Türkiye Köy Enstitüleri’ni mumla arıyor

CHP Bolu İlçe örgütü 1954 yılında kapatılan Köy Enstitüleri ile ilgili olarak belgesel hazırladı. Konuyla ilgili olarak bilgiler veren CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün; “CHP Bolu Merkez İlçe...

Türkiye Köy Enstitüleri’ni mumla arıyor

CHP Bolu İlçe örgütü 1954 yılında kapatılan Köy Enstitüleri ile ilgili olarak belgesel hazırladı. Konuyla ilgili olarak bilgiler veren CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün; “CHP Bolu Merkez İlçe Eğitim Birimimizin organizasyonuyla, Bolulu Köy Enstitüsü mezunları ve vefat eden enstitülülerin çocukları ve eşleriyle, Köy Enstitülerinin kapatılışına dair bir belgesel hazırladık. Umarım Bolu halkı beğenir” şeklinde konuştu.

 

 

CHP Bolu İlçe örgütü Türkiye’nin yakın tarihine damgasını vuran Köy Enstitüleri ile ilgili olarak bir belgesel hazırladı. Belgesel ile ilgili olarak bir basın toplantısı düzenleyen CHP Bolu Merkez ilçe başkanı Faruk İyigün Türkiye Cumhuriyetinin, tarihin en kanlı savaşlarından biri olan 1. Dünya harbinden büyük yaralar alarak çıktığını, topraklarının zamanın emperyal devletleri tarafından bölüştürüldüğünü, halkın yıllarca baskı altında yokluk içinde yaşadığını söyledi. İyigün;”Büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaktığı bağımsızlık ateşiyle kurtuluşunu sağlayan Türkiye Cumhuriyetimiz, ilk iş olarak halkını bilinçlendirerek yükselişini halkının elleriyle gerçekleştirmek amacı gütmüştür. Bu amaç doğrultusunda, halkının daha bilinçli yapılar kurması, daha verimli tarım yapması, temel yaşamsal gereksinimini kendi elleriyle ve çok daha kaliteli şekilde sağlaması için Köy Enstitüleri kurulmuştur.” Dedi

 

“Köy Enstitülerinin kapatılışına dair bir belgesel hazırladık”

 

İyigün; “Köylü milletin efendisi olacaktır sözünden yola çıkılarak önce köylüyü eğitmek, elbette ki köy ağalarına, çıkar odaklarına ve halkın bilinçlenmesini istemeyen sözüm ona kanaat önderlerine, şeyhlere ve bunlardan beslenen çevrelere ciddi engeller yarattı.

İsmet İnönü, Hasan Ali Yücel, İsmail Hakkı Tonguç ve birçok memleket sevdalısı insanın önderliğinde kurulan Köy enstitüleri, döneminde ve sonrasında dünyaya örnek olan bir proje olarak gelişim gösterirken, başta Demokrat Parti ve az önce belirttiğimiz odaklar tarafından mesnetsiz suçlamalarla 27 Ocak 1954 tarihinde kapatılmıştır. Biz de Köy Enstitülü yurtsever insanların izindeki CHP'liler olarak, CHP Bolu Merkez İlçe Eğitim Birimimizin organizasyonuyla, Bolulu Köy Enstitüsü mezunları ve vefat eden enstitülülerin çocukları ve eşleriyle, Köy Enstitülerinin kapatılışına dair bir belgesel hazırladık.” Şeklinde konuştu.

 

Belgesel 11 Şubat’ta gösterilecek

 

Daha sonra belgesele dair detaylı bilgiler veren Merkez İlçe Eğitim Sekreteri Çağlar Akay ise 30 dakikalık belgeselin 11 Şubat Pazartesi günü Köroğlu otelde gösteriminin gerçekleştirileceğini açıkladı.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124