TRT, Bolu’dan Türkiye’ye seslendi

TRT, Bolu’dan Türkiye’ye seslendi

TRT Anadolu kanalı ilimizde ‘Sağlık Anadolu’ isimli programını canlı olarak yayınlandı. TRT Genel Müdürlüğü, Yerel ve Bölgesel Televizyonlar Birliği (YBTB) ve Sağlık Bakanlığı arasında gerçekleştirilen...

TRT Anadolu kanalı ilimizde ‘Sağlık Anadolu’ isimli programını canlı olarak yayınlandı. TRT Genel Müdürlüğü, Yerel ve Bölgesel Televizyonlar Birliği (YBTB) ve Sağlık Bakanlığı arasında gerçekleştirilen işbirliği çerçevesinde TRT Anadolu kanalında ‘Sağlık Anadolu’ canlı programında ilimizin sağlık alanındaki çalışmaları aktarıldı.  Tuğba Mıhçakan’ın sorularını yanıtlayan Vali İbrahim Özçimen, Bolu’da sağlık alanında verilen hizmetleri ve yaptıkları projeleri aktardı.

 

Solmaz-Ahmet Baysal Öğretmenevi’nde yapılan ve TRT Anadolu kanalında canlı olarak yayınlanan ‘Sağlık Anadolu’ programında menopoz, guatr, katarakt, kalp ve damar hastalıkları, kanser ve kanserde erken tanı konuları işlendi. Halka da açık olarak düzenlenen ve yoğun katılımın olduğu canlı yayına ilk olarak Vali İbrahim Özçimen konuk oldu.“Her işin başı sağlıktır” diyerek sözlerine başlayan Vali Özçimen, böyle yararlı bir programı yerinde yayın yaparak sağlayan Sağlık Bakanlığı ve TRT’ye teşekkür etti. Bolu’da sağlık alanında, sağlık çalışanları ile özverili bir şekilde çalıştıklarını ifade eden Vali Özçimen, “Sağlık gibi çok ciddi bir konuyu yerinde işleyen Sağlık Bakanlığımıza ve TRT’ye teşekkür ediyorum. İlimizden tüm Türkiye’ye ve yurt dışına bu programla seslenme imkânı bulduk.  Biz aslında sağlık alanında gururlu bir iliz. Sorunlarımızı ve çözüm yollarını çok iyi biliyoruz aynı zamanda da bu sorunları halletmek için bütün gücümüzle çalışıyoruz. Çok yetenekli, kabiliyetli, gayretli sağlık çalışanlarımız var. Ben çalışanlarımla gurur duyuyorum. İyi hizmet verdiğimizin bir göstergesi de Bolu dışından da bize hasta gelmesidir. Biz gelen tüm hastalarımıza en iyi şekilde bakıyoruz” dedi.

Kendisinin işleri yerinde görmeye çalışan bir idareci olduğunu söyleyerek sözlerine devam eden Vali Özçimen, hastalarla ve hasta yakınları ile sohbet ettiğini ifade ederek “Ben işleri yerinde görmeye çalışan bir idareciyim. Zaman zaman hastanelere giderim ve hastalarla sohbet ederim. Şehir dışından ilimize gelen hastalara sorduğumda çok ciddi bir memnuniyet ifadeleri duyuyorum. Hastaları dinliyorum, hasta sahiplerini dinliyorum. Zamanlı zamansız hastanelere ziyaretler gerçekleştiriyorum ve hastaların ve hasta sahiplerinin memnuniyeti beni oldukça mutlu ediyor” şeklinde konuştu. İlimizde KETEM ile yapılan proje hakkında da açıklamalarda bulunan Vali Özçimen, “Biz arkadaşlarımızla Bolu’da kanserin erken teşhisi konusunda güzel bir proje yaptık. İlimizde belirli bir yaş aralığındaki bütün kadın ve erkeklerimize KETEM’de dört kanser çeşidinden tamamını tarama yaptırıyoruz.  Kaymakamlarımızla, Belediye Başkanlarımızla, muhtarlarımızla ve sağlık çalışanlarımızla 4 ayda bu işi bitireceğiz. İlçelere randevu veriyoruz ve tarama yapacağını belirtip ilçemize gidiyoruz. Çok iyi bir iş birliği içerisinde çalıştığımız için gidildiğinde her şey hazır oluyor ve taramamızı süratli bir şekilde yapıyoruz” ifadelerini kullandı. ‘Sağlık Anadolu’ canlı yayınında son olarak ilimizdeki sağlık hizmetlerinin fiziki açıklamasını yapan Vali Özçimen, “Biz vatandaşlarımıza 9 hastane ile 79 aile hekimliği ofisi ile hizmet veriyoruz. 12 acil yardım istasyonumuz var ve bunların dördü merkezde, sekizi ilçelerimizde. 3 özel hastanemiz, 2 diyaliz merkezimiz var. İlimizde doktor başına düşen hasta olarak Türkiye ortalamasında iyi bir durumdayız. İlimizde 496 hastaya bir doktor düşüyor. 1284 yatağımız var ve yataklarımızın neredeyse tamamı hastalarımızın kendi başlarına ayarlayabileceği modern yataklardır. Bolu’da 23 bin 750 yeşil kartlı vatandaşımız var ki bu Türkiye ortalamasına göre çok iyi. 39 ambulansımız var ve bunlardan 32’sini 112 Acil Servis’te kullanıyoruz” dedi.

Sağlık İl Müdürü Dr. Dursun Koç da 112 Acil Sağlık Merkezinin hizmetlerinden, Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin çalışmalarından, Kanser Erken Tanı ve Tarama Merkezi ile İlimizde yürütülen evde sağlık hizmetlerinden bahsetti. Programın ilerleyen bölümünde Bolu Kızılay Şube Başkanı Dr.Hüseyin İka, Kadın Hast. ve Doğ. ABD. Bşk. Prof. Dr. Melahat Dönmez, Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şaban Beyazpınar, Sakarya Eğt. ve Araş. Hast. Göz Hastalıkları Klinik Şefi Doç. Dr. Gürsoy Alagöz, AİBÜ Tıp Fak. Kardiyoloji ABD. Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mehmet Yazıcı, İzzet Baysal Dev.  Hast. Kanser Erken Tanı ve Eğt. Merk. Sorumlusu Dr. Dilek Çürük’de branşları ile ilgili konularda katılımcılara bilgiler verdiler ve kendilerine yöneltilen sorulara cevaplandırdılar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.