Yeni kardeş şehrimiz ‘Karakurum’

Bolu Belediyesi ve Moğolistan’ın Kharkhorin (Karakurum) Belediyesi arasında kardeş şehir protokolü imzalandı. Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın makamında, Karakurum Belediye Başkanı Lamzav Enkhbat’ın da katılımıyla imzalanan protokol sonrası Bolu’nun 6. Kardeş şehri Karakurum oldu.

 Yeni kardeş şehrimiz ‘Karakurum’

Bolu Belediyesi, Türk Dünyası ile ilişkilerimizi sağlamlaştırmak ve güçlü bir birliktelik oluşturmak adına düzenlediği Köroğlu Festivali’nin yanı sıra Türk Dünyası’nda bulunan her ülkeden bir şehir ile kardeş şehir olmak için çalışmalarına devam ediyor. Daha önce Türk Dünyası'ndan Azerbaycan’ın Kazak ve Kırgızistan’ın Uzgen şehirleri ile kardeş şehir olan Bolu Belediyesi son olarak kardeş şehirleri arasına Moğolistan’ın Karakurum şehrini de kattı.

Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ın makamında Karakurum Belediye Başkanı Lamzav Enkhbat’ın da katılımıyla gerçekleştirilen ve karşılıklı imzalanan protokol ile Bolu ve Karakurum kardeş şehir oldu.

“Kardeş şehirlerimizle ilişkilerimiz kağıt üzerinde kalmayacak”

Protokol imza töreninde bir konuşma yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz; “Ülkemize çok uzak olan Moğolistan Devleti’nin Karakurum şehrinin Belediye Başkanı ve Belediye Başkan Yardımcısı bugün bizim misafirimiz. Kendileri buraya Karakurum ile Bolu arasındaki kardeşlik anlaşmasını imzalamak için geldiler. Köroğlu Festivali sebebiyle misafirimiz oldular. Bolu’dan bakıldığında çok uzak ve farklı bir yermiş gibi görünse de aslında bizim atalarımızın yaşamış olduğu bir yer Moğolistan. Biz yeni yeni köklerimiz ile irtibata geçmiş oluyoruz. Ama köklerimizle irtibata geçerken de dilimiz bile birbirine benzemiyor. İnşallah ortak bir dilde konuşacağımız günleri de beraber bu birlikteliklerle oluşturacağız. Şuan Köroğlu Festivali ve bu tür etkinliklerimizde birbirimize gelip gideceğiz. Biz o bölgedeki yani Türk dünyasındaki her ülkeden bir kent ile kardeş olacağız. Bu kardeş kentlerimizle ilişkilerimiz kâğıt üzerinde olmayacak. Oradaki kardeşlerimizle buradaki halkımızı birbirleri ile kucaklaştıracağız. Bu sayede hem sosyal hem de kültürel olarak belki de belediyecilik hizmetleri açısından da birbirimize destek vereceğiz. Önümüzdeki dönem içerisinde inşallah ilişkilerimizi daha da güçlendireceğiz. Bu anlaşmanın iki kent arasında hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“Şehirlerimiz zaten ortak bir tarih üzerinde birdir”

Karakurum Belediye Başkanı Lamzav Enkhbat ise konuşmasında “Öncelikle bizi buraya davet ettiğiniz için ve misafirperverliğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Bugün burada kardeş şehir protokolü imzalayacağımız için çok mutluyum ve memnunum. Bizim Karakurum şehrimiz ile bugün kardeş olacağımız Bolu arasında çok büyük benzerlikler var. İki günden beri Bolu’da bulunuyoruz ve birçok yerini gördük, tanıdık. Bolu son derece güzel ve gelişmiş bir şehir. Bizim şehrimiz de Moğolistan’ın tam ortasında yani merkezinde bulunan bir şehir ve şehrimizin Bolu gibi birçok tarihi ve kültürel açıdan zengin bir geçmişi var. Bizim şehrimizde bulunan Bilge Kağan mezarı ve Orhun Kitabeleri bizleri zaten ortak bir tarih üzerinde birleştiriyor ve Karakurum şehri Türklerin en eski yaşadığı şehir” ifadelerine yer verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2014, 20:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124