Muharrem Demirel

Muharrem Demirel

Bolumuz Ne Kadar Mahzun…

Birader Emin dedi ki; Ağabey bugün Cuma namazını dışarıda kılalım mı?’

Seccadelerimizi Tabaklar Camiinin girişine serdik, vaaz dinliyoruz. Baktım karşıdan Sayın Süleyman Özbağ geliyor, elimle  ‘Gel’ dedim, yanındaki boş yeri gösterdim.

Eli ile caminin alt katını gösterdi.

Arka saftan bir ses geldi

‘Hocam arkan sağlam korkma’ döndüm baktım, Milli Eğitim Müdürlüğünden emekli, şimdide Güler 1 İşhanı’nda terzilik yapan Sayın Nihat Sönmez, yanında da, gür saçlarımı kendisine teslim ettiğim Sayın Selman İnce

Dedim ki, ‘Aman kardeşim, ne arkamda durun ne de önümde, yanımda olsanız daha iyi’

Güldüler…

***

Cuma hutbesinde Hocamız, ‘Ahiret Günü ve Hesap Verme Bilinci’ hakkında bilgi verirken,

‘’…Kıyamet mutlaka kopacak, yaşadığımız dünya hayatı bitecek ve sonsuz ahiret hayatı başlayacaktır. İlahi kudretin iradesiyle insanlar yeniden dirilecek, mahşerde toplanacak ve mizan kurulacaktır. İşte o gün, hesap verme günüdür.

O gün, dünya hayatına ait gizli aşikâr, iyi kötü bütün niyetler ve davranışlar ortaya dökülecek ve herkes şu ilahi nidaya muhatap olacaktır:

‘Oku şimdi amel defterini! Bugün sana hesap sorucu olarak kendi nefsin yeter!’ (İsra Süresi 14. Ayet) ‘’dediğini duydum.

Ve

O anda da ruhen camiden ayrılmışım.

***

Neredeyim diyerek çevreme şöyle bir baktım.

Kürkçüler Mahallesinin üst taraflarında bulunan, 2017 yılında Tarım ve Orman Bakanlığından, zamanın Belediye Başkanı Sayın Alaaddin Yılmaz’ın girişimi ile Bismillah denilen

Ve

Yine zamanın Milletvekili Sayın Ali Ercoşkun tarafından müjdelenen, ‘ULUSLARARASI DİYANET EĞİTİM KÜLLİYESİ’ olarak yapılması için tahsis edilen, projesi bile çizilen 180 dönümlük devasa arazinin tam ortasındaydım.

Yılın çeşitli zamanlarında, yurt dışından ve yurt içinden ilimize gelecek olan yüzlerce kursiyerin;

Hem birbirleri ile tanışacağı, din eğitimi alacağı,

Hem para bırakacağı,

Hem de Bolumuzun tanıtımına gönüllü katkı sağlamasına vesile olacağı dev tesisi aradı gözlerim.

Hiç olmaz ise temelini…

Ama

Bulamadım…

Ağaçların dallarındaki kuşlara, ‘2017 senesinin Ocak ayında, siyasetçiler, ‘ULUSLARARASI DİYANET EĞİTİM KÜLLİYESİ’ yapılacak diye söz vermişlerdi, KÜLLİYE nerde?’ dedim.

Dediler ki; Bu tesisin yapılması için Elazığlılar kadar olamadık, inatla kovalayamadık, iş takibi yapan olmayınca da Orman İdaresi tahsisi geri aldı’

Bu durumu, önce Bolu’da Müftülük yapan, şu anda ise Diyanet İşleri Başkanlığında bulunan Sayın İzani Turan Bey’e, ardından da Tarım ve Orman Bakanlığı, bakan yardımcılığı görevine atanan Hemşehrimiz Sayın Veysel Tiryaki’ ye tam anlatacaktım ki…

***

Hayda…

Hisar Tepesinin eteğinde bulunan stadionun merdivenlerinde, çekirdek çıtlarken buldum kendimi.

Belediye Başkanımız Sayın Tanju Özcan ile Milletvekilimiz Sayın Arzu Aydın, stadion için münakaşa ediyorlardı.

Bir ara, iş insanı Sayın Oktay Ercan’ın ‘SPOR TESİSİ yapacağım’ diyerek aldığı Büyüksu kenarındaki araziye bile gitmişim.

Sonra…

Bolu Merkezde yapılan dönel kavşakları, sökülüp yeniden yapılan kaldırımları, Atatürk ve Karaçayır Parklarındaki BİYOLOJİK GÖLETLERİ (!)  gezdim, Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kuyrukta bekleyen hastaları dinledim.

Gezdiğim bu yerlerin hikâyesini ise bir başka Cuma Hutbesinden sonrasına erteledim.

***

‘Yahu mübarek! Bolu’yu dolaşıyorsun, hutbeyi dinlesene’ diyebilirsiniz…

De

Şu korona salgını dolayısı ile safları sıklaştıramadığımızdan mıdır nedir, şeytan çok yüz bulmuş olmalı ki, kendimi bir türlü toparlayamadım. ‘Aşağı mahalle şen misin, yukarı mahalle sen misin?’ gezdim de gezdim.

Gezdikçe de hüzünlendim.

Ve

Bundan 60 sene önce Bolulu Gazeteci Vahap Tuncer’in, köşe yazısında Bolunun etkili ve yetkili insanlarına ‘Yetsin artık bu Bolunun talihsizliği’ diyerek seslendiği yere ben de geldim.

Ve

Orhan Veli’nin,

“İstanbul’un orta yeri sinema;
 Garipliğim mahzunluğum duyurmayın anama;’
dediği gibi, bende ‘Bolumuz ne kadar garip ne kadar mahzun’ dedim.

***

Kıymetli İnsanlar!

Kıyamet gününü beklemeden, yeniden diriltilip hesap verme günü gelmeden, amel defterlerimizi şimdiden bir gözden geçirsek mi ne?

Yoksa

Bu bayram koç değil, deve kessek nafile…

Kurban bayramınız kutlu olsun efendim.

                                                                    02.07.2022

                                                            Muharrem Demirel

Önceki ve Sonraki Yazılar