Nilgün Özerdoğan

Nilgün Özerdoğan

BOLU’NUN GURURU İSMAİL İLTİR-5

Geçen haftadan devam ediyorum.

…/.

N.Ö.:-İsmail, bildiğim kadarıyla senin de sağlık sorunların oldu ve çok sevdiğin, çok istediğin halde bisiklete binmeye bir müddet ara vermek zorunda kaldın. Sonunda da yine sağlık sorunların nedeniyle geçtiğimiz Haziran ayında yarışmacı olarak bisiklet sporuna son noktayı Türkiye Şampiyonu olarak koydun. Bu muhteşem başarın yerel basında genişçe yer aldı. Bu vesile ile de Bolu’nun ismini bir kez daha tüm Türkiye’ye duyurdun. Bu süreci de okuyucularımıza anlatır mısın?

İ.İ.: -2020 yılında Abant’a gittiğim bir antremanda, Abant’ın son yokuşunda aşırı nabzım atmaya başladı ve kalbimin sıkıştığını hissettim. Kalp krizi geçirdiğimi düşünerek yanımdaki arkadaşımdan ambulans çağırmasını istedim. Hastaneye intikalimden sonra yapılan tetkikler neticesinde 3 damarımın %80 civarında kapalı olduğu anlaşıldı. Bunda aileden gelen genetik bir yapının etkisi var tabi.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde açık kalp ameliyatı oldum. Burada ameliyatımı Prof. Dr. Kemalettin Erdem çok başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. Bu vesile ile Kemalettin Hocama ve ekibine tekrar çok çok teşekkür ediyorum. Gerçekten tüm Bolu için hem İzzet Baysal, hem de üniversite hastanemiz ve tüm değerli hocalarımız ile hastane çalışanları Bolu’muzun çok önemli birer değerleridir.

Ben ameliyattan sonra, pandemi ortamına rağmen hızlı bir toparlanma süreci yaşadım. Bu hızlı toparlanmayı yaptığım spora borçluyum. Beni ameliyattan bir gün sonra yürüttüler. Kendim bile hemen yürüyebileceğime inanmıyordum. Aynı yaşta, aynı ameliyatı olan bir arkadaşım neredeyse bir ay yataktan kalkamamıştı. Bana izin verselerdi, yürüyerek ameliyathaneden servisteki odama gidecektim. Hem hastane imkanları, hem de hastanedeki düzenin iyi oluşu, ayrıca çocukluğumdan itibaren kendimi bildim bileli sporcu oluşum nedeniyle bir yıl içinde toparlandım. Tekrar spora başladım, az da olsa yarışmalara katıldım ve katıldığım her yarışmada ve kendi kategorimde 1. oldum.

Fakat genetik yapım beni yine rahat bırakmadı. 2021 yılının Aralık ayında doğuştan gelen kalp çarpıntılarım nedeniyle Ankara’da bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği TOBB Hastanesinin Kardiyoloji Bölümünde Prof. Dr. Basri Amasyalı tarafından ablasyon operasyonu (Kalpteki çarpıntı olan noktanın EKG ile tespit edilerek elektrik şokları ile bertaraf edilmesi) yapıldı. Prof. Dr. Basri Amasyalı, kesinlikle bundan sonra yarışmacı olarak spor yapmamı istemedi. Ama ben yine de yarışmalara az da olsa katıldım ve 1. de oldum.

2022 Mayıs ayında Ankara’daki TOBB Hastanesine kontrole gittim. Gene Basri Hoca bana, “Sana söylüyorum, böyle yarışmacı olarak bisiklete binmeye devam edersen kalp çarpıntıların kronikleşir, eski çarpıntıların geri gelir, sürekli misafirimiz olursun, ondan sonra 70-80 yaşındaki insanın kalbi gibi yaşarsın.” dedi.

Ben de kendisine, “15 gün sonra Türkiye Şampiyonası var. Bu yarışmaya hazırlandım. Sonucu ne olursa olsun, yarışmacı olarak sporu sonlandıracağım.” dedim. Zira doktorum, günde 1-1,5 saat antrenmana yüksek dozajlı olmadan izin vermişti. Çünkü yarışma stresini ve yüksek performansı sağlığım açısından uygun görmüyordu. Ben de en son olarak Haziran/2022’de Denizli’de yapılan Türkiye Şampiyonasına katıldım ve Türkiye 1.si olarak şampiyon oldum. Böylelikle bu son yarışma ile jübilemi de yapmış oldum ve yarışmacı olarak da zorunlu bir şekilde spor yaşantımı sona erdirdim.

…/.

Haftaya devam edeceğim.

Önceki ve Sonraki Yazılar