VALİ ZAHTEROĞULLARI, “SİZLER BİZİM EN KIYMETLİ HAZİNELERİMİZSİNİZ”

Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin (AİBÜ) 2014-2015 Akademik yılı Gölköy Kampüsünde düzenlenen törenle başladı. “Sizler bizim en kıymetli hazinelerimizsiniz. ”diyerek öğrencilere hitap eden Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, “Bolu Türkiye’nin en huzurlu şehirlerinden bir tanesidir ve biz bu huzur ortamının bozulmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi.

 VALİ ZAHTEROĞULLARI, “SİZLER BİZİM EN KIYMETLİ HAZİNELERİMİZSİNİZ”

 Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) 2014-2015 Akademik Yılı açılış töreni öncesinde Bolu Kalkınma ve Tanıtma Vakfı tarafından öğrencilere ve ailelerine Geleneksel “Hoş Geldin Yemeği” verildi. Program devamında Atatürk Anıtı ve İzzet Baysal Anıtı’na çelenkler konularak, Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Kültür Merkezi Mavi Salon’da açılış töreni düzenlendi.

AİBÜ Kültür Merkezinde yapılan törene, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları, Milletvekili Tanju Özcan, Garnizon Komutan Tuğgeneral İsmail Güneşer, Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Yurtseven, Adli Yargı Adalet Komisyonu ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Selfet Giray,  AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun, İzzet Baysal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Baysal, İzzet Baysal Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri, Rektör Yardımcıları, akademik personel, sivil toplum örgütü temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan salon programı Türk Musikisi Öğrenci Topluluğu’nun Türk Halk Müziği Yurttan Sesler Saz Grubunun müzik dinletisi ile devam etti.

Mini konser sonrasında Türk Musikisi Öğrenci Topluluğu’nun Türk Halk Müziği Yurttan Sesler Saz Grubu üyelerine plaket ve çiçekleri verildi. Kemal Bilsel Sarısözen plaket ve çiçeğini Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları’ndan alırken, Garnizon Komutan Tuğgeneral İsmail Güneşer de grubun diğer üyelerine çiçeklerini verdi.

İlk dersi, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz “Günümüz Dini Hareketleri ve Selefilik” konusunda verdi. Prof.. Dr. Kılavuz’a abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun tarafından plaket ve çiçek verildi.

BU YIL ÜNİVERSİTEMİZE 5617 ÖĞRENCİ KAYIT YAPTIRDI

AİBÜ’nün 2014-2015 Akademik Yılı açılış töreni konuşmalarla devam etti. İlk olarak konuşan AİBÜ Rektörü Prof. Dr. Hayri Coşkun yaptığı konuşmasında, “Emin adımlarla geleceğe yürüyen Üniversitemiz bugün geldiği noktada toplamda 11 Fakültesi, 4 Enstitü, 6 Yüksek Okulu, 5 Meslek Yüksek Okulu, 13 Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunan Ülkemizin çeşitli yerlerinden gelen 27 bin öğrencisine eğitim ve öğretim hizmeti veren, yaptığı çalışmalarla bilim dünyasına katkıda bulunan ülkemizin gelişmesinde katkı sunan, ayrıca sağlık alanında bulunduğu ilde ve yörede göz dolduran büyük bir kurum haline gelmiştir. Bu yıl üniversitemize 5 bin 617 öğrenci kayıt yaptırmıştır. Öğrencilerimize başarılar diliyorum” ifadelerine yer vererek Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin bitirilen ve yürütülmekte olan çalışmaları hakkında detaylı bilgiler vererek desteklerinden dolayı İzzet Baysal Vakfı’na ve Bolulu hayırseverlere teşekkür etti.

ÜLKEMİZDE SON DERECE ACI VE ÜZÜCÜ OLAYLAR YAŞIYORUZ

2014-2015 Akademik Yılı açılışının ülke genelinde yaşanan olaylar nedeniyle üzüntülü yapıldığını kaydeden İzzet Baysal Vakfı Başkanı Ahmet Baysal, “Üzüntülü bir açılış yapıyoruz. Ülkemizde son günlerde son derece acı, son derece üzücü olaylar yaşıyoruz. Hakikaten bu olayların neden kaynaklandığını anlayamadığım, hakikaten bazı illerimizde kardeş kardeşi öldürüyor, Müslüman Müslümanı öldürüyor. Neden olduğunu bilmiyorum acı olaylar yaşıyoruz. Bankalar yakılıyor, dükkanlar dağıtılıyor bir çok olayı zaten benden daha iyi takip ediyorsunuz. Dolayısıyla bugün yaptığımız açılış üzüntülü bir ortamda gerçekleşiyor. Ben bu olayların bir nihayete ereceğini diliyorum, inanıyorum”

