Tüm Türkiye’ye örnek oldular##hb_manset.gif

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Öğrenci Konseyi bir ilke imza atarak, üniversitede farklı görüş ve fikirlerde faaliyet gösteren tüm öğrenci gruplarını bir araya getirdi. Çeşitli üniversitelerdeki...

Tüm Türkiye’ye örnek oldular##hb_manset.gif

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Öğrenci Konseyi bir ilke imza atarak, üniversitede farklı görüş ve fikirlerde faaliyet gösteren tüm öğrenci gruplarını bir araya getirdi. Çeşitli üniversitelerdeki farklı görüşlerdeki öğrenci gruplarının birbirleriyle yaptıkları kavgaların aksine AİBÜ’lü öğrencilerin kavga yerine uzlaşıyı tercih etmeleri takdirle karşılandı.

 

AİBÜ Kongre Merkezi Yeşil Salon’da “AİBÜ Sorunları Öğrencileri Birleştiriyor” başlığıyla düzenlenen toplantıya, öğrencilerin kampüse ulaşımda yaşadıkları sıkıntılar damgasını vurdu.

Genç Kalemler Topluluğu, Atatürkçü Düşünce Topluluğu, Trabzonsporlular Topluluğu, TÜHOM, Kitap Topluluğu, İdeal Gençlik Topluluğu’nun aralarında bulunduğu 42 topluluğun başkanları, üyeleri ve konsey temsilcilerinin katıldığı toplantıda öğrencilerin “eğitim, barınma, yemekhane ve ulaşım” sorunları ele alındı. AİBÜ Öğrenci Konseyi Başkanı İlyas Taşkıran, Mevlana’nın “Ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım” felsefesi ile yola çıktıklarını ve “Düşüncede Farklılık Eylemde Birlik” sloganıyla üniversiteler arasında bir ilki gerçekleştirdiklerini ifade ederek, “Öğrenci Konseyi olarak farklı fikir ve görüşlerde faaliyet gösteren 42 öğrenci topluluğunu bir araya getirdik. Toplantı, öğrenci arkadaşlarımızın ortak sorunlarını görme açısından son derece yararlı oldu.” şeklinde konuştu. Eğitim, barınma, yemekhane gibi sorunların gündeme geldiği toplantıya öğrencilerin kampüse ulaşımda yaşadıkları sıkıntılar damgasını vurdu. Kampüse ulaşımı sağlayan Karaköy kooperatifinin verdiği hizmette yetersiz kaldığına dikkat çeken katılımcılar, toplantı sonunda ulaşım sorunu ve çözüm önerileri ile ilgili yazılı bir açıklama yaptılar. Açıklamada, sürekli gelişen üniversitede öğrenci sayısının da arttığı ancak bu duruma ayak uyduramayan bir ulaşım işletmesinin olduğu ifade edilerek, “Gerek kalite, gerek fiyat, gerekse araç sayısı bakımından yeterli olmayan söz konusu ulaşım işletmesi, bizden sonra gelecek öğrenciler adına da endişelenmemize neden olmaktadır. Üniversite bir şehrin gelişen yüzünü gösterir. Bolu’nun yaklaşık 6’da 1’ini oluşturan öğrencilerimizin bilimle, fenle uğraşması gerekirken böyle bir durumla uğraştığımızdan dolayı hicap duymaktayız.” denildi. Açıklamaya göre, istek ve şikâyetler de şöyle sıralandı:“Güzergah sıkıntısı çözülerek Toki-Kalıcı Konutlar-Memursen gibi yerleşim yerlerinden üniversiteye ulaşım direkt ya da aktarmalı olarak sağlanmalı, Ulaşıma son iki yılda yapılan yüzde 25’lik zam, öğrencileri maddi açıdan zorladığı için zammın bir kısmı geri çekilmeli, Araçlarda kartlı sisteme geçilerek araçlara biniş sırasında yaşanan zaman kaybının önüne geçilmeli, Ciddi sıkıntı haline gelen araçların doluluk oranları azaltılmalı, Tekelleşme önlenmeli, mevcut belediye otobüslerinin seferleri artırılmalı ve şehir merkezinde kullanılan modern otobüslerden öğrencilerin de faydalanması sağlanmalı, Şoförlerin üslup sorununun giderilmesi için eğitim seminerleri düzenlenmeli, Ulaşımla ilgili şikayetler için özel bir şikayet hattı kurulmalı.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124