Yeni kesilen kurban etine dikkat

Bolu’da kasaplık sektöründe liderlik konumunda bulunan ve Bolu halkına her zaman et konusunda kaliteli hizmet veren Kasap 14 sahibi Semih Kabayadıoğlu, kesilen kurban etleri konusunda vatandaşları hem uyardı hem de tavsiyede bulundu.

Yeni kesilen kurban etine dikkat

Haber: Kasım ŞAHİN

Kabadayğoğlu, yeni kesilen, taze ve sıcak etler yüksek miktarda asit barındırır, çok serttir, pişirilmez. Pişirilse de sert olur, hazmı zordur. Ayrıca sağlık açısından da çok tehlikelidir. Başta sindirim sistemi olmak üzere mide, kalın bağırsak kanseri ve böbreklerin çürümesine yol açar uyarısında bulundu.

KURBANINIZI KESİMHANE DIŞINDA KESTİRMEYİN

Kurban kesmek ciddi bir iştir.Sonrası da öyle. Kesim işinin mutlaka kesimhanelerde yapılması gerekir, detayları uzman kasaplara bırakalım. Sonrasına gelecek olursak . Önceki yıllarda yapılan hataların tekrarlanmayacağını ümit ederek, bugün de kurban eti tüketiminin olmazsa olmaz kurallarından bahsetmek istiyorum.

TAZE ET PİŞMEZ

Yeni kesilmiş taze etin saklanması teknik olarak evlerde biraz güç. Evdeki buzdolapları saklama koşulları için yetersiz kalabilir. Öncelikle hatırlatmalıyım ki kurban kesiminden hemen sonra sadece sakatatlar tüketilmeye uygundur.

ETLERİN DİNLENDİRİLMESİ GEREKİR

Et kısmına gelecek olursak. Etleri büyük parçalar halinde, 0 derecede en az 24 saat dinlendirmek gerekir. Yeni kesilen, taze ve sıcak etler yüksek miktarda asit barındırır, çok serttir, pişirilmez. Pişirilse de sert olur, hazmı zordur. Ayrıca sağlık açısından da çok tehlikelidir. Başta sindirim sistemi olmak üzere mide kanseri, kalın bağırsak kanseri ve böbreklerin çürümesine yol açabilir. Ev koşulunda en iyi dinlendirme sanırım dondurucuda mümkün. Kurban etini mutlaka dinlendirip tüketin.

ET EV TİPİ BUZDOLABINDA KAÇ GÜN DAYANIR?

Et paketleme sisteminde yeni başlayan MAP (Modifiye Ambalaj Paketleme) teknolojisi ile hazırlanmış etlerin toplam ömrü 10 gündür. Ancak evinizde bu sistem olmadığından kullanmayacağınız etleri bekletmeden dondurucuya atın. Kağıtla veya şeffaf mutfak kağıdıyla sarın, kapaklı kutulara koyun ne yaparsanız yapın etlerin ev buzdolabındaki ömrü iki gündür, kıyma ise bir gün.

ETİN DİNLENME SÜRESİ NE KADARDIR?

Sıfır derecede büyük baş hayvanlarda en az beş-altı gün, küçük başlarda iki gün eti dinlendirmek gerekir. Önemli bir nokta da eti dinlendirilmeden parçalamamaktır. Eğer dinlendirmeden eti ufaltırsanız bir daha et hiçbir zaman yumuşamaz.

KURBAN ETİ YIKANIR MI?

Kesilir kesilmez yıkanır, bir daha yıkanmamalıdır. Aksi takdirde üzerinde mikroorganizmalar ürer.

PİŞİRİRKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Et pişirilirken dikkat edilmesi gereken en önemli konu etleri orta veya az derecede pişirmektir. Etler buzdolabında donuk ise bir gün önceden dolabın alt kısmına artı dört dereceye çıkarılması gerek. İki saat gibi bir zamanda etler bol oksijen çekerek oda sıcaklığına gelir, yapılacak yemeğe göre örneğin mangal, teflon tava, ızgara ise az miktarda ayçiçekyağı veya zeytinyağı ile marine edilerek deniz tuzu ile pişirilir.

AZ PİŞMİŞ ETTEN SIZAN SIVI KAN MI YOKSA İÇİNDEKİ PEMBELİK Mİ ETİN ÇİĞ OLDUĞUNU GÖSTERİR?

Az pişmiş etten sızan sıvı kesinlikle kan değildir. Bu sıvılar et proteinidir ve lezzetli et sularıdır. Etin içerisindeki yüksek protein, besleyici ve enerji veren maddelerdir. Etleri az pişmiş yiyen insanlar daha genç, hareketli ve dinamik olurlar. Etin içerisindeki pembemsi görünüm çiğ olduğu anlamına gelmez.

ET PİŞERKEN İÇİNDEKİ SUYUNU BIRAKMAMASIYEMEĞİN DAHA LEZZETLİ OLMASINI SAĞLAR, Kurban etinin en önemli detayı ise, dağıtılması gereken bölümünün ihtiyaç sahiplerine ulaşmasıdır. HAYIRLI BAYRAMLAR

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 13:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner128

banner124