Yukarı Çarşı ikiye katlayacak

Yukarı Çarşı ikiye katlayacak

Yukarı Çarşı’yı Güzelleştirme, Koruma ve Yaşatma Derneği başkanı Mustafa Gülay Yukarı Çarşı ve Taşhan’da yapılacak olan çalışmalar sayesinde Bolu’nun Kültür Turizminde önemli...

Yukarı Çarşı’yı Güzelleştirme, Koruma ve Yaşatma Derneği başkanı Mustafa Gülay Yukarı Çarşı ve Taşhan’da yapılacak olan çalışmalar sayesinde Bolu’nun Kültür Turizminde önemli bir yere geleceğini söyledi.

Yukarı Çarşı’yı Güzelleştirme, Koruma ve Yaşatma Derneği başkanı Mustafa Gülay geçtiğimiz aylarda Yukarıçarşı’da başlatılan Ahilik duası sayesinde Yukarı çarşı esnafının dükkanlarını saat 09.00’da açar hale geldiğini söyledi. Her Cuma sabahı saat 9’ta yapılan duanın esnaflar arasındaki birlik ve beraberliği pekiştirdiklerini söyleyen Gülay “Esnafımız Ahi duası öncesinde dükkanlarını saat 10:00 ya da 10:30 gibi açıyordu. Cuma sabahları saat 09.00’da yapılan Ahi duası sayesinde esnaf’ımızın dükkânlarını daha erken açmasını sağlamış olduk.”dedi.  Daha sonra Taşhan da yapılacak çalışmalardan bahseden Mustafa Gülay:“ Taşhan ve Yukarı Çarşı’nın daha çok tanıtılması için radyo ve televizyonlarda reklamını yaptık. Geçtiğimiz günlerde TRT 1’den arkadaşlar geldiler ve çekim yaptılar. Düşüncemiz şu ki TAŞHAN’ ın 600 yıllık bir geçmişi var bunun değerlendirilmesi şart. Bu konuyla ilgili Belediye Başkan yardımcısı İhsan Ağcan’la görüştük. Taşhan’ ın terasına oturma grupları koymayı planlıyoruz. Her kesime hitap edecek kafeler açmayı düşünüyoruz. Genelde gençlerin rağbet göstereceği bir yer yaratmayı düşünüyoruz. İleride Arasta Projesi ile beraber restorasyonlar yapılacak. Bütün iş kollarını kapsayan nostalji dükkanları açılacak.” Diye konuştu. Yukarı çarşı da yerli ve yabancı turistlerin park sorunu yaşadığını ve bunun çözülmesi yönünde adımlar atıldığını söyleyen Gülay;”Bunun yanısıra ışıklandırma sorunumuz da var. Yukarı çarşı girişine dükkânların adlarının yer alacağı tabelaları koymak istiyoruz. Ayrıca her meslek gruplarının envanterlerini yaptık Bunlarla ilgili çalışmalarımızda sürüyor.” Şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.