Trafik 14 Dakika'ya inecek

Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)konferans salonunda Kentsel Strateji Şirketinin sahibi şehir plancısı Dr. Faruk Göksu ve ortağı şehir planlama uzmanı Sıla Akalp tarafından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) ile Bolu Belediyesi arasında imzalanan “Mekansal Planlamada İşbirliği” protokolü ile başlayan Bolu’nun geleceğine yön verecek gelişim kararlarını içeren Master Planı gerçekleştirilen sunum ile kamuoyuna paylaşıldı. Sunuma, Bolu Ticaret ve Sanayi Odası (TSO)konferans salonunda gerçekleşen sunuma, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Vali Yardımcısı Ayhan Kartlı, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Bolu TSO Başkanı Türker Ateş, İlçe Belediye Başkanları, İl Belediye Meclis Üyeleri, Daire Müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademisyenler, mimarlar, mühendisler katıldı.

Trafik 14 Dakika'ya inecek

Haber: Semih BAYKAL

Sunum öncesinde konuşan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz şunları söyledi; “Tabi bu çalışmayı şu anda izlerken mesleğin içinde olan mimarların mühendislerin, siyasilerin sivil toplum örgütlerinin tamamının burada olması lazım. Bizim sıkıntımız da  fikir soracağımız yerde hepimiz olmuyoruz. Ama merdiven altında işin hep laf kısmını üretiyoruz. Biz de dedik ki, biz iş üretiriz laf değil. Kalkınma ajansımızla yaptığımız görüşmelerle hocamız ekibi ile bizim yaptığımız çalışmaları bir mektepli edası içerisinde işin tanzimini yaptı. Bunu hep birlikte göreceğiz. Bu genel bir bakıştır. Genel bir resimdir. Asıl bunda sonra başlayacağız. Bundan sonra 1/100 ölçeğindeki imar planlarına bu resmin yansıması sağlanacak. Bundan sonra da belediye başkanı kim olursa olsun da değişmeyecek. Resim bu ama detaylar konusunda çalışabiliriz. Belki resmi de şu anki fikirlerle revize de edebiliriz.  Ancak şunu söyleyebilirim bizim 20 yılı aşkın düşünce 11 yıllık uygulamaları ve gelecekte uygulamaya çalıştığımız uygulamaların sunumunu bir mektepli edası ile göreceğiz. Bundan sonra da Bolu bu sunumun ışığında geleceğine yön verecek. Bundan sonra bu konuda fikri olan herkesin görüşüne ihtiyacımız var. Bizler gelip geçici insanlarız ama şehrimiz baki. Öyle bir şey yapalım ki bizden sonra gelenler de bozamasınlar. Belediye başkanlarımız da gelmişler en azından onlara da bir fikir oluşur. Biz bu çalışmayı bütün belediyelere de göndererek, onlara da öncülük etmeyi düşünüyoruz ” diye söyledi.

BOLU İÇİN 14 GELİŞİM ŞEMASI ÇIKARILDI

Dr. Faruk Göksu ve Sıla Akalp tarafından yapılan sunumda, Uluslararası bir yaklaşım olan akıllı büyüme kavramının Bolu kenti için uygulamasını öngören planda anlama, planlama ve tasarlama süreçlerinden geçilerek Bolu için 14 Gelişim Şeması çıkarıldı. Türkiye’nin Şehirleri Sürdürülebilirlik Araştırması sıralamasında sürdürülebilirlikte 12, çevrede 8, yaşam kalitesinde 14'üncü sırada olan Bolu'nun çevredeki büyük kentler için alternatif yaşam alanı oluşturacağından büyük bir potansiyele sahip olduğu belirtildi. Kentsel gelişimin akıllı kent olma yolunda kesinlikle kontrol altında tutulmasının gerekliliği vurgulandı ve Bolu için hazırlanmış Mekansal Gelişim Strateji Çerçevesi ile kentsel büyümeye yön verilebileceği, mekansal kullanım talepleri arasında denge kurulmasının ve daha detaylı politikalar geliştirilmesi için mantıksal gelişim haritasının ortaya konulabileceği açıklandı.

