Ve acı gerçekler…

Seyfi Alp

Ve acı gerçekler…
 Son senelerdeki atılımlarıyla Avrupa’nın en kaliteli liglerinden biri durumuna gelen Almanya 1. Ligi (Bundesliga) 9 Ağustos’ta start alıyor.

Son 23 senedir yaptığım gibi Pazar günü Alman gazetelerini masama dizdim.

Her biri bir bilim raporu ciddiyetindeki spor eklerini gazetelerin içinden ayırdım.

Sadece gazetelerin spor sayfalarındaki kalite bile Almanların futbolu ne derece ciddiye aldığını gösteriyor.

Hele gazetelerin birinde tam sayfa bir reklam var ki, beni darmadağın etti:

Almanya Kulüpler Birliği, mutlaka binlerce euro vererek şu reklamı yayınlatmış:
”Bir top ve peşinde 44 bin kişi. İşte futbol bu.”

44 bin kişiden kast edilen, Almanya’da 18’i birinci lig, 18 de ikinci lig olmak üzere 36 ayrı futbol kulübünde kadrolu çalışan 44 bin kişi kast ediliyor. Yani her biri en az 2000 euro maaş alan kadrolu futbolun işçileri. Çimleri biçenden, hafta sonunda maçlara gelenlerin biletlerini kontrol edenlere kadar.

23 seneden buyana, sadece Bild, Frankfurtur Rundschau, Frankfurter Allgemeine, Süddeutsche Zeitung gibi günlük gazeteler değil, Kicker ve Sport Bild gibi iki dev spor dergisiyle Alman futbolseverleri bilgilendiren ve bilinçlendiren gazeteler şu günlerde destan yazıyor.

Pazartesi sabahı ise beni başka bir şaşkınlığa uğratan yeni bir spor gelişmesi. O da, ülkenin önde gelen gazetelerinden, Bild, Bundesliga gollerini maçlardan bir saat sonra internetten yayınlama hakkını 5 milyon euroya satın almış.

Yukarıda sıralamaya çalıştığım, bilgi okyanusundan birkaç damlanın, Bolulular olarak bize verdiği mesaj şu;

“O sene bu sene” parolasıyla Süper Lig’e hazırlandığımız bu sezonda futbolseveri, spor gazetecisi ve gazeteleri ile sezona ne kadar hazırız?

Yayınlayacağı bir fotoğraf, yazacağı bir haber veya kaleme aldığı bir yorumla bizi Süper Lig ufuklarına taşıyacak kaç Bolulu gazetecimiz var?

Bolu’nun son 10 senede hiçbir evladını alt yapıdan yetiştirip, Boluspor forması giydiremediği ve bunun şehirde yaşayalar olarak, hepimizin utanması gereken bir tablo olduğunu kaçımız hissediyoruz? Bu utancı ortadan kaldırabilmek için şimdiye kadar neler yaptık?..

Unutmayalım…

Bir şehrin futbol kulübü de o şehrin aynasıdır.
Okulları, camileri, polisi ve belediyesi gibi…

Yeni sezon bize yeni uyanmaları, yeni adımlar atmayı ve futboldan pozitif enerji üretmeyi öğretsin..

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2013, 21:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124