklinde konuştu.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Ana Bilim Dalı'nda görevli Yrd. Doç. Dr. Adnan Gücük, sünnetin konusunda uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini, yanlış yapılan sünnetin ilerleyen yaşlarda cinsel problemlere yol açacağını söyledi. Yrd. Doç. Dr. Gücük, çocuğun sünnet derisinin 2-3 yaşına kadar el ile geriye doğru sıyrılamayabileceğini kaydetti. Yrd. Doç. Dr. Adnan Gücük, "Böyle bir durumun sünnet derisinin ucunun dar olması olarak değerlendirilmesi son derece yanlıştır. Ayrıca bu durumda çocuğun hemen sünnet ettirilmemesi gerekiyor. Çocuk idrarını yaparken sünnet derisi balon gibi şişiyorsa, idrar yaparken zorlanıyorsa ya da sünnet derisi kızarıp enfeksiyon ve ağrıya yol açıyorsa o zaman tıbbi olarak sünnet önerilmelidir. Halk arasında 'peygamber sünneti' olarak da bilinen sünnet derisinin alt kısmının olmaması durumunda ise sünnet yapılmamalıdır" dedi. Yrd. Doç. Dr. Gücük, sünnetin konusunda uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini belirtti. Yrd. Doç. Dr. Gücük, "Toplu sünnetlerin sıkça düzenlenmesi ve bazen de sünnetin ehil kişilerce yapılmamasından dolayı sünnet hataları yüksek oranda görünüyor. Sünnet derisinin kötü iyileşmesi sonucu oluşan penis ucu darlıkları, sünnet derisinin kısa kesilmesi ya da uzun bırakılması, eşit kesilmemesi, cilt köprüleri, penis cildinin eğri tespit edilmesi gibi hatalar sünnet revizyonu olarak bilinen yeni bir yöntemle düzeltilebilir. Ancak kişinin bundan rahatsızlığı yoksa müdahale edilmez. Bazen de bu durumlar penis de eğriliklere ve bazı sorunlara neden oluyor" diye konuştu.
Yanlış yapılan sünnetin ilerleyen yaşlarda cinsel problemlere yol açacağını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Adnan Gücük, "Penis dokusunun kesilmesi, idrar yolunun zarar görmesi gibi çok daha ciddi sorunlarla karşılaşılabilir. Bu durumda acilen üroloji uzmanına başvurulması gerekir. Bu tür işlemlerde genellikle cerrahi operasyonlar yapılır. Sünnet hataları hem cinsel sorunlara hem de üreme ve idrar yapma ile ilgili birtakım problemlere yol açar. Kısırlığa ve sperm kalitesinin azalmasına yol açabilir. Sünnetin ciddiye alınması ve konusunda uzman kişilerce yapılması gerekiyor. "şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.