E-5 koridorunun kenti bütünleştiren omurga olarak yeniden tasarlanması

Omurga'nın kentsel yeşil alan ve kamusal kullanımlarla desteklenmesi, Omurga'ya kuzey ve güneyden eşit erişilebilirliğin sağlanması, Ekoloji-ekonomi dengesinin kurulması için 3 yaşam bileziğinin Bolu'ya takılması gerektiği savunuldu. Altın Bilezik: Kamusal, rekreatif, ticaret, sağlık, eğitim vb. gibi donatı ve odakların yanı sıra tarihi kent merkezini de içeren halkadır. Mavi Bilezik: Kuzeyde Kanal güneyde Büyüksu'yu izleyen, üzerinde kentsel kullanım odaklarının yer aldığı birleştirici araçtır. Organik bir hat üzerinde, var olan izleri takip ederek, kentin farklı ölçeklere hizmet eden odaklarını birbirine bağlar.

Yeşil Bilezik: Kuzeydeki ve güneydeki kırsal yerleşmeleri içine alan, Karacasu Termal Bölgesi'nden geçen halkadır. Bu bilezik ile kentin kırsal alan üzerindeki baskısı azaltılacaktır. Bolu’nun geleceği; ulaşılabilir kent üzerine kurgulanmalı ve akıllı kent ilkelerini içeren temel hedefler ve vizyon projeleri ile geliştirilmelidir dendi ve 3 slogan sunuldu; 'Her Yere 14 Dakika Maksimum', 'Hep Birlikte 14 Hedef', 'Herkes İçin 14 Vizyon Projesi' diye sunuldu.

"İLK ÖNCE ŞEHİR OLARAK RANTIN VE AÇ GÖZLÜLÜĞÜN ÖNÜNE GEÇMEMİZ GEREKİYOR"

Sunumun ardından konuşma yapan Vali Zahteroğulları, ilk önce Bolu'da rantın ve aç gözlülüğün önüne geçilmesi gerektiğini belirterek şunları ifade etti; "Bende doğrusu böyle bir çalışmadan mutluluk duydum. Biz ne zaman yurt dışına gitsek, geri döndüğümüz de en utanç duyduğumuz, en hayıflandığımız nokta şehirciliktir. Dünyanın neresine giderseniz gidin her ülkenin şehirleri planlı bir şekilde kurulmuştur. Dünya'da şehirleri plansız olarak kurulan ülke biziz. Biz ilk önce ülke olarak da şehir olarak da bunu çok açık bir şekilde söylüyorum, rantın ve aç gözlülüğün önüne geçmemiz gerekiyor. Ben insanları anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Bunu çok rahatlıkla söyleyeceğim, çünkü annemin babamın yaşadığı evi hariç, hiç evi, barkı olman bir adamım. Vatandaşın 10 tane dairesi var 10'unda da oturmuyor ama halen daha 11'inci, 20'inciyi alma derdinde. Bolu'da bir şey başladı, benim arkadaşlarım  bir yer bulalım yazlık yapalım diyorlar, ne zaman geleceksin senede bir defa bu insanları da biliyorum, bu insanlar apartman dairelerinde oturuyorlar. ekonomik gücü olan ihtiyacı olmayan adamın, apartman dairesi var, arsası var bahçeli bir ev yapayım, çoluğum çocuğumla yaşayayım demiyor, halen daha oraya 4 daire yapıyım da birini damada vereyim, birini çocuğuma veriyim gerisini de kiraya veriyim, sanki ihtiyacı varmış gibi bu resmen patolojik bir vakadır. Gerçekten ihtiyacı olan insanı anlarım. İki tane dairesi vardır, birinde oturuyor diğeri kiradadır. Bununla geçimini sağlıyordur, buna eyvallah, buna bir şey dediğim yok. Ama benim söylediğim, mülk sahibi, arsa sahibi insanlar halen daha daire hesabı yapıyor. Bir kere biz bu zihniyeti değiştirmeden kusura bakmayın biz ne kadar güzel proje yaparsak yapalım, kim yaparsa yapsın bunun önüne geçemeyiz. Ama biz Bolu'da bunu değiştirebiliriz diye düşünüyorum. Eğer iyi bir şey yapacak bunun öncüsü olabiliriz" diye ifade etti.

