Türk Metal Patronlara İsyan Etti

İşçi haklarının işverenler tarafından kısıldığı, mesai saatlerinin düşük olduğu, esnek çalışma saatleri gibi yeni uygulamaların getirildiği şu günlerde, işçi sendikaları direnişe geçti. Başta Türk-Metal sendikası olmak üzere birçok sendika seslerini duyurmak için meydanlara çıktı

Türk Metal Patronlara İsyan Etti
 Türk metal sendikası işçi hakları ve işverenlerin yaptığı haksızlıklar konusunda ortak bir basın açıklaması yaptı. Türk Metal sendikası adına konuşan Özgür Elçi ‘’Emeğin öncüsü, emekçilerin sözcüsü, işçi hareketinin lokomotifi, kutsal mücadelemizin sebebi, sonucu, zaferin adı, soyadı, yiğit dava arkadaşlarım, değerli Türk metal üyeleri, değerli metal işçileri, hoş geldiniz. Değerli metal işçileri, biz, bir yola çıktık. Bu turistik bir yolculuk değil. Bu, bir macera değil, bu bir hak yolculuğu, bu emeğin yolculuğu, ekmeğin yolculuğu. Biz, bu yola emek için çıktık. Emeğimizin karşılığını almak için çıktık. Biz bu yola ekmek için çıktık. Ekmeğimizi büyütmek için çıktık. Biz, bu yola, hak için çıktık, hukuk için çıktık. İnsanca yaşamak, insanca çalışmak için çıktık. Biz bu yola kazanmak için çıktık, zafer için çıktık. Zaferi kazanmadan da bu yoldan dönmeyeceğiz. Değerli metal işçileri, metal işkolu, Türkiye’nin en büyük, en güçlü ve en zengin işkoludur. Metal işkolunda, Türkiye’nin devleri var. En büyük kuruluşlar, en fazla kazananlar bizim işkolumuzda. Bu fabrikalar, bizim emeğimizle büyüdü. Bu çarklar bizim alın terimizle döndü. O bacalar, bizim mesaimizle tüttü. O fabrikalar bizim evladımız gibi oldu, bizim ellerimizde büyüdü. Onların başarısıyla gururlandık, mutlu olduk. İhracatta şampiyon oldular, kazandılar. Satışlarda şampiyon oldular kazandılar. En fazla karda şampiyon oldular kazandılar. Şampiyonluk ödülleri hep onların oldu, hep kazandılar. Biz çalıştık, biz ürettik, biz kazandırdık. Şimdi de kazanacağız, bunun lamı cimi yok. Kazanacağız.’’Dedi.

 

                                 Patronlar Bizi Duyacak

 

Özgür Elçi insanı insan yapan şeyin insanın içindeki adalet duygusu olduğunu, adaletin eşitlik demek olduğunu, hakkın hakça teslim edilmesi gerektiğini ve adaletin terazisinin insaflı olduğunu vurguladı. Metal iş kolunda yanlış tartan bir terazi olduğunu söyleyen Özgür Elçi ‘’Ekmeğimizin gramajından kaçırıyor. Biz, böyle bir teraziyi kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. İşte biz bunun için, sözleşme masasındaki o teraziyi elimizin tersiyle ittik. Biz, adaletli bir terazi istiyoruz, onun için bugün meydanlardayız. Biz adam gibi çalışırız. Biz adam gibi üretiriz, hakkımız için elele vermeyi, hakkımız için mücadele etmeyi, hakkımızı almayı da biliriz. Kimse bizim efendiliğimizi, kimse bizim sağduyumuzu, kimse bizim insafımızı, iş sevgimizi, işyeri sevgimizi, vatan sevgimizi, test etmeye kalkışmasın. Biz bu konuda rüştünü ispat etmiş bir sendikayız. Biz, bu konuda kendini ispatlamış emekçileriz. Biz macera aramıyoruz. Biz eylem yapıyorsak, patronlar başlarını elleri arasına alıp ‘neden acaba?” diye düşünecekler. Biz, son noktaya kadar sabrederiz. Selamete çıkmayı da biliriz.1990’da biz bunu ispat ettik. Gerekirse, yine, yeniden ispat ederiz.4 Mart’tan bu yana meydanlardayız. Fabrikalarda, işyerlerinde haklılığımızı haykırıyoruz. Biz meydanlara çıktık. Laf olsun diye değil, hakkımızı aramak için çıktık. Macera için değil, ekmeğimizi almak için çıktık. İnsanca yaşamak, insanca çalışmak için çıktık. Bizim eylemlerimiz bir davettir. Mess patronlarını sağduyuya davettir. Türkiye bizi duydu, gazeteler, televizyonlar her gün hep bizi yazdı. Bizi mızırdaki sağır sultan duydu, ama mess patronları duymuyor, duymak istemiyor. Bunun adı duyarsızlıktır. Bunun adı sorumsuzluktur. Onlar bizi duyana kadar, onlar bizi anlayana kadar, onlar haklılığımızı kabul edene kadar, demokratik haklarımızı kullanmaya devam edeceğiz’’ Şeklinde konuştu.

                                       Pazara Kadar Değil Mezara Kadar

Özgür Elçi iş ve emeğin olmadığı yerde barışında olmayacağını, metal iş kolunun inatlaşmaya hiç niyeti olmadığını, patronların bir an önce inatlaşmayı bırakması gerektiğini, esnek çalışma inadını bir kenara bırakmaları gerektiğini söyledi. Elçi ‘’Mess patronları kazanmak istiyorlarsa, bunun yolunun önce bizim kazanmamız gerektiğini kabul edecekler. Her geçen süre, fabrikalar için bir kayıp. Bu kayıp’ın ardında bir ayıp var, o ayıp, patronların ayıbı. Bizler 45–50 gündür meydanlardaysak, eylem yapıyorsak, protesto ediyorsak, bu patronların ayıbıdır. Bu ayıbın adı katılıktır. Bu ayıbın adı dayatmacılıktır, ya bu ayıba bir son verecekler, ya da bu ayıbın faturasına katlanacaklar. Çünkü biz bu yola, pazara kadar değil, mezara kadar çıktık.’’ Dedi.

 

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2013, 20:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124