Yeni ehliyet yönetmeliğinde “uyku” düzenlemesi

Yeni ehliyet yönetmeliğinde “uyku” düzenlemesi

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Merda Erdemir Işık, yapılan araştırmalar sonucunda uyku apnesi olan kişilerin motorlu araç kazalarına karışma oranının yüksek olduğunu belirtiyor.

Dr. Işık, uyku apnesinin birçok sağlık sorununun nedeni olabileceğini ve sürücüler için önemli bir risk teşkil ettiğini ifade ediyor. Uyku apnesi, solunumun uykuda sık sık durmasıyla kendini gösteren bir durumdur. Sabahları yorgun uyanma, yüksek sesle horlama ve uyku sırasında nefesin durduğunun eşler tarafından fark edilmesi gibi belirtileri vardır. Uyku apnesi, gündüz uyuklamalara yol açarak trafikteki sürücüler ve diğer kişiler için risk oluşturur. Bu konuda açıklamalarda bulunan Dr. Işık, sürücü belgesi alacak veya yenileyecek kişilerin sağlık raporu almaları gerektiğini belirtiyor. Devlet ve üniversite hastaneleri, özel tıp merkezleri, özel hastaneler ve polikliniklerden sağlık raporu alınabileceğini söylüyor. Aile hekimlerinin de rapor verebileceğini ancak gerektiğinde detaylı bir muayene ve uzman görüşü için hastayı yönlendirebileceklerini ekliyor.

yeni-ehliyet-yonetmeliginde-uyku-duzenlemesi-5.jpg

Ehliyet için sağlık raporu alınırken detaylı değerlendirme yapılması önemlidir. Uyku apnesi gibi bazı sağlık sorunları, kişinin ve diğer araç sürücülerinin hayatını tehdit edebilir. Bu nedenle uyku apnesinin ciddiyetle değerlendirilmesi gerekmektedir."

yeni-ehliyet-yonetmeliginde-uyku-duzenlemesi-1.jpg

yeni-ehliyet-yonetmeliginde-uyku-duzenlemesi-2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.