  

ÖĞRENCİLERİMİZ SEVGİYİ, KARDEŞLİĞİ VE DERSLERİNİ DÜŞÜNSÜNLER

Öğrencilerimiz sevgiyi, kardeşliği düşünsünler. Derslerini düşünsünler. Derslerinde araştırma yapmayı düşünsünler. Çok güzel bir üniversitedeler. Vaktiyle cumhuriyet döneminde yaşanan bir çok olay gibi bu olay da mevcut hükümetimizin doğru kararlar alması neticesinde ki alacaktır o düşüncedeyim. Türkiye’de anaların ağlamasını istemiyorum. Kimse istemez. Devletimize inanın. Ben bunu yaşayarak gördüm. Nerden nereye geldik. Bugün en büyük korkum. Bizi içlerine çekmeye çalışmaları. Hükümetimizin en doğru kararı alacağına inanıyorum” dedi.

“İZZET BAYSAL TÜM GÜCÜNÜ VE İMKANLARINI BOLU’YA SUNDU”

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz ise yaptığı konuşmasında,  Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nin Bolu’ya sağladığı katkılardan söz ederek,  “Öyle bir ildeyiz. Öyle bir babaya sahibiz ki. Hem eğitim hem sağlık alanında bütün eksikleri tamamlayan, insanların hem sağlıklı hem eğitimli olması için bütün gücünü ve imkanlarını bu ile vermiş. Ondan sonra gelen takipçileri de onun izinden gitmişler ve yeni İzzet Baysallar çıkmasını sağlamışlar. Böyle bir üniversitenin açılışındayız. Yavaş yavaş yeni vakıflar da üniversitelere destek vermeye başladı. Hem devlet üniversitesi hem vakıf üniversitesi. Hepimiz emrinizdeyiz” ifadelerine yer verdi.

“ARKADAŞLAR ÖZELLİKLE BU YIL SON DERECE HASSAS OLALIM”

Milletvekili Tanju Özcan da yaptığı konuşmada, “22 vilayetimizde çok önemli olaylar oldu. İnşallah bundan sonraki süreçte herkes aklını başına alır ve bu olaylar yatışır. Ülkede maalesef herkes iyi niyetli değil. Herkes maalesef vatansever değil.   Bu olayları kasıtlı olarak dışarıdan birileri yönlendiriyor, içeride de işbirlikçileri bu olayları büyümesi için her türlü zemini oluşturuyor. Bundan sonraki adım da korkarım üniversitelerimiz olacak.  Bir ağabeyiniz olarak şunu istirham ediyorum. Irkçılık yapanlara prim vermeyin. Dinimiz üzerinden, mezhebimiz üzerinden hassasiyetlerimizi kaşıyanlara lütfen prim vermeyin.   Ulus devlet üst kimliğinin ne kadar önemli olduğu şu olaylar vesilesiyle ortay çıktı. Ortadoğu’da insanlar farklı mezheplerde diye birbirlerini kesiyorlar. Bu olayların Türkiye’de de yaşanmasını istiyor birileri. Lütfen arkadaşlar özellikle bu yıl son derece hassas olalım. Hem derslerinize hem de memleket konularına duyarsız kalmadan farklılıklarımızın bizim zenginliğimiz olduğu bilinciyle hareket edelim” diye konuştu.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi (AİBÜ) 2014-2015 Akademik Yılı açılış töreninde son olarak konuşan Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları konuşmasında;

“KENDİNİZİ GELECEĞE HAZIRLAYIN”

 “Üniversitemizin 2014-2015 Akademik yılının İlimiz için, Ülkemiz için, öğrencilerimiz ve değerli hocalarımız için hayırlı olmasını diliyorum. Üniversite yılları hepimiz için yaşamımızın en güzel, en anlamlı günleri olmuştur. Bu günleri iyi değerlendirmek lazım. Genç arkadaşlarımıza şunu söylemek istiyorum. Lütfen bu yılların tadını çıkarın. Bu yılları iyi değerlendirerek kendinizi geleceğe hazırlayın”

