Valilikten Köroğlu Dağı Turizm Bölgesiyle ilgili açıklama geldi

'Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' ile ilgili bazı yerel basın-yayın organlarında yer alan haberlerle ilgili olarak Valiliği yazılı basın açıklaması yaptı.

Valilikten Köroğlu Dağı Turizm Bölgesiyle ilgili açıklama geldi

Bolu Valiliğince yapılan yazılı açıkladama şunlar belirtildi; “Karacasu Termal Turizm Merkezinden başlayarak, Aladağ Bölgesi, Seben-Taşlıyayla Göleti ve Köroğlu Dağı Turizm Alanını kapsayan bölge 22 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 10 Ağustos 2015 tarih ve 2015/8011 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla 'Köroğlu Dağı Kültür Ve Turizm Koruma Ve Gelişim Bölgesi' ilan edilmiştir. 15/06/2012 tarihli Bakanlar Kurulu Kararıyla kabul edilen ve 19 Haziran 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar'ın 'Öncelikli yatırım konuları' başlıklı 17'nci maddesinde;  Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgelerinde yapılacak turizm yatırımlarından bölgesel desteklerden yararlanabilecek nitelikteki turizm konaklama yatırımları'nın 5 inci bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanabileceği belirtilmiştir. Diğer taraftan, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu'nun 7 nci maddesinde; Bakanlık; kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgeleri ve turizm merkezleri içinde her ölçekteki plânları yapmaya,yaptırmaya, re’sen onaylamaya ve tadil etmeye yetkilidir. Yine aynı Kanunun 8 inci maddesinde;  Kültür ve turizm koruma ve gelişim bölgesinin tamamı veya plânlarla belirlenmiş alt bölgeleri veya bir veya birden fazla parselleri, plân amaçlarına uygun olarak Bakanlıkça tahsis edilebilir. Bölgenin tamamı veya alt bölgeleri için imar plânları Bakanlıkça yapılır/yaptırılır ve onaylanır. Hükümleri yer almaktadır” diye belirtildi.

HALİ HAZIRDA ONAYLANAN BİR PLAN BULUNMAMAKTA

Ayrıca, “ 'Köroğlu Dağı Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi' ile ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen imar planlarını hazırlama süreci devam etmektedir. Söz konusu alanın kullanımıyla ilgili olarak halihazırda onaylanan bir plan bulunmamaktadır. Kültür ve Turizm Bakanlığınca yürütülen planlama süreci tamamlandığında, söz konusu alanda turizme ayrılan yerlerde bulunan parseller plan amaçlarına uygun olarak Bakanlıkça turizm yatırımcılarına tahsis edilebilecek,tahsis edilen yerlerde yapılan turizm konaklama yatırımları 'Yatırımlarda Devlet Yardımları Hakkında Karar' gereği5 inci bölgede uygulanan bölgesel desteklerden faydalanabilecektir. 5 inci bölgede yapılan yatırımlara  sağlanacak vergi indirimi ve desteklerin kapsamı aynı kararda belirtilmiştir. Kamuoyunun bilgisine sunulur” denildi.HABER MERKEZİ  

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2016, 18:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124