Türkiye genelinde iş bırakacaklar

Türkiye genelinde iş bırakacaklar

Son olarak Ankara'da yaşanan darp olayı sonrasında iş bırakma eylemi kararı aldı. Türkiye genelinde, Bolu da dâhil olmak üzere 81 ilde, veteriner hekimler 21 Ağustos'ta şiddete karşı seslerini duyurmak amacıyla 'iş bırakma eylemi' yapacaklarını açıkladı

Bolu Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Ok, yapılacak eylem hakkında bir açıklama yaparak, yaşamın her alanında, kadınlar, çocuklar, hayvanlar ve doğaya karşı uygulanan şiddetin sağlık sektörünü de etkilediğine dikkat çekti. Veteriner hekimlerin şiddetin en büyük mağdurları arasında olduğunu belirtti. 2022'de, Dünya Veteriner Hekimler Günü'ne yakın bir tarihte görevi başında öldürülen Veteriner Hekim Volkan Lale'nin katilinin henüz yargılanmamış olmasının şokunu atlatamadan, geçen ay İzmir'de ve geçtiğimiz hafta Ankara'da iki meslektaşları daha saldırıya uğradı.

ok-tum-kesimlerden-destek-bekliyoruz-3.jpg

Veteriner hekimlerin, sağlık hizmetinin her canlı için bir hak olduğunu savunduklarını ve hayvan sağlığı için ülkenin en ücra köşelerinden kent merkezlerine kadar her yerde hizmet verdiklerini vurgulayan Ok, veteriner hekimlerin aynı zamanda halk sağlığının koruyucuları olduğunu belirtti.

ok-tum-kesimlerden-destek-bekliyoruz-4.jpg

Mehmet Ok, veteriner hekimlerin aşı yapmak için geldiği köylerde tehditlere maruz kaldığını, sahipsiz hayvanlar için çalışırken linç edildiğini ve muayenehanelerinde güvensiz koşullarda çalışmak zorunda bırakıldığını ifade etti.

ok-tum-kesimlerden-destek-bekliyoruz-2.jpg

Veteriner hekimler, pandemi ve deprem gibi olağanüstü durumlarda bile görevlerini aksatmadan hastalarına bakmaya devam ettiler. Ancak, toplum ve yetkililerin gözleri önünde her gün darp edildiler, bıçaklandılar, hatta öldürüldüler diyen ve veteriner hekimlerin yaşadıkları şiddete dikkat çeken Ok, "Mesleğimize yönelik artarak devam eden şiddeti görmezden gelenlerin de bu saldırıda sorumluluğu olduğunu kamuoyuyla paylaşıyoruz. Görevi başında şiddete uğrayan meslektaşımız Veteriner Hekim Ceren Eroğlu’nun yanında olduğumuzu bildiririz. 21 Ağustos 2023 Pazartesi günü tüm çalışma alanlarımızda, hayati durumlar hariç, bir gün süreyle iş bırakacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız" dedi.

Başkan Ok, halkın anlayışını beklediklerini ve toplumun bu risklerin farkında olmasını sağlamak için bu eyleme destek olunmasını çağrısında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.