“SİZLER BİZİM EN KIYMETLİ HAZİNELERİMİZSİNİZ”

“Sevgili gençler şüphesiz geleceğiniz bu günlerde filizlenecek. Ancak bu günlerin kıymetini iyi bilin. Üniversiteler sizleri geleceğe hazırlarken aynı zamanda hocalarınızın elinde ülkemizin geleceği şekilleniyor. Sizler bizim en kıymetli hazinelerimizsiniz. Bu ülkenin en kıymetli, en değerli varlığı hiç şüphesiz sizlersiniz.   Nüfusunun 3’te biri 25 yaş altında olan bir ülkeyiz. Bu gençlik iyi hazırlanırsa, iyi eğitilirse, istihdam edilirse ülkemiz için bir fırsat ifade edecek. Hepimizin de bildiği gibi biz zengin kaynakları, madenleri olan bir ülke değiliz. Bu zamana kadar getirdiğimiz tüm kaynaklarımızı beşeri sermayemizle bir araya getirdik. Bundan sonra da öyle gidecek. O nedenle bizim insan kaynağımızın hiçbir ferdini zayi etme lüksümüz, hakkımız, hukukumuz yok”

ŞİDDETİ BESLEYEN HİÇBİR HAREKET BU TOPRAKLARDA KARŞILIK BULAMAMIŞTIR

“Aslında yüzyıllardır İslam Coğrafyası’nın bir parçası olarak varlığımızı devam ettiriyoruz. Şiddeti besleyen hiçbir hareket bu topraklarda karşılık bulamamıştır. Bu milletin bağrında, bu milletin nefsinde karşılık bulamadı. Bundan sonra da bulacağına ben ümit vermiyorum. Ancak başka etnik yada başka nedenlerle Ülkemize şiddet sızdırılmaya çalışıyor. Hepimiz bunun farkındayız. Değerli arkadaşlar şüphesiz ülkemizin sorunlarına kayıtsız kalmanızı istemiyorum. Tam aksine tüm yurttaşları ülkede ne olup bittiğinden hem haberdar olması hem sorunlarına duyarlı olması demokrasi ile idare edilen ülkede halkın sorunudur. Ancak şiddet hiçbir zaman ne bir düşünce ifade etme biçimidir, ne de ilham alma nedenidir. Hattı zatında şiddetle sağlanmış bir hak, şiddetle elde edilmiş bir düzen ve sistem yoktur. Şiddet ancak var olan düzeni. sistemi bozmaya yarar. Yerine yeni bir sistem, yeni bir umut sistemi, yeni bir asayiş ortamını tesis etmek te her zaman mümkün olmuyor”

BOLU TÜRKİYE’NİN EN HUZURLU ŞEHİRLERİNDEN BİR TANESİ,

BOLU’DA HUZURUN BOZULMASINA ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

“Bolu Türkiye’nin en huzurlu şehirlerinden bir tanesi. Ülkemiz bu coğrafyada her şeye rağmen bir huzur adası. Hiçbirimizin bu huzuru zedelemeye, bozmaya bugün için de, geleceğimiz için de, çocuklarımız için de, evlatlarımız için de hakkımız yok. Sizlerin de kardeşleriniz ve gelecekte evlatlarınız için hakkınız yok. O nedenle değerli arkadaşlar ben de Ahmet Baysal abimizin dediği gibi bende diyorum. Bütün konsantrasyonunuzu derslerinize verin ve şiddete asla üniversitede yer vermeyin. Biz bu şekilde bu şehrin parçası olarak üniversitemizde tüm yöneticilerimizle birlikte, rektörümüzle birlikte asla birkaç tane başka niyetlerle mutlu edilmiş kişilerin bu gençlerimize kötü niyetli demeye dilim varmıyor, ya da başka şekilde yönlendirilmiş genç arkadaşlarımızın 25 bin arkadaşınızın eğitim-öğretim hakkını engellemesine, huzuru bozmasına asla izin vermeyeceğiz. Yeni yıl da size başarılar, sağlıklı, mutlu bir eğitim-öğretim yılı diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi 2014-2015 Akademik Yılı açılış töreni kokteylle sona erdi.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2014, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124