Bolu’daki kurtları gözlemledi kapağı Oxford’a attı

Bolu’daki kurtları gözlemledi kapağı Oxford’a attı

Türkiye'nin ilk vahşi yaşam uzmanlarından Dr. Özgün Emre Can Oxford Üniversitesi Vahşi Yaşam Koruma Birimi'ne kabul edildi. İlk bilimsel araştırma projesini Bolu’da kurtlar üzerine yaptığını söyleyen Özgün...

Türkiye'nin ilk vahşi yaşam uzmanlarından Dr. Özgün Emre Can Oxford Üniversitesi Vahşi Yaşam Koruma Birimi'ne kabul edildi. İlk bilimsel araştırma projesini Bolu’da kurtlar üzerine yaptığını söyleyen Özgün Emre Can;”Bolu’da bir kulübede yaşayıp, kendi odunumu kendim kesip, gündüzleri kurtların izini sürerek, geceleri gözlemlerimi not ederek geçirdim. Bu çalışma Türkiye’de kurtlar üzerine olduğu kadar büyük etoburlar üzerine yapılmış ilk bilimsel saha araştırmasıydı.” Dedi. 

39 yaşındaki Dr. Özgün Emre Can, Türkiye’nin ilk vahşi yaşam uzmanlarından. ODTÜ Biyoloji Bölümü’nde öğrenciyken, Türkiye’nin vahşi yaşamını, kurtlarını, ayılarını ve diğer büyük etoburlarını araştırmaya karar veriyor. O yıllarda Türkiye’de konu ile ilgili yeterli bilimsel kaynak bile bulunmazken, her türlü zorluğu aşarak, bugün Türkiye’nin kurt, bozayı, yaban kedisi gibi etobur türleri üzerine ilk bilimsel saha çalışmaları gerçekleştirmiş, bilim dünyasında uluslararası başarılar elde etmiş genç bir bilim insanı. Doğa Derneği’nde Etobur Türler Araştırma ve Koruma Koordinatörlüğü görevini yürüten Emre Can, kısa süre önce alanında dünyanın en iyisi olarak kabul edilen Oxford Üniversitesi Zooloji Bölümü Vahşi Yaşam Koruma Araştırma Birimi’ne araştırmacı olarak katıldı. Kaptan Cousteau belgeselleri izleyerek ve hayvanları gözlemleyerek büyüdüğünü söyleyen Can “ Küçükken büyük bir kangal köpeğimiz vardı. Çocukluğum hayvanlarla birlikte geçti. O günden beri köpekler, her zaman en çok ilgimi çeken hayvanların başında geldi. Üniversitede köpekleri anlamak için, köpeğin orijinali olan kurtları araştırmaya karar verdim. Kurtlar üzerine başlayan çalışmalarım, ayılar ve diğer türler üzerine devam etti. dedi.

İlk araştırmamı Bolu’da yaptım

İlk bilimsel araştırma projesini Bolu’da kurtlar üzerine yaptığını söyleyen Özgün Emre CanBir kış dönemini Bolu’da kurtları gözlemleyerek geçirdim. Bir kulübede yaşayıp, kendi odunumu kendim kesip, gündüzleri kurtların izini sürerek, geceleri gözlemlerimi not ederek geçiriyordum. Bu çalışma Türkiye’de kurtlar üzerine olduğu kadar büyük etoburlar üzerine yapılmış ilk bilimsel saha araştırmasıydı.” Dedi. Vahşi hayvanlardan korkmanın içgüdüsel bir olay olduğunu söyleyen Can; “Karşınızda size doğru koşan 150 kiloluk bir ayı varsa, içgüdüleriniz harekete geçer. Bunu ancak tecrübeyle yenebilirsiniz. Aslında ayı, kurt gibi vahşi hayvanlar insandan uzak durmaya çalışırlar. Köpekler, kurtlardan daha tehlikelidir insan için. Kurtların davranışlarını tahmin edebilir, anlayabilirsiniz ama evcil bir hayvan olan köpekler için bu durum her zaman geçerli değildir.” Şeklinde konuştu. 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.