Bolunun nabzı “büyük buluşmada” attı##hb_manset.gif

Bolunun nabzı “büyük buluşmada” attı##hb_manset.gif

Aylardır beri beklenen büyük buluşma sonunda gerçekleşti. Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu’da faaliyet gösteren siyasi partilerinin il başkanlarıyla kentin sorunlarını ve belediyenin çalışmalarını...

Aylardır beri beklenen büyük buluşma sonunda gerçekleşti. Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz Bolu’da faaliyet gösteren siyasi partilerinin il başkanlarıyla kentin sorunlarını ve belediyenin çalışmalarını Karaçayır nikâh salonunda yüzlerce izleyici önünde tartıştı. Yaklaşık 6 saat süren programa Karaçayır Mahallesi Muhtarı Cengiz Aydoğan’ın başkan Yılmaz’la yaptığı tartışma damgasını vurdu. Başkan Yılmaz’ın "Ben onu tanımıyorum" sözleri üzerine salonda bulunanlardan bir bölümü, "Seçilmiş bir muhtarı nasıl tanımazsın?" diyerek tepki gösterdi. Toplantıyı yöneten Süha Alparslan’ın, "Muhtarın da söz hakkı var" demesi üzerine Başkan Yılmaz, "Burada konuşamam, başka yerde konuşalım" dedi. Salonda bulunan bazı kişiler bu sözler üzerine Başkan Yılmaz’ı yuhaladı, ıslıklarla protesto etti ve salonu terk etti. İl başkanları için “soytarı “ ifadesini kullanmadığını eski bolu valisi H.İbrahim Akpınar’a yönelik olarak “Manukyan” kelimelerini kullanmadığını da söyleyen başkan yılmaz “Bununla ilgili tekziplerimi ilgili gazetelere yaptım yanlış anlaşılmak istemem” diye konuştu.

 

Köroğlu Gazeteciler Cemiyeti’nin organize ettiği ’Büyük Buluşma’ toplantısı Pazartesi akşamı Bolu Belediyesi Karaçayır Nikah Salonu’nda düzenlendi. Bolu Belediye Başkanı  Alaaddin Yılmaz, yaklaşık 400 kişinin önünde Ak Parti İl Başkan Vekili Murat Demirel, CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu, Demokrat Parti İl Başkanı Cevat Yılmaz, DSP İl Başkanı İsmail Özpek, Türkiye Partisi İl Başkanı Adnan Uysal, İşçi Partisi İl Başkanı Hakan Bakan ile HEPAR İl Başkanı Ali Rıza Dursun’un kendisine yönelttiği sorulara ve eleştirilere yanıt verdi. Toplantıya MHP ve HAS parti il başkanlarının katılmaması dikkat çekti. Toplantı’da ilk olarak Bolu belediyesinin çalışmalarını anlatan başkan Yılmaz belediyenin 2004 yılından bu yana uygulamaya koyduğu projelerle çağdaş ve modern bir kent olma yolunda yoluna emin adımlarla devam ettiğini ifade etti. Başkan Yılmaz İl başkanları ile ilgili olarak “soytarı” kelimesini kullanmadığını da vurgulayarak bu konuda yanlış anlama olduysa özür diliyorum” dedi. Daha sonra söz alan CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’ın aylık yayınlanan bir dergide kent idarecileri hakkında “Manukyan”, “maskara” ve “çivi çakmadılar” türünden terimler kullandığını vurgulayarak; “Sayın Yılmaz sadece AKP’lilerin değil hepimizin belediye başkanıdır. Bu yüzden üslup konusunda kendisini dikkatli olmaya davet ediyorum” dedi. Daha sonra konuşan DP Bolu il başkanı Cevat Yılmaz Sanayi çarşısının son durumu, Cici taksi alt geçidi ile ilgili düzenleme ve Bolu şehir merkezindeki çalışmalarla ilgili olarak başkan Yılmaz’a sorular yöneltti. DSP Bolu il başkanı İsmail Özpek ise hükümet meydanı projesi hakkında başkan Yılmaz’a sorular yönelterek “Her tarafta bolu belediyesinin evlerden kireçsiz su aktığı yönündeki ilanlarını görüyoruz ama ben kendi evimden ve çevremden çok iyi biliyorum ki çeşmelerden kesinlikle içilebilir nitelikte su akmıyor bir de doğalgaz konusunda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında başkan Yılmaz’dan bilgiler istiyorum” diye konuştu. Türkiye Partisi Bolu il başkanı Adnan Uysal ise yeni bir siyasal parti olduklarını söyleyerek “Biz ilk etapta dinlemeyi ona göre sorular yöneltmeyi uygun buluyoruz” dedi. İşçi Partisi Bolu il başkanı Hakan Bakan ise gazetelerde başkan Yılmaz’ın il başkanlarına yönelik olarak “soytarı “ kelimesini kullandığı haberleri okuduğunu vurgulayarak; “Bende il başkanı olduğuma göre konunun muhatabı oluyorum. Bu konuda başkan Yılmaz’dan bir açıklama bekliyorum. Kent’le ilgili sorularımı 2.turda yönelteceğim” biçiminde konuştu. Toplantıya katılan AKP Bolu il başkan vekili Murat Demirel’in Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’a destek vermek için toplantıya katıldıklarını söylemesi salonda bazı dinleyicilerin tepkisine neden oldu. Birinci turun sonunda konuşan HEPAR İl Başkanı Ali Rıza Dursun ise ülke genelinde hükümetin izlediği politikaları eleştirerek “Kent Meydanı bizce bir kamu projesi değil özelleştirme projesidir.”dedi.

