“Tüm Türkiye’yi kan vermeye davet ediyorum”

“Tüm Türkiye’yi kan vermeye davet ediyorum”

Kahramanmaraş ilinin Pazarcık ilçesi merkezli meydana gelen 7,4 büyüklüğündeki depremin ardından Kızılay Başkanı “Tüm Türkiye’yi kan vermeye davet ediyorum” dedi. Bolu’da ise vatandaşlar, Kızılay’a kan vermek için şubeye akın etti.

Akdeniz ve Güneydoğu Bölgesi’ni etkileyen ve 284 kişiyi kaybettiğimiz depremle ilgili açıklamalarda bulunan Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Güneydoğu bölgemizi derinden etkileyen yaygın bir şekilde hasar oluşturan büyük bir deprem yaşadık. Şu anda AFAD koordinasyonunda hasar tespit çalışmaları ve müdahale planlamaları çalışmalarımız devam ediyor. Ekiplerimizin bir kısmı Ankara'da, ana merkezde koordinasyonda; diğer kısımları bütün afet müdahale merkezlerimizde, ulusal beslenme, barınma ve kan hizmetleri noktasında ekip kapasitelerimizi lojistik anlamda bölgeye seferber ettiğimiz için şu anda teyakkuz halindeler. Bölgedeki etkilenmiş olan 6-7 vilayetimizin şubeleri ile ilçe şubelerimiz de vatandaşlarımıza destek için bölgedeler. Öncelikle bölgelerdeki kan bankalarımızdaki ulusal stoklarımız ilk etaptaki seferberlik için yeterli. Ancak günün ışıması ile beraber bütün Türkiye'yi, Türkiye çapında bir kan bağışına davet ediyoruz” ifadelerini kullandı. Ayrıca Kızılay Afet Operasyon Merkezi’nde kriz masası kurulurken Kızılay gönüllüleri de Kızılay ekiplerine ve vatandaşlara destek olabilmek için harekete geçirilirdi. AFAD’ta kurulan koordinasyon merkezinden gelebilecek diğer görevlere yönelik olarak da Kızılay’ın çalışmaları devam etmekte.

DEPREMZEDELER İÇİN KAN BAĞIŞI SEFERBERLİĞİ

Türk Kızılay Bolu Şubesi, şu anda kan merkezinde yoğunluk olduğunu ve çok fazla kan vermek isteyen bağışçı olduğu belirtirken, kan vermek isteyen diğer vatandaşların da kendilerine en yakın şubeyi kanver.org internet sitesi ile bulabileceklerini kaydetti.

TÜRK KIZILAYI BOLU ŞUBESİ NEREDE?

Kızılay Bolu Şubesi, Bolu Valiliği’nin arkasında bulunan eski Tapu Müdürlüğü’nün alt katında kan alımına devam ediyor.

YARDIM ETMEK İSTEYENLER İÇİN HESAP NUMARASI OLUŞTURULDU

Bolu Valiliği’nce yapılan basın açıklamasına göre, bölgeye ilimizden yapılan yardım faaliyetleri Valilik koordinesinde yürütülecek olup, isteyen tüm vatandaşlar verilen hesap numaraları üzerinden bağışta bulunabilirler.

HESAP NUMARALARI

T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Ankara Kamu Kurumsal Şubesi

TL: TR73 0001 0017 4555 5555 5552 04

Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Kızılay Ticari Şube

TL: TR62 0001 5001 5800 7299 3175 99

Türkiye Halk Bankası A.Ş. Bakanlıklar Şubesi

TL: TR88 0001 2009 4080 0005 0002 28

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.