Nilgün Özerdoğan

Nilgün Özerdoğan

BOLU’NUN GURURU İSMAIL İLTIR-1

Bolu, muhteşem doğal güzelliğinin yanında spor alanında da Türkiye’ye damga vurmuş bir şehir. Belediye Başkanımız Tanju Özcan, her konuşmasında Bolu’dan bahsederken “Dünya’nın en güzel şehri için çalışıyoruz.” derken bazıları gülümsüyor, ancak Bolu’nun doğal güzelliklerini, dağlarını, yaylalarını, göllerini göz önüne getirdiğinizde gerçekten Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri olduğunu görürsünüz.

Her mevsim ayrı bir güzelliği barındıran Bolu, spor alanında da Türkiye, hatta Dünya çapında spordaki başarılarıyla da tanınıyor. “Küçük şehrin büyük hikayesi” olarak tanımladığımız Boluspor, Türkiye’ye damga vurmuş bir takım. Ayrıca futbol alanında da hala unutulmayan çok başarılı ve tanınmış futbolcular da yetiştirdi. Futbol’un yanında bisiklet sporu ve jimnastik alanında da Bolu, Türkiye ve Dünya  çapında başarıları olan bir şehir.

Bolu bisiklet sporu için de çok uygun coğrafi konumlara sahip. Dağları, ovaları, yokuş aşağı, yokuş yukarı yolları, düz yolları gibi her etaba uygun şartlar, bisiklet sporunun tüm şartlarına uygun ortam sunuyor. Tabi sadece doğal şartların uygunluğu bisiklet sporunda başarı için tek başına yeterli değil. Bu sporu yapacak sporcunuzun da olması gerekli. İşte Bolu bu konuda da gurur duyulacak bir şehir. Dünya çapında başarılara imza atan milli sporcumuz İsmail İltir var.

Yıllardan beri, hatta çocukluğundan beri tanıdığım ve aile dostumuz olan İsmail İltir, çocukluğundan itibaren bisiklete olan tutkunluğu ile herkes tarafından tanınıyor ve biliniyor.

İsmail İltir her zaman, her yaşta ve her fırsatta herkese sağlıklı yaşam için sporu önerir ve “Öğrenmenin ve sporu yaşı yoktur.” diye söyler.

Gerek spor ahlakı ile, gerekse aile yaşamı ile örnek bir sporcu olan İsmail İltir, yaşamı boyunca bisiklet sporu ile uğraştı. Küçücük yaşında, 3-4 yaşlarında bisiklete binmeye başladı. İlk gençlik yıllarında profesyonel anlamda yarışmalara katıldığı yıllardan, son noktayı koyduğu 17-18 Haziran 2022 Denizli’de katıldığı ve yine profesyonel olarak son noktayı koyduğu yarıştaki birinciliği ile jübilesini yaptığı yıllar arasında, birincilik kürsüsünden hiç inmedi. Yurt içinde her zaman birinci oldu. Yurt dışında da Türkiye’yi başarıyla temsil etti ve katıldığı çoğu yarışmalarda genellikle birinciliği aldı, her zaman ilk üçe girmeyi başardı.

Yaşamı boyunca bisiklet sporu dalında Bolu ve Türkiye’nin adını altın harflerle yazdıran İsmail İltir ile bir söyleşi yaptım. İsmail İltir’i spor camiasında bilmeyen yoktur, ama ben tüm okuyucularımıza örnek bir kişilik ve örnek bir sporcu olarak ve tam da Atatürk’ün, “Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim.” sözü ile birebir örtüşen İsmail İltir’i bir yazı dizisi ile herkese tanıtmayı arzu ettim.

   …/.

   Haftaya devam edeceğim.

Önceki ve Sonraki Yazılar