Vali Kılıç, “Çatlaklar yangın merdiveninde”

Vali Kılıç, “Çatlaklar yangın merdiveninde”

Bolu Valisi Erkan Kılıç, geçtiğimiz günlerde gündeme taşıdığımız Sosyal Bilimler Lisesindeki duvarların çatladığı ve tehlike yarattığı haberimizin ardından okulda incelemede bulundu.

Haber: Ceylan Beykoz

Vali Kılıç’a yönettiğimiz; “Sosyal Bilimler Lisesi’yle ilgili bir soru soracağız, bugün gitmişsiniz, denetlemişsiniz, ne gördünüz?” sorusuna yönelik Vali Kılıç şu açıklamada bulundu; “Okulumuz,1996 yılında yapılan bir bina. İki kısımdan oluşuyor, bir ana bina var bir de yan binada ek olarak yapılan yangın merdivenleri var. O yandaki binayla ana bina arasında zaten normalde bir boşluk oluyor her zaman, ‘dilatasyon’ deniyor. Bir boşluk oluşmuş depremden dolayı. Onun yanındaki ufak tefek sıvalar dökülmüş. Bu binanın ana statiğini ana aksamları etkileyen, kolonları kirişleri etkileyen en ufak bir şey yok. Bu sadece binanın dışında merdivenlerin birleşme noktasında olan şeyler. Siz de gidince görürsünüz zaten. Orayla ilgili bizim 1999 Depreminden önce olduğu için binanın depreme dayanıklılık performansıyla alakalı zaten Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne başvuru yapılmış. Oradaki raporu bekliyoruz. Rapordaki sonuca göre işlem yapılacak. Denilirse ki bunun güçlendirilmesi uygun olur, o zaman güçlendirme programına alacağız. Süreç o şekilde ama şu anda endişelenecek bir durum yok. Arkadaşların bana söylediği o. Çünkü ana binada herhangi bir şey yok” dedi.

Abant İlkokulunun güçlendirme çalışması bu sene eğitim-öğretime yetişir mi? Ben orada çalışan personelle görüştüğümde en az 3 ay diyorlar, 3 ay sonra zaten okullar kapanacak. Yetişmez galiba değil mi? Sorusuna da; “Şimdi onun süreci başladı, İnşallah hızlı bir şekilde yapacağız. Bu okullarda daha önce de oldu, bayağı bir uğraştık. Bizden kaynaklanmayan sorunlar da oluyor. Ama bizim çalışmamız zaten iyi niyetli olarak biz bütün eski binaların depreme dayanıklı olup olmadığına göre adımlarımızı atarak onları depreme dayanıklı bir hale getiriyoruz. Bolu’da da zaten büyük oranda bu binaların dönüşümünü yaptık. Milli Eğitim Bakanımızdan da Allah razı olsun. Kendisine de teşekkür ediyoruz. Şimdi böyle risk altında olabilecek bir okulumuz yok. Vatandaşın tedirgin olduğu eski okulları da boşalttık. Oradaki öğrencilere de başka okullarda ikili sistemde farklı bir şekilde eğitim veriyoruz. Ama Sosyal Bilimler dediğim gibi eksi bir bina değil ama yine de biz onunla alakalı çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Şu andaki durum tamamen iki binanın birleşmesiyle alakalı. Zaten binalar ayrı ayrı da yapıldığında aralarında boşluk oluyor. İki tane farklı bina zaten. Ama üzerindeki o birleşme noktasında sıva olduğu için sıva ister istemez bu tip ufak bir sarsıntı da bile dökülüyor. Ama bu binanın tehlikeli olduğu, depreme dayanıklı değil ya da ana sistemlerde bir sorun var gibi değerlendirilmez” şeklinde cevap verdi.

Vali Kılıç ile yaptığımız özel görüşmede; “Korkulacak bir durum yok mu diyorsunuz?” sorusuna ise; “Tabi bu deprem konusu, kimse burada garanti veremez. Hasarlı bir durum olsa biz zaten onu teknik elemanların raporuna göre orta veya ağır hasarlı olarak belirleriz. Öyle bir durum zaten söz konusu değil. Arkadaşlar o fotoğrafları paylaşıyorlar, o fotoğraflar binanın içiyle alakalı bir şey değil. Tamamen yangın merdiveniyle ana binanın bileşme noktasındaki sıvaların kısmi olarak dökülmesi durumu” açıklamalarında bulundu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.