Yunus Emre’nin Mengen’de ki kabri

Yunus Emre’nin Mengen’de ki kabri

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mengen İl Genel Meclisi Üyesi Eyüp Beşli, düzenlemiş olduğu iftar yemeğinde Yunus Emre’nin mezarı ile ilgili gelen soruları yanıtladı. Beşli, konuyla alakalı çok önemli bulguların olduğunu söyledi.

Eyüp Beşli, düzenlediği iftar yemeğinde Yunus Emre’nin mezarına ilişkinin bulunan bulgulardan ve üniversitedeki hocaların yapmış oldukları araştırmalardan bahsetti. Beşli, “Biz Mengen İl Genel Meclisi Üyeleri olarak Özel İdare İl Genel Meclisi’ne bir önerge verdik. Yunus Emre’nin mezarının Mengen’de olduğuna dair ciddi bulguların olduğu ve bununla ilgili bu alanda Mengen Hayranlar Köyü Yunuslar Mahallesi’nde ciddi bir çalışma yapılmasını talep ettik.

3 YILDA SADECE ÖDENEK ALABİLDİK

“Eğitim-Kültür Komisyonu geldi, yerinde inceleme yaptı. Gerçekten de bu köyümüzde Yunus Emre’nin mezarının olduğuna dair ciddi bulguların oluştuğu kanısına vardılar. Hazırlamış olduğu raporda da beyan ettikleri gibi Yunus Emre’nin o köyde yaşadığı ve o köyde vefat ettiği kalıntılara rastladık. O günden bu zamana kadar aradan 3 yıl geçti, ne yazık ki Özel İdare’den sadece ödenek çıkarabildik. Ödenek çıkmasına rağmen 3 yıldır bu konuyla ilgili hiçbir adım atılmadı. Biz Yunus Emre’nin mezarının Mengen olduğu tescil edildiği zaman ilçemize kültürel yönden ne şekilde katkı vereceğinin bilincindeyiz. Bizler Yunus Emre ile ilgili bu çalışmanın Bakanlık düzeyinde, bir an önce yapılmasını talep ediyoruz.

HOCASI DEĞİL YUNUS EMRE YAŞIYORDU

Yapmış olduğumuz çalışma ulusal basında da ses getirdi. Ajanslar bu konuyla yakından ilgilendiler, geldiler orada çalışma yaptılar. Eğitim kültür komisyonu, orada yapmış olduğu çalışmalarda sadece yer incelemedi, orada yaşayan yaşlı insanlarımızı da dinledik. 95 yaşındaki beyefendi, dedelerinden almış olduğu bilgileri aktardı bize. Yalnız orası Kültür Bakanlığı envanterinde Yunus Emre’nin hocası Yunusiye’ye ait olduğu iddia edildi. Ama orada yaşayan insanlar Yunus Emre’nin hocasına değil Yunus Emre’ye ait olduğunu vurguladılar. Bizde onun için bu çalışmayı başlattık. Çok önemli kalıntılar var. Çok değerli hocalarımız bu konuda tezlerini hazırladılar. Bizde bununla ilgili mezarını yapacağız. Ödenek Mengen’e geldi. Muhtemelen mayıs ayı gibi bir mezar tamamlanır. Mezar tamamlandıktan sonra da niçin Yunus Emre’nin mezarının Mengen’de olduğu, yaptığımız çalışmalarımızı, iddialarımızı; üniversiteden gelen hocalarımız belgelerle açıklayacaklar”

CHP Bolu İl Genel Meclis Üyesi Erhan Beykoz ise Yunus Emre’nin Türkiye genelinde 7 adet mezarının olduğu söyleniyor diyerek, “Oradaki mezarların açılıp karbon testi yapılmadan, Turizm Bakanlığı’nın bu işe el atıp bir an evvel harekete geçmeden, teknik elemanların bu anlamda bir araştırma yapıp testlerin sonucunun ortaya konmadan söylenecek her şeyin efsane olarak kalacağı doğru” ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.