"BOLU'DA EMEK YOĞUN SANAYİ KURULUŞLARINA ŞAHSEN SICAK BAKMIYORUM"

Konuşmasının devamında Zahteroğulları, Bolu'daki sanayi konusunda da emek yoğun sanayi kuruluşlarına sıcak bakmadığını açıklayarak şunları söyledi; " Sanayi'yi konuşurken ben bunu açık bir şekilde ifade ediyorum ve altını çiziyorum. Bolu'da emek yoğun sanayi kuruluşlarına ben şahsen sıcak bakmıyorum. Katma değeri yüksek teknoloji yoğun sanayi kuruluşları olması gerekiyor. Emeğin yoğun olduğu Türkiye2nin başka memleketleri var. Benim memleketime şimdi Suriyeliler de geldi, oralarda işsiz çok insan var. Gidip oralara emeğin yoğun olduğu sanayi kuruluşlarını açsınlar. Bolu gibi arazinin de kıymetli olduğu, şehrin kıymetli olduğu yerlerde teknolojinin olduğu sanayi kuruluları olması lazım ve çok şükür Bolu'da sanayimiz büyük ölçüde böyledir. Bu durum hizmet sektörünü de destekleyecektir. Bizim arazimiz az ve kıymetli bunu asla ucuza sattırmayacağız. Pahalı satacağız, satacağız derken de pahalı hizmet, kaliteli, katma değeri yüksek hizmet sunacağız" diye açıkladı.

"BOLU'DA 300, 350 BİN NÜFUSUN OLMASI, BOLU'NUN ELDEN ÇIKMASI DEMEKTİR"

Bolu'da master plan çerçevesinde hedeflenen 350 binlik nüfusun Bolu için çok fazla olduğunu ve bunun Bolu'nun elden çıkması anlamına geldiğini belirten Zahteroğulları; "Bolu'da 300, 350 bin nüfusun olması çok fazla ve bu Bolu'nun elden çıkması demektir. Nolur Bolu hiç bir zaman böyle bir şehir olmasın. Ankara’da, İstanbul’da hatta Kocaeli’de kötü şehirleşmeden bunalan sıkılan insanların nefes almak için gelecekleri yerler olabilir. Biz bunu belirli kesimlerde planlayabiliriz.  Şehirlerimizde çarpık yapılaşma doğamıza da yansıyor. Bunları mutlaka planlamamız gerekiyor. Ama şehrin çekirdeğinin çok büyümeyeceğini tahmin ediyorum. Büyümemesi gerektiğinin de altını çizmek istiyorum. Eğer Bolu yaşanabilir bir şehir olacaksa plancılar bizim taleplerimizi kendi vizyonu ve öngörüleri ölçüsünde yansıtmalıdır. Bizim taleplerimiz ne kadar medeni ve yaşama dair olursa o kadar güzel bir plan ortaya çıkar. Herkese katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” diye belirtti.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2015, 17:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert
Mert - 6 yıl Önce

sanayileşme olmadan kalkınma olur mu? bunu valiye birisi anlatsın.

ali bulut
ali bulut - 6 yıl Önce

master planı açıklıyorsunuz ama şehir içinde sanayi sitesi,hurdacılar,yem fabrikaları,şehir hali ve bir çok üretim yapan işletme var bunlar şehir içinde iken nasıl master planınız oluyor anlamış değilim ilk başta belediye kendi birimlerini sanayi bölgesinden taşımalı ki sanayi esnafına örnek olsun bu açıkladığım bölge pislikten geçilmiyor ve şehir merkezinde çevre ve görüntü kirliliğine sebep oluyor belediyemiz ve diğer kurumlar çok geç kaldılar burası şimdiye kadar taşınmalıydı bu konu belediye başkanımızın sorumluluğundadır onun sırtında bir kamburdur ve gün geçtikçe ağırlaşıyor vakit kaybetmeden bu proje gerçekleşmelidir.

ESNAF
ESNAF - 6 yıl Önce

ne zamandan beri mimar ve mühendislere değer verir oldunuz madem boluda mimar vardıda niye büyük sanayi projesinde bursalı firmaya 3.5 trilyona verdiniz üstelik teklif almadan. iyi alkışladinizmi birbirlerinizi sanayiye sanayiciye sicak bakmayana bizde sicak bakmiyoruz

SIRADAKİ HABER

banner128

banner124