Zorunlu arabuluculuk beklenen sonucu vermedi

Zorunlu arabuluculuk beklenen sonucu vermedi

Son günlerde konuşulan önemli gündem maddelerinden biri olan kira anlaşmazlıklarındaki zorunlu arabuluculuk sistemindeki yetersizlikler, sektör uzmanları tarafından dile getirilmeye devam ediyor.

Bu konuda görüşlerini paylaşan Bolu Barosu avukatlarından Fikret Çıracı, mevcut uygulamanın kiracıları arabuluculuk toplantısına katılmaya teşvik etmekte yetersiz olduğunu vurguladı.

Zorunlu Arabuluculuk: Bir Çözüm mü Engel mi?

1 Eylül itibarıyla yürürlüğe giren zorunlu arabuluculuk uygulaması, kira anlaşmazlıklarını mahkemeden önce çözüme kavuşturmayı amaçlıyor. Ancak Çıracı, mevcut yasal düzenlemelerin bir takım eksiklikler barındırdığına dikkat çekiyor. Çıracı, "Kiracı zorunlu arabuluculuk toplantısına katılmazsa, anlaşmazlık devam eder. Kiracıyı zorunlu arabuluculuk toplantısına katılmaya zorlayacak ek yaptırım içeren düzenlemelere ihtiyaç var," şeklinde konuştu.

Avukat Çıracı: "Kiracılar Dava Süreçlerini Kullanıyor"

Yeni sistemle ilgili eleştirilerini dile getiren Çıracı, kiracıların arabuluculuk toplantılarına katılmama konusunda bir isteksizlik gösterdiklerini ve bu durumun dava süreçlerini uzattığını belirtti. Çıracı, "Kiracı, ev sahibi ile anlaşabiliyor olsa bu kadar dava açılmazdı. Kiracılar, dava süreçlerinin uzamasından memnun ve bu maalesef kullanılıyor," dedi.

Sürecin Getirdiği Ek Maliyetler ve Zaman Kaybı

Çıracı, zorunlu arabuluculuğun şu anki halinde, ev sahiplerinin ciddi zaman ve maliyet kayıpları yaşadığını detaylandırdı. Evi satmak isteyen ev sahiplerinin, kiracıların işbirliği yapmamaları nedeniyle uzun süren mahkeme süreçleriyle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Avukat Çıracı, kiracıların evi alıcı adaylarına göstermeme ve rayiçlerin altında kira talepleri gibi durumlarla ev sahiplerini zora soktuklarını dile getirdi.

Zorunlu arabuluculuk sürecinin, mevcut yasal çerçevede işlerliğini yitirdiğine dikkat çeken Çıracı, bu sistemin taraflar arasında adil ve hızlı bir çözüme ulaşmayı sağlaması için revizyona ihtiyaç duyduğunu belirtti. Çıracı'nın vurguladığı bu eksiklikler, kira anlaşmazlıklarında daha etkili bir arabuluculuk sisteminin yaratılmasının zamanı geldiğini gösteriyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.