Nilgün Özerdoğan

Nilgün Özerdoğan

BOLU’NUN GURURU İSMAİL İLTİR-7

Geçen haftadan devam ediyorum.

…/.

N.Ö.: -Herkese nasip olmayacak başarılı bir spor yaşantın olduğunu görüyoruz. Tabi bu başarıyı yakalamak kolay değil. Bu arada bildiğim kadarıyla bu yarışmalarda bazı şanssızlıklar da yaşadın. Bunları da bizimle paylaşır mısın?

İ.İ.: -Dünya Şampiyonalarında Fransa’ya gitmiştik. 20 yıldır kımıldamayan böbrek taşım kımıldadı. Gece ağrıdan uyuyamadım. İlaç kullandım, yarışa öyle çıktım.

Polonya’daki Dünya Şampiyonasına gittiğimde de genetik kalp çarpıntım oldu. Slovenya’da Dünya Şampiyonasında ayağıma kramp girdi. Bu yarışmaları bunlara rağmen bitirdim, ancak istediğim sonuçları alamadım. Halbuki bu yarışmalara çok iyi hazırlanmıştım.

İtalya’da girdiğim Dünya Şampiyonasında, yarışmadan 2-3 gün önce grip kaptım. Hasta hasta yarışa çıktım ve tamamladım, ancak istediğim sonucu alamadım.

N.Ö.: -Kaç bisikletin var ve bu bisikletler size mi ait oluyor?

İ.İ.: -Üç tane yarışma bisikletim var. Birini trainerde kullanıyorum. Diğer ikisini de yarışmalarda kullanıyorum. Biri yedek oluyor. Arıza yaparsa bunların malzemeleri hemen temin edilemiyor. Üst düzeyde spor yapıyorsanız her zaman yedek bisikletin ve yedek malzemelerin olması gerekir.

Hayatta her şeyde olduğu gibi yazılı olmayan kurallar vardır. Bisiklet yarışmacının eşi gibidir. Hiç kimse bisikletini başkasına vermez. Bu bisikletlerin pahalı ve ince ayarları olması sebebiyle, yarışmacılar bir başkasının kullanmasını istemezler.

N.Ö.: - Daha önce yarışmalarda kullanılan bisikletlerin özellikleri hakkında hiçbir bilgim yoktu. Şimdi senden çok ilginç şeyler öğrendim. Yarışmacı bisikletlerinin fiyatları ve diğer özellikleri hakkında da bilgi verir misin?

İ.İ.: -Yarışlarda kullanılan bisikletlerin, 5.000,- EUR’dan, 15.000,-EUR’a kadar (100.000,- ila 300.000,- TL arasında) fiyatı vardır. Ağırlıkları 7 kg. altındadır. Piyasadaki bisikletler 15-16 kg. civarındadır. Bunlar yarış bisikletleri olduğu için hafiftir, bu da sporcuya avantaj sağlar. Uluslararası Bisiklet Federasyonu tarafından belirlenen kurala göre, yarışma bisikletleri 6 kg 700 gramdan aşağı olamaz.

Teknoloji çok geliştiği için yarışma bisikletleri daha hafif yapılabilir, ancak bunlar yarışmaya katılamazlar. Hatta teknoloji o kadar gelişti ki elektrikli düzeneklerle bisikletlere motor bile yerleştiriyorlar. Bu yasaktır. Profesyonel yarışmalarda hakemler, cihazlarla bisikletleri kontrol ederler. Bu tespit edilirse yarışmaya çıkartmazlar ve ceza verirler. Bir yarışmada, bayan bir sporcunun bisikletinde bu düzeneğe rastlanmıştır.

N.Ö.: -Doping kullanımı var mı?

İ.İ.: - Maalesef doping kullanımı çok var. Bilinçli olmayan yarışmacılar tarafından kullanılıyor. Doping kontrol maliyetleri yüksek olduğu için doping kontrolü yapılmıyor, ancak dereceye girenlere zaman zaman yapılıyor. Türkiye’de de küçük yaşlarda yaygın ve tüm spor branşlarında kullanılıyor olması, Ülkemizin sportif alanda başarılı olmasını engellemektedir. Doping kullanana karşı en ağır cezanın verilmesi taraftarıyım.

N.Ö.: -Bolu’da sportif faaliyetleri nasıl görüyorsun?

İ.İ.: -Sporun iki şekli vardır. Bir, herkese spor yaptıracaksanız bu yatay gelişmedir. İki, eğer sporun başarı odaklı olmasını istiyorsanız bu da dikey gelişimdir. Bizim Bolu’da sporun gelecekte başarı odaklı olabilmesi için yatay gelişimin desteklenmesi ve yapılması gerekmektedir. Bunun için hem Devletin, hem de yereldeki yöneticilerin spor politikaları üretmesi gerekir. Bu bir anlamda da sporda yöneticilerin liyakat sahibi kişilerden olması lazım. İlimizde bir çok spor branşında faaliyet yapılmakta, bunların bazıları yatay, bazıları dikey olmaktadır. Örneğin amatör futbol, voleybol, basketbol, yüzme gibi spor dallarını yatay olarak görebiliriz. Zaman zaman bu alanlarda da dikey olarak başarılar kazanılmaktadır. Jimnastik alanında Bolu olarak dikey anlamda başarılıyız.

…/.

Haftaya devam edeceğim.

Not: Mustafa Cop’un 18.11.2022 tarihli “ Kalkınma ve Tanıtma” Vakfı Yine Sahnede” yazısını şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladım. İsmail İltir ile ilgili yazımı tamamladıktan sonra buradaki köşemde cevap vereceğim.

Önceki ve Sonraki Yazılar