Üniversite topu taca attı##hb_manset.gif

Bolu Olayın Kasım ayında yaptığı “Kim bu işadamları” başlıklı haber 2012 yılının en çok konuşulan ve üzerinde tartışılan yerel haberi oldu. Araştırmacı ve Sansasyonel habercilikteki üstünlüğünü...

Üniversite topu taca attı##hb_manset.gif

Bolu Olayın Kasım ayında yaptığı “Kim bu işadamları” başlıklı haber 2012 yılının en çok konuşulan ve üzerinde tartışılan yerel haberi oldu. Araştırmacı ve Sansasyonel habercilikteki üstünlüğünü 2012 yılında da devam ettiren Bolu Olay gazetesi yerel habercilikteki çıtayı 2012 yılında bir kat daha yükseltti.

 

Türkiye Yükseköğretim sistemini dönüştürmeye yönelik “Yeni Bir Yükseköğretim Yasasına Doğru “başlıklı yasa taslağı için YÖK Türkiye’deki çeşitli üniversitelerden görüş almaya başladı. Bu kapsamda Abant İzzet Baysal Üniversitesi birimleri de konuyla ilgili olarak görüşlerini Yüksek Öğretim Kuruluna sundu. //yeniyasa.yok.gov.tr adresindeki  “Abant İzzet Baysal Üniversitesi Görüşü” başlıklı 51 sayfalık görüş metninin 5.sayfa’nın 3.maddesinde yer alan  “Mevcut taslakta konsey atamaları için öngörülen en çok vergi veren isimlerden üye atanması hususu da ülkemiz gerçekleriyle örtüşmemekte, özellikle taşra şehirlerinde büyük sıkıntılara sebebiyet verecek açıklıklara kapı aralamaktadır.Yalnızca Bolu örneğinde en çok vergi veren isimlerin ne yazık ki ticari ahlakları,para kazanma yolları ve ilişkileri büyük soru işaretlerine açıktır.Dolayısıyla özellikle küçük şehir üniversitelerinin bu atamalarda dikkatli olması gerekmektedir” şeklindeki vurgunun Bolu Olay gazetesi tarafından Kasım ayında manşete taşınmasıyla bir anda Bolu’da taşlar yerinden oynadı.Üniversite’ye çeşitli kurumlardan tepkiler yağarken Haberimizin ardından bir açıklama yayınlayan Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörlüğü YÖK’e gönderilen yeni yükseköğretim taslağı metnindeki işadamlarıyla ilgili tespitlerin resmi görüşleri olmadığını, bu öneri ile ilgili olarak, üniversitenin çeşitli birimlerinden gelen lehte ve aleyhteki görüşlerin geldiği şekliyle Yükseköğretim Kurulu’na iletildiğini açıkladı.Açıklama geniş toplum kesimlerini tatmin etmezken Bolu Ticaret ve Sanayi Odasından yapılan açıklamada AİBÜ tarafından YÖK’e gönderilen taslaktaki işadamları için kullanılan ifadelerde imzası bulunan akademisyenlerin kimler olduğunun bir an önce açıklanması gerektiği ifade edilerek;“Bütün yaptıkları Üniversiteye destek vermekten başka bir şey olmayan Bolu’nun özverili iş insanlarına, bu düşüncelerin ve tavrın hesabı en kısa sürede verilmelidir” denilmişti. Bolu Olay olarak Abant İzzet Baysal Üniversitesi tarafından YÖK’e gönderilen metinde yer alan ve Bolu’da en çok vergi veren iş adamlarından hangilerinin “ticari ahlakları” ile “para kazanma” yollarının soru işareti taşıdığının üniversite yönetimi tarafından açıklanmasını talep etmiştik. Aradan geçen zaman diliminde üniversiteden konuyla ilgili doyurucu bir açıklama yapılmadı. Bu durum Üniversitenin ‘topu taca atması olarak’ değerlendirildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124