Yemek salçasız olmaz

Yemek salçasız olmaz

Salça üretim tesisleri, her kış vatandaşların biber salçası ihtiyacını karşılamak için yoğun bir tempo içerisinde. İşletmelerdeki bu hareketlilik, biber hasadının ardından başlayarak kışa doğru zirve yapıyor.

Salça üretiminde zirve dönem

Her sene kışa girerken vatandaşlar, kışlık salça ihtiyaçlarını karşılamak adına salça imalathanelerine akın ediyor. Bu talebi karşılayabilmek için salça üreticileri, hasadın ardından yoğun mesaiye başlıyor. Gelen biberler, özenle seçilerek ve işlenerek salçaya dönüştürülüyor. Üretilen bu salçalar, ortalama 6 gün boyunca güneşte kurutularak lezzetini ve kıvamını buluyor.

biber-salcasi-mesaisi-basladi-5.jpg

Fiyatlara rağmen yoğun talep

Üretim maliyetlerinin ve biber fiyatlarının yükselmesine rağmen vatandaşlar, kaliteli salça için bu fiyatları göz ardı ediyor. Salça İşletmecisi Mehmet Kaya, bu konudaki görüşlerini: “100 kiloluk biberden yaklaşık 13 kilo salça elde ediyoruz. Maliyetler yükseldiği için salça fiyatlarımızı da güncellemek zorunda kaldık. Ancak biberi kalitesi ve lezzetiyle vazgeçilmez olduğu için talep hiç düşmüyor." şeklinde ifade ediyor.

biber-salcasi-mesaisi-basladi-4.jpg

Yurt dışından da yoğun talep

Yalnızca yurt içinden değil, yurt dışından da salçaya büyük bir ilgi var. Özellikle Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya'da yaşayan gurbetçi vatandaşlarımız, her sene bu özel lezzeti yurt dışına taşıyor. Kaya, bu durumu "salça, yurtdışında da oldukça popüler. Müşterilerimiz salçalarını burada hazırlatıp, yurt dışına götürmeyi tercih ediyor." şeklinde belirtiyor.

biber-salcasi-mesaisi-basladi-1.jpg

Salçanın kurutma süreci

Salça üretiminin en önemli aşamalarından biri kurutma süreci. Mehmet Kaya bu süreçle ilgili olarak, "Salçamızı bidonlara doldurduktan sonra dama çekiyoruz. Bu süreç, hava sıcaklığına bağlı olarak 4-5 gün sürüyor. Güneş ısısıyla kuruyan salça, hem daha lezzetli hem de daha sağlıklı oluyor." ifadelerini kullanıyor.

biber-salcasi-mesaisi-basladi-7.jpg

Bu detaylı üretim süreci ve yoğun talep, biber salçasının ülkemiz mutfağında ne kadar özel ve değerli bir yere sahip olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.