Bolumuz DSİ’nin gözdesi olmuştur

Bolumuz DSİ’nin gözdesi olmuştur

Bolu Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Fatih Metin Çevre ve Orman Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.   Çevre ve Orman Bakanlığının sulama, içme suyu...

Bolu Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Fatih Metin Çevre ve Orman Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalar ile ilgili bilgi verdi.

 

Çevre ve Orman Bakanlığının sulama, içme suyu temini, enerji, taşkın koruma, çevre, ağaçlandırma konularında Bolu’ya büyük yatırımlar yaptığını belirten Fatih Metin Bakanlığa bağlı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 2003 yılından günümüze kadar Bolu’ya 203.788.388 TL yatırımın yapıldığını ifade etti.”Bu çerçevede pek çok iş tamamlanırken birçok projenin de inşaatı hızla devam etmektedir” diyen Fatih Metin sözlerine şöyle devam etti.”Bolu ilimizin içme, kullanma ve sanayi suyu probleminin çözümü için “Bolu İçmesuyu Master Planı” 2011 yılında tamamlanacaktır. Bolu ili sınırları içersinde yer alan Mengen Köprübaşı Barajı DSİ tarafından  inşa edilmiş olup, enerji tesislerinin özel sektör tarafından tamamlanarak 2012 yılından itibaren üretime başlayarak yılda 203 GWh/yıl enerji üretecektir. Planlama çalışmaları tamamlanarak proje çalışmaları devam etmekte olan ve 2012 yılında ihalesi programlanan Gerede Dörtdivan Projesi Tekke Barajı ile Gerede ve Dörtdivan ovasına ait 15.523 ha arazi sulanacak olup, aynı zamanda Gerede ve Dörtdivan ilçelerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanmış olacaktır.Çevre ve Orman Bakanlığımızın ülke genelinde başlattığı “1000 Günde 1000 Gölet GÖL-SU Projesi” çerçevesinde Bolu’da da çalışmalarımız hızla devam etmektedir.Bolu-Kıbrıscık Alanhimmet Göleti ve Sulaması Projesi’nin de 11 Şubat 2011 tarihinde inşaatının yapım ihalesi yapılacak olup, bu sayede brüt 450 ha arazi basınçlı borulu şebeke ile sulanması sağlanmış olacaktır.”

 

Youwin black;">“Çalışmalar plan dâhilinde yürütülmektedir”

 

İl Özel İdaresinden devir alınan Seben Taşlıyayla Göleti ve Merkez Sultanbey, Merkez Sultanköy ve Göynük Gökçesaray göletleri ile yaklaşık 6.000 ha. arazinin sulanacağına da dikkat çeken Metin; “Planlama çalışmaları tüm hızıyla devam etmektedir. Göynük ilçesi Dedeler Köyü ve Değirmenözü Köyünde iki gölet yeri tespit edilmiş olup, su rasatları yapılmaktadır. Bolu için taşkın koruma tesislerinin önemi biliyoruz. Bu sebeple 13 adet taşkın koruma tesisini iktidarımız döneminde tamamlayarak bu sayede 5 ilçe, 5 köy, 4 mahalle ile 50 ha araziyi taşkın zararlarından koruduk. Ayrıca 2011 yılında da 7 adet taşkın tesisi ihalesi yapılarak 2 ilçe ve 5 köyümüz taşkından korunmuş olacaktır.2008 yılında başlattığımız Ağaçlandırma Seferberliği çerçevesinde; 2008-2012 yıllarını kapsayan beş yıllık dönemde toplam 50.550 hektar alanda çalışma yapılması ve yaklaşık 39.006.000 adet fidan dikilmesi planlanmaktadır.”dedi. Ak Parti Bolu milletvekili Fatih Metin sözlerini şu şekilde tamamladı; “Bakanlığımızca; 2003-2010 yılları arasında 53.645 hektar alanda ağaçlandırma, erozyon kontrolü ve iyileştirme çalışması yapılmıştır. Ayrıca 128 km karayolu kenarı ağaçlandırması yapılmıştır.2003-2010 döneminde orman köylerinde yaşayan 2.671 aileye 8.245.563 TL ferdi kredi projesi kredisi verilmiştir. Katı atık, atık su arıtma gibi alt yapı projeleri için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 4.593.058 TL maddi destekte bulunulmuştur. Yedigöller Milli Parkının Uzun Devreli Gelişme Planı 2011 yılı yatırım programına alınmıştır. Bolu ilimizin tabii güzelliklerinden olan Abant Gölü Tabiat Parkının Uzun Devreli Gelişme Planı, 2009 yılında revize edilmiştir. Çalışmalar bu plan dâhilinde yürütülmektedir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.