Yüz felcine dikkat

Yüz felcine dikkat

Nöroloji Uzmanı Ayşen Tuğba Canbaşoğlu Yılmaz, yüz felci riskine karşı vatandaşları uyararak belirtilerin kişiden kişiye değişiklik gösterebileceğini söyledi.

Özel Çağsu Hastanesi Nöroloji Uzmanı Ayşen Tuğba Canbaşoğlu Yılmaz, son günlerde sıklaşan yüz felci vakalarıyla ilgili şunları söyledi:

“Yüz felci; genellikle ani, bazen de birkaç güne yayılan yüzün bir tarafındaki mimik kaslarını kontrol eden sinirin hasarı (şişmesi ve iltihaplanması) sonucunda güçsüzlük gelişmesidir. Çoğu durumda, zayıflık geçicidir ve haftalar içinde önemli ölçüde iyileşir. Yüz felcinin yaygın nedenleri arasında yüz mimik kaslarına gelen fasiyal sinirde iltihap, kafa travması, inme ve baş-boyun tümörleri bulunur. Sebebe bağlı olarak, felç kısa sürede geçer veya uzun bir süre devam edebilir. Yüz felci geçirenlerde yüz kasları sarkık veya zayıf görünebilir.

Yüz felci belirtileri nelerdir?

Yüz felcinin çok farklı belirtileri vardır ve bunlar nedene bağlı olarak kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Yüz Felci belirtileri

Bell paralizisi belirtileri arasında şunlar olabilir:

Tek taraflı yüz felci

Etkilenen tarafta göz kırpma ve alın kırıştırma kontrolünün kaybı

Azalmış gözyaşı

Ağızda sarkma

Kaslarda seğirme gibi istemsiz hareketler

Etkilenen tarafta değişmiş tat duyusu

Konuşma bozukluğu

Aşırı salya üretimi

Yeme veya içme zorluğu

Kulak içinde ya da arkasında ağrı

Çene eklemi çevresinde ağrı

Etkilenen taraftaki kulakta seslere aşırı duyarlılık

Baş ağrısı

Sayılan belirtiler etkilenen tarafta ortaya çıkar. Nadir durumlarda Bell paralizisi yüzün her iki tarafındaki sinirleri de etkileyebilir.

Yüz felcinin tedavisi nasıl yapılır?

Hasta yüz felcini geçirdiği zaman yüzünde bir hissizlik, kayma, tükürüğünü ağız içinde tutamama gözünde yaşarma veya kuruluk hisseder ve bu durum 2-3 gün içinde daha da kötüleşebilir. İyileşme süreci sinir hasarının oranına göre değişir. İlaç ile tedavi edilir.

Yüz Felci Olan Hastalara Fizik Tedavi Uygulanır mı?

İlaç tedavisine yanıt vermeyen yüz felci olan hastalara sinir hasarının derecesini göstermek için 14. günden sonra EMG yapılabilir. Böylece hastada sinir hasarı olup olmadığı tespit edilir.

Motor fonksiyon kaybının çok olduğu yüz felçli olgular, ilk günden itibaren fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde tedavi olabilirler.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.