Türkiye-Romanya ilişkileri daha da gelişecek

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Balkan Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü dolayısıyla düzenlenen konferansta Türkiye ile Romanya arasındaki tarihi gelişmeler değerlendirildi.   Abant...

Türkiye-Romanya ilişkileri daha da gelişecek

Abant İzzet Baysal Üniversitesinde Balkan Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü dolayısıyla düzenlenen konferansta Türkiye ile Romanya arasındaki tarihi gelişmeler değerlendirildi.

 

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) Tarih Topluluğu’nca Balkan Savaşları’nın 100’üncü yıldönümü dolayısıyla “Balkan Savaşları ve Romanya” konulu konferans düzenlendi. Konferansa, uzun yıllar Türkiye’de yaşayan ve Osmanlı tarihi konusunda araştırmalar yapan Bükreş Üniversitesi Türk Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mihai Maxim konuşmacı olarak katıldı. Kültür Merkezi Mavi Salon'da gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını yapan AİBÜ Tarih Topluluğu Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Tülay Metin, Tarih Topluluğu olarak Balkan Savaşları'nın 100'üncü yıl dönümünde önemli bir etkinlik yaptıklarını belirterek, Prof. Dr. Mihai Maxim'i üniversitede ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Konferansa, Rektör Prof. Dr. Hayri Coşkun’un yanı sıra öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Prof. Dr. Maxim, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasında, hem Bolu’nun hem de üniversite yerleşkesinin doğasına ve sakinliğine hayran kaldığını söyledi.

 

Türk-Romen ilişkilerinin temelleri Cumhuriyet’le birlikte atıldı

 

Konuşmasında, 1912-1913 Balkan Savaşları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Maxim, Romanya’nın 2’inci Balkan Savaşı’nda oynadığı rol ve barış konferansında önemli bir yeri olduğunu ifade etti. Maxim, Balkan ülkeleri arasındaki problemlerin büyük devletlere rağmen Londra Barış Konferansı’nda çözüldüğünü anlatarak, Bulgaristan hariç Balkan ülkelerinin sınırlarının 1913 Bükreş Konferansı’nda çözüldüğünü kaydetti. Günümüzdeki Türk-Romen ilişkilerine de değinen Prof. Dr. Maxim, Türk-Romen ilişkilerinin temellerinin Cumhuriyet’in kuruluşunun ilk yıllarına dayandığını ve Atatürk döneminde ilişkilerin geliştiğini vurgulayarak, iki ülke ilişkilerinin günümüzde çok iyi durumda olduğunun altını çizdi. Türkiye’nin Romanya’yı NATO’ya girerken; Romanya’nın da Türkiye’yi AB’ye giriş sürecinde desteklediğini kaydeden Prof. Dr. Maxim, “Bu ilişkiler sosyal anlamda da desteklenmeli. Eğitim kurumları ve kültür müesseseleriyle perçinlenmeli. Türkiye geleceği çok parlak bir ülke. Ekonomi hacmi giderek artıyor ve bu açıdan daha da iyi olacak.” diye konuştu. Konferansın sonunda, Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı ve Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mustafa Gençer ile Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Levent Kayapınar, Prof. Dr. Mihai Maxim’e teşekkür plaketi ve hediye takdiminde bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124