 

Bu sene içersinde Kent Meydanı bitmiş olacak

 

İl başkanlarının sorularını yanıtlayan Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz dünyada bütün önemli kentlerin birer meydanlarının olduğunu söyleyerek; “Ankara’da Kızılay İstanbul’da Taksim meydanları bunun en iyi örnekleridir. Bolu’nun da böyle bir meydanının olması gerektiğini düşündük. Valilik konağı ve Kızılay Meydanını da kent meydanı içersine dâhil edecek olursak Bolumuzun yaklaşık 40 dönümlük bir kent meydanına kavuşacağı görülecektir.”biçiminde konuştu. Geçmişte Atatürk Orman Parkının 105 dönümlük arazisini satın aldıklarını buna ek olarak 5 dönümlük bir arazi daha aldıklarını söyleyen başkan Yılmaz; “O zaman bana ağaçlarını bile almaya gücünüz yetmez diyenler çıkmıştı şimdide kent meydanı için benzer laflar ediliyor. Burada ulaşım master planı çerçevesinde yapılan çalışmalarla projeleri ayrı tutmak gerekir. Bu yüzden Terminal binasının yerini biz özenle belirledik. Bolu’nun trafik açısından en kritik noktası askerlik şubesinin önüdür. Bolu gelecekte Batı ile bütünleşerek Kuzeye doğru büyüyecektir. Kentin ilerisini düşündüğümüz için yeni Ticaret merkezleri oluşturmak durumundayız. Kent Meydanı projesi kapsamında burada bir Turizm danışma bürosu, Buz pateni pisti gibi mekânlar olacak. Ramazan sokağının ne kadar kalabalık olduğunu hepimiz biliyoruz. Biz burada yılın 365 gününün bu yoğunlukta geçmesi için çaba sarf edeceğiz” diye konuştu. Önümüzdeki dönemde Atatürk lisesinin yanına bir döner kule yapacaklarını da söyleyen Başkan Yılmaz; “Belediye önünden stadyum tarafına direkt geçiş olacak. Biz Bolu’nun 100 yıl sonrasını planlıyoruz. Bolu’nun ulaşım sistemini tamamen değiştireceğiz. Şubat ayı sonunda Kent Meydanı ile ilgili tüm projeler elimizde olacak. Biz bu sene içersinde Kent Meydanı ve İzzet Baysal caddesindeki çalışmaları tamamlamak istiyoruz. Ondan sonra İzzet Baysal Caddesi cilalanmış gibi olacak” diye konuştu.

 

“Ben Manukyan lafını valiye kullanmadım”

 

Kullandığı Üslupla ilgili herhangi bir probleminin olmadığının altını çizen başkan Yılmaz; “Benim ağzımdan öyle bir laf çıkmadı. Ben bu lafı dönemin Bolu valisi için kullanmadım. Ben Kızılay meydanında yapılacak olan iş merkezi hakkında demeçler vermiştim.’Kenti idare etmek başka para kazanmak başkadır’ demiştim. Amaç para kazanmaksa Manukyan’ın işini yapabilirler dedim. Bununla ilgili tekzip açıklamasını da Bolu Gündem gazetesine yaptım.”şeklinde konuştu.

 

“Kent Meydanının altından tarih çıkarsa tarih satarız”

 

“Büyük Buluşma” toplantısının İkinci tur’u beklendiği gibi CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu ve Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz arasında geçti. Belediyecilik hizmetlerinde İnsan olgusuna ağırlık verilmesi gerektiğini vurgulayan Karakaşoğlu; “Sayın başkan 100 sene sonra kendime küfrettirmek istemem diyor ama teşhisler iyi konmazsa sağlıklı çözümlerde olmaz. Kent Meydanı aynı zamanda bir sit alanıdır. Toprak kazıldığında altında ne çıktığı çok önemlidir. Orada tarihsel bir materyal çıkarsa o zaman ortada kalırız. O yüzden burada ulusal bazda bir proje yarışması yapılmalıdır” dedi. Bolu belediye başkanı Alaaddin Yılmaz’da “Kent Meydanının altından tarih çıkarsa tarih satarız çıkmazsa Ticari merkezler kanalıyla Bolu’ya önemli bir girdi sağlarız” diye konuştu.

 

“Gören ve Ceylan dönemleri kayıp yıllardır”

 

Toplantıda Muzaffer Işın döneminden bu yana Bolu’ya ciddi bir yatırımın yapılmadığını söyleyen Bolu Belediye başkanı Alaaddin Yılmaz “ Bizden önceki 15 yıllık süreçte bir deprem döneminde bir iş aracı satın alınmış birde üst ve alt geçit yapılmış. Eğer deprem döneminde Bolu’nun yönetimi bizde olsaydı gelen yardımlarla Bolu’yu yeniden inşa ederdik.” şeklinde konuşması üzerine söz alan CHP İl Başkanı Mehmet Karakaşoğlu “ O bahsettiğin insanlar bugün halkın arasında başı dik bir biçimde yürüyor acaba sen başkanlığı bıraktığın zaman bu şekilde yürüyebilecek misin? diye konuştu. Yüksel Ceylan’ın 2004 seçim kitapçığını açarak projelerini okuyan Karakaşoğlu; “2004 yılında burada yazan projelerin birçoğunu bugün AKP olarak sizler yaşama geçiriyorsunuz… Rakiplerine ait olan projeleri uyguluyorsun sonrada 15 yıldır Bolu’ya hiçbir şey yapılmamış diyorsun” diye konuştu. Karakaşoğlu’na cevaben konuşan başkan