Yaban hayatı binlerce fotokapanla takip ediliyor

Yaban hayatı binlerce fotokapanla takip ediliyor

Yurt genelinde yaban hayatını daha yakından incelenmek üzere dağ ve ormanlara kurulan binlerce adet fotokapana yakalanan; karaca, kurt, tilki, kızıl geyik, çakal, tavşan ve yaban domuzu türleri belgesellik görüntüler oluşturdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü koordinasyonuyla yurt genelinde belirlenen bölgelere yerleştirilen binlerce fotokapanlar ile takip edilen yaban hayatını, belgeselleri aratmayacak görüntülere sahne oluyor.

aw863923-02.jpg

Kurulan fotokapanlara birçok canlı türü yakalanıyor. Fotokapanlarla ilgili bilgi veren Avcılık ve Yaban Hayatı Şube Müdürü Vekili Hasan Paşalı, “Yaban hayatının fotokapanlarla izlenmesi çalışmalarıyla; türlerin yayılış ve hakimiyet (teritori) alanlarını tespit etmek, varlık-yokluk sörveyleri yapmak, türler arası ve tür içi etkileşimleri belirlemek, popülasyondaki özel bireyleri tespit etmek, türlerin habitat tercihlerini belirlemek, tür çeşitliliğini belirlemek, türe göre mekansal alan tespiti, hedef türün mevsimsel ve günlük aktivitelerinin izlemek, popülasyon büyülüğü tespit etmek gibi bir çok konuda araştırmalar yapılmaktadır. Bölgemizde yürütülen çalışmalarda; fotokapanlarla karaca, kurt, tilki, kızıl geyik, çakal, tavşan, yaban domuzu türlerine ilişkin fotoğraf ve videolar elde edilmiş olup, bölgenin yaban hayatı zenginliği bir kez daha ortaya konmuştur” dedi.

aw863923-07.jpgaw863923-03-001.jpgaw863923-06.jpg

aw863923-04.jpgaw863923-05.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.