Türkiye'de Sakin Şehir Akımı: 22 İlçe Bu Ayrıcalıklı Listeye Dahil!

Türkiye'de Sakin Şehir Akımı: 22 İlçe Bu Ayrıcalıklı Listeye Dahil!

Uluslararası Cittaslow Birliği, dünya çapında bir fenomen haline gelen ve 30 ülkede, 278 kente yayılmış "Sakin Şehir" akımını temsil ediyor. Bu özel liste şimdi Türkiye'den 22 ilçeyi de kucaklıyor. İlimizde ise Cittaslow listesinde iki ilçe yer alıyor.

Bolu’nun Mudurnu ve Göynük ilçeleri Uluslararası Cittaslow Birliği üyesi iki belediyemiz. Bu ilçelerimizin yanı sıra yurt genelinde 8 ilçe daha adaylık sürecini sürdürüyor. İşte, Türkiye'de bu hareketin nasıl yayıldığı ve hangi ilçelerin bu prestijli listeye dahil olduğu...

Türkiye'nin Sakin Şehir Serüveni: Başlangıç Noktası Seferihisar

Sürdürülebilir bir kalkınma modelini savunan Cittaslow, kısa süre içinde global bir birlik halini alarak, çok sayıda belediyenin üyeliğini kabul etti. Birliğe katılan şehirler, 72 kritere uymak ve sakin şehir anlayışına sadık kalmak zorundalar. Türkiye, bu özgün harekete İzmir’in Seferihisar ilçesinin 2009 yılında birliğe katılmasıyla adım atmıştı. Bu liste, yeni şehirlerin katılımıyla büyümeye devam ediyor.

turkiyenin-en-sakin-22-ilcesinin-2si-boluda-2.jpg

12 İlden 22 İlçe, Sakin Şehir Unvanını Kazandı

Yüksek yaşam kalitesini hedefleyen bu birlik, hava ve su temizliği, görsel ve akustik kirliliğin minimize edilmesi ve etkin bisiklet yollarının oluşturulması gibi konulara odaklanıyor. Bu kriterler, kentsel yaşam kalitesinin yanı sıra, sosyal uyum ve misafirperverlik gibi konuları da kapsıyor. Uzun süren çalışmalar ve görüşmeler sonucu, Türkiye'den 17 ilin 22 ilçesi, bu prestijli listeye dahil olma hakkını kazandı.

turkiyenin-en-sakin-22-ilcesinin-2si-boluda-4.jpg

Türkiye'nin Prestijli Sakin Şehirleri: Bir Göz Atın

Türkiye'den listeye yeni katılanlar arasında, İzmir'in Seferihisar ve Foça, Muğla'nın Akyaka ve Köyceğiz, Isparta'nın Eğirdir ve Yalvaç ilçeleri gibi dikkat çeken yerler bulunmaktadır. Ayrıca, Bolu'ya bağlı Göynük ve Mudurnu da bu ayrıcalıklı listeye girmeyi başardı. Listede ayrıca, Bitlis'in Ahlat, Malatya'nın Arapgir, Antalya'nın Finike, Sinop'un Gerze, Çanakkale'nin Gökçeada, Ankara'nın Güdül, Şanlıurfa'nın Halfeti, Bursa'nın İznik, Erzincan'ın Kemaliye, Ordu'nun Perşembe, Artvin'in Şavşat, Erzurum'un Uzundere, Kırklareli'nin Vize ve Aydın'ın Yenipazar ilçeleri yer alıyor.

turkiyenin-en-sakin-22-ilcesinin-2si-boluda-5.jpg

Bu gelişme, Türkiye’nin dört bir yanındaki ilçelerin, Cittaslow Birliği'nin çevreci ve sürdürülebilir kriterlerini karşılayarak, sakin şehir felsefesini benimsediğini gösteriyor. Bu şehirler, yerel değerlerini koruyarak ve sürdürülebilir bir yaşamı teşvik ederek önemli bir yol kat etmiş durumdalar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.