“Uygunsuz yapılara ruhsat verenler ölümlerden sorumludur”

Bolu valisi İbrahim Özçimen Yeni deprem yönetmeliği ile birlikte sorumlulukların Belediyelere ve İl Özel İdarelerine verildiğine dikkat çekti. Özçimen; “Deprem yönetmeliğine uymayan yapılara ruhsat verenler ölümlerden sorumludur. Mühim olan insanın yaşamasıdır. Diğer taraftan ise ilimizde de görevli Vali Yardımcısına talimat verdim. İlimizdeki tüm yurtlar denetleniyor. Ay sonunda rapor önümüze gelecek ve ona göre hareket edeceğiz. Aynı durum okullarımız için de geçerli. Rapor gelir gelmez gerekli işler hemen yapılacaktır” dedi.

“Uygunsuz yapılara ruhsat  verenler ölümlerden sorumludur”
 Vali İbrahim Özçimen, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından başlatılan ‘Afete Hazır Türkiye Bilinçlendirme ve Eğitim Seferberliği’ projesi kapsamında yapılacak çalışmaları basın mensuplarına aktardı. Basın mensuplarına Japonya gezisinde gördüklerini de aktaran Vali Özçimen, Japonya’da deprem bilincinin küçük yaşlarda aktarıldığını dile getirerek, “Depremde hayatta kalma iradesi lazım. Depremde hayatta kalırsan, başkalarının da hayatlarını kurtarırsın” dedi. Deprem bilincini geliştirmek maksadıyla AFAD tarafından başlatılan ‘Afete Hazır Türkiye Bilinçlendirme ve Eğitim Seferberliği’ projesini düzenlediği basın toplantısı ile gazetecilere aktaran Vali Özçimen, Bolu’da proje kapsamında yapılacak çalışmaları aktardı.Ülkemizde bugüne kadar yaşanan afet ve acil durum hallerinde ortaya çıkan can ve mal kaybının büyük kısmının halkın afet ve acil durum hallerine nasıl hazırlanacağını ve nasıl davranacağını bilmemesinden kaynaklanmakta olduğunu dile getiren Vali Özçimen,  “Toplumun tüm katmanlarını içine alan projede, öncelikli olarak aile ele alınmıştır. Aile eğitimleri ile toplumun çok büyük kesiminin önce ev içinden başlayarak bilinçlendirilmesi planlanmış devamında da okullarımızda tüm çocuklarımızın ve eğitmenlerimizin, iş yerlerinde tüm çalışanlarımızın ve gönüllülük temelinde gençliği bir araya getirerek gönüllü gençler kampanyalarımızla gençlerimizin afetlere hazırlanması hedeflenmiştir. Bu nedenle AFAD, 2013 yılını Eğitim yılı olarak ilan etmiş, “Afetlere Hazır Bir Türkiye için Bilinçlendirme ve Eğitim Seferberliği” başlatmıştır” dedi.

PROJENİN HEDEFLERİ

Afete Hazır Türkiye temalı bu eğitim seferberliğinin 2013 yılının Afete Hazır Aile ve Afete Hazır Okul, 2014 yılının ise Afete Hazır İşyeri ve Afete Hazır Gönüllü Gençler kampanyalarından oluştuğunu kaydeden Vali Özçimen, projenin hedeflerini ise şu başlıklar altında sıraladı: “Halkımızın afetlerin ilk 72 saatine hazırlıklı olmaları için bilinçlendirme çalışmaları ve eğitimlerle; Afete hazırlık kültürünü kazandırmak, farkındalık oluşturmak,temel koruyucu önlemleri paylaşmak, doğru davranış şekillerini öğrenmelerini, uygulamalarını sağlamak, başkanlığımız koordinasyonunda yürütülen hazırlık çalışmalarına destek vermelerini sağlamak, aile afet planının hazırlanmasını sağlamak, afet ve acil durum planlarının yapılmasına yönelik bilgilendirme yaparak okul afet ve acil durum planlarının hazırlanmasını sağlamak, afet ve acil durum planlarının yapılmasına yönelik bilgilendirme yaparak iş yeri afet ve acil durum planlarının hazırlanmasını sağlamak, gönüllülük bilinci kazandırarak eğitimlerin yaygınlaştırılmasında rol alacak sürdürülebilir gönüllü genç ekipler oluşturmaktır.”

