Yıllardır unutulan gelenek ‘mahya’

Yıllardır unutulan gelenek ‘mahya’

Bolu’da yıllardır yapılmayan ve unutulmaya yüz tutmuş ramazan geleneklerinden birisi olan ‘mahya’lar bu yıl belirli camilerde asılacak. Bolu Müftülüğü 4 camide ramazan boyunca mahya asılmasına karar verdi.

10 yılı aşkın bir süredir Bolu’da unutulmuş olan mahya geleneği yeni göreve başlayan İl Müftüsü Ali Rıza Tahiroğlu ile birlikte tekrar başlıyor.

4-camiye-mahya-asilacak-5.jpg

Bolu Müftülüğü aldığı karar doğrultusunda Bolu Merkezde dört farklı camide mahya asılmasına karar verdi. İlimiz merkezinde bulunan iki minareli camilerden Kültür Mahallesi Fatih Camii, Kalıcı Konutlar Mahallesi Merkez Camii, Sandallar Mahallesi Camii, Siteler Camii minareleri arasına mahya asılacak.

4-camiye-mahya-asilacak-4.jpg

MAHYA NEDİR?

"Aya mahsus" anlamındaki Osmanlıca "mâhiyye" kelimesinin günümüz Türkçesindeki şekli olan mahya, özellikle ramazan aylarında birden fazla minareli camilerin iki minaresi arasına kurulan ışıklı yazı veya resim panosuna verilen addır. Kelimenin bu anlamı kazanmasında, Hz. Peygamber’e salâtü selâm getirilen zikir meclisi manasındaki Arapça mahyâ kelimesi de etkili olmuştur. Çünkü kelimeler arasındaki ses benzerliği yanında “leyletü’l-mahyâ” denilen mübarek gecelerde zikir meclisi kurulan camiler alışılmışın üstünde kandillerle donatılmış, hatta mahya tekniğine benzer usullerle süslenmiştir.

4-camiye-mahya-asilacak-2.jpg

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.