Uzmanlar LGS 2023 sorularını değerlendirildi

Uzmanlar LGS 2023 sorularını değerlendirildi

Medicana Eğitim Grubu (MBA) Okulları sınav komitesi, LGS 2023'ü değerlendirdi. Uzmanlar, yapılan değerlendirmede LGS'nin öğrencilerin motivasyonunu artırarak kaygılarını azalttığını belirttiler.

Ortaokul Psikolojik Danışma ve Rehberlik Bölüm Başkanı Esin Salcı, sınav sonrasında MBA Okulları Akademik Kadrosu tarafından yapılan ilk analizlere göre, sözel-sayısal mantık, okuduğunu anlama ve yorumlama, grafik okuma sorularının ayırt edici nitelikte olduğunu belirtti. Öğrencilerin sınav sonuçlarının 26 Haziran'da www.meb.gov.tr adresinden ilan edileceğini ve sonuç belgelerinin posta yoluyla gönderilmeyeceğini belirtti. LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunun açıklanmasıyla birlikte liselere yerleştirme sürecinin başlatılacağını söyledi. MBA Okulları olarak öğrencilere tercih sürecinde rehberlik etmek amacıyla Kişiselleştirilmiş Başarı Tasarımı çerçevesinde en iyi Kariyer Danışmanlığını sağlamak için Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü olarak okullarda öğrencilere rehberlik edeceklerini ifade etti. Ayrıca, eğitimin ömür boyu süren bir eylem olduğu bilinciyle öğrenme deneyimini tutkuya dönüştürmeye devam edeceklerini belirtti.

Türkçe Bölüm Başkanı Şule Türkoğlu, Türkçe dersinin bu sınavı öncelikli olarak etkileyeceğini belirtti. Türkoğlu'na göre, sorular önceki yıllardan farklı olarak sadece edebi metinlerden seçilmişti ve dikkat gerektiren ayırt edici sorular ağırlıktaydı. Soruların zorluk seviyesinin yüksek olduğunu ve çeldiricilerin özenle kullanıldığını ifade etti. Soruların büyük çoğunluğunun anlama yönelik olduğunu belirtti. Türkoğlu, önümüzdeki yıl LGS'ye hazırlanan öğrencilere ana dil yeterliliğini geliştirecek çalışmalara yer vermelerini önerdi. Ayrıca, 2020 LGS'de pandemi döneminde benzer bir sınavın yapıldığını da hatırlattı. Konu dağılımına da baktığımızda okuduğunu anlama sorularına ağırlık verilen bu sınavın belirleyici dersi Türkçe olmuştur” dedi.

Matematik Bölüm Başkanı Tuğba Köseoğlu, LGS sorularının anlatımlarının açık, uzun işlem gerektirmeyen ve dikkatli okunduğunda hızlıca anlaşılabilecek nitelikte olduğunu belirtti. Soruların kazanımlara hâkim olan öğrencileri zorlamayacak şekilde net ve açık bir şekilde formüle edildiğini ifade etti. Görsellerin kullanılmasıyla soruların somutlaştırılarak öğrencilerin daha hızlı yorumlamalarının amaçlandığını söyledi. Sınavda okuma ve anlama düzeylerinin önemli olduğunu ve soruların çözüm hızında ön koşul olduğunu belirtti. Yıl içinde MEB tarafından yayımlanan örnek soruların çözülmesinin önemini vurguladı ve genel olarak soruların anlaşılması zorlaştıran veya çözümünü zorlaştıran birkaç sorunun dışında başarılı bir sınav olduğunu ifade etti.

Fen Bilimleri Bölüm Başkanı Selin Ural, soruların zorluk seviyelerinin beklendiği düzeyde olduğunu söyledi. Birkaç soruda öğrencileri zorlayan ve çeldiricileri yüksek olan sorular olduğunu belirtti. Uzun paragraf ve deney sorularının diğer yıllara göre daha az olduğunu ifade etti. Soruların çoğunlukla kolay sorulardan oluştuğunu ve bilgiye dayalı olmayıp, okuma, anlama ve yorumlama yeteneğini ölçtüğünü söyledi. Özellikle deney düzenekleri içeren sorularda bağımlı, bağımsız ve sabit değişkenlerin tespitinin önemli olduğunu belirtti. Ayrıca, soruların genellikle DNA ve Genetik Kod ünitesinden geldiğini ve konu dağılımının dengeli olduğunu ancak Gaz Basıncı konusundan soru gelmediğini belirtti.

T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin sorularının okuma, anlama ve analiz etme becerilerine yönelik hazırlandığını ifade eden Sosyal Bilgiler Bölüm Başkanı Hasan Arıkan, sınavın büyük bir çoğunluğunun mantık ve muhakeme sorularından oluştuğunu söyledi. Harita ve görsel okuma sorularının bu sınavda yer almadığını belirtti. Soruların MEB tarafından yayımlanan örnek sorulara benzer olduğunu ifade etti. Öğrencilerin örnek soruları çözmesi, tekrar yapması ve yorumlama yeteneğini geliştirmesi durumunda sınavda zorlanmadıklarını belirtti. Konu dağılımının dengeli olduğunu ve sorulardaki ifadelerin açık ve net olduğunu ifade etti.

İngilizce Bölüm Başkanı Buket Can, LGS İngilizce sorularının kısa, net ve anlaşılır olduğunu belirtti. Soruların öğrencilerin okuduğunu anlama ve diyalogları ilişkilendirme becerilerini kullanmalarını gerektirdiğini söyledi. Soruların yıl boyunca çözülen örnek sorulara benzer olduğunu ifade etti. Çeldirici içermeyen bir sınav olduğunu ve geçmiş yıllara kıyasla en kolay İngilizce sınavı olduğunu değerlendirdi.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Bölüm Başkanı Mehmet Tunç, 2023 LGS Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularının yorumlama, muhakeme ve anlam bilgisine dayandığını söyledi. Soruların anlam ve kavram bilgisine hakim olmayı gerektirdiğini belirtti. Soruların orta düzeyde zorluk seviyesine sahip olduğunu ifade etti. Bilgiye yönelik soruların yerine yeni nesil soruların olduğunu ve dikkat gerektiren, okuduğunu anlama becerisini ölçen soruların bulunduğunu söyledi. Ayrıca, öğrencilerin dini metinleri anlamlandırmalarının beklenildiğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.