VALİ ÖZÇİMEN: “TOPLUMUN HER KESİMİNE ULAŞILACAK”

Vali Özçimen, kampanya sırasında eğitimler kentsel ve kırsal alanda il, ilçe, belediye ve köy düzeyinde gerçekleştirilerek toplumun her kesimine ulaşılmaya çalışılacağını ifade ederek, hedef kitleye ulaşmak için, toplumun birey ya da aile olarak bulundukları kamusal alanlarda, Halk eğitim merkezleri, Belediye aile yaşam merkezleri, Belediye meslek edindirme kursları, Kültür merkezleri, Müftülükler, Okullar, Muhtarlıklar v.b. mekanlardan faydalanacağını kaydetti.

 

“EN ÖNEMLİ OLGU BİLİNÇLENME”

Vali İbrahim Özçimen, projeyi açıklamasının ardından ise Japonya gezisindeki deprem notlarını da aktardı. Sürekli ve şiddetli depremlerin yaşandığı Japonya gezisindeki ‘Japonya’nın depreme nasıl hazırlandığı’ konularını aktaran Vali Özçimen, buradaki temel olgunun bilinçlendirme olduğunu kaydetti. Japonya gezisindeki ilk gün gittikleri Shibuya şehrinin 200 bin nüfuslu bir kent olduğunu dile getiren Vali Özçimen, “Bu şehrin depreme hazırlanma şekli, olası bir depremde kaç evin yıkılacağı ve kaç kişinin evsiz olacağı kapsamındadır. Bu kapsamda tahmini olarak 45 bin kişinin evsiz kalacağını öngörerek okullarına 45 bin kişiye birkaç gün yetecek yiyecek hazırlamışlardır” dedi.

 

“DEPREM BİİNCİ KÜÇÜK YAŞLARDA VERİLİYOR”

Diğer bir ilginç notunu da aktaran Vali Özçimen, özellikle çocuklarda deprem çantası şeklinde bir aparatla dolaştıklarını ve her an olası bir depreme hazır olduğunu kaydetti. “Çocuklar küçük yaştan itibaren ne olacağını biliyor” şeklinde konuştu.

 

“EN ÖNEMLİ OLGULARDAN BİRİ HAYATTA KALMA İRADESİ”

Depremde en önemli olgunun bilgi olduğunu Japonların en iyi şekilde anladığını ve bunu uyguladığını kaydeden Vali İbrahim Özçimen, depremde hayatta kalma iradesinin önemli olduğunu söyledi. Depremde hayatta kalanların başkalarının da hayatını kurtaracağını ifade eden Vali Özçimen, insanların eğitimle ve güvenli binalarla hayatta kalacağını aktardı.

“İNSAN GEZDİKÇE ETKİLENİYOR”

Japonya izlenimlerini basın mensuplarına aktarmaya devam eden Vali Özçimen, oradaki deprem müzesinin nasıl olduğunu ve ziyaretçileri nasıl etkilediğini de aktararak, “Ülkemizde de deprem müzeleri yapıldı ancak oradaki başka. Japonya’daki müzede deprem yaşamış ama o şekli ile korunmuş bir sokaktan geçiyorsunuz. Sanki o molozlar üstünüze devrilecekmiş gibi. İnsan oldukça etkileniyor. Ayrıca simülatör de çok etkili. Deprem simülatöründe 7.0 ve 8.4 şiddetinde sanal deprem oluşturuluyor. İşte bizim gördüğümüz bu olanakların hepsi Japonya’da küçük yaştan itibaren veriliyor. İnsanlar orada deprem anında ne yapacağını biliyor ve hayatta kalıyor” ifadelerini kullandı. Vali Özçimen daha sonra ise e-mail ve Twitter’den Japonya gezisindeki fotoğraflarını ve deprem ile ilgili aldıkları bilgileri aktardı.

“OKUL VE YURTLAR DENETLENİYOR”   

Bir basın mensubunun Bolu’daki çalışmaları sorması üzerine yapılan bazı uygulamaları aktaran Vali Özçimen, “Yeni deprem yönetmeliği ile birlikte sorumluluklar Belediyelere ve İl Özel İdarelerine verildi. Deprem yönetmeliğine uymayan yapılara ruhsat verenler ölümlerden sorumludur. Mühim olan insanın yaşamasıdır. Diğer taraftan ise ilimizde de görevli Vali Yardımcısına talimat verdim. İlimizdeki tüm yurtlar denetleniyor. Ay sonunda rapor önümüze gelecek ve ona göre hareket edeceğiz. Aynı durum okullarımız için de geçerli. Rapor gelir gelmez gerekli işler hemen yapılacaktır” ifadelerini kullandı. İl Afet ve Acil Durum Müdürü Hasan Erdoğan da toplantıda hazır bulundu. Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2013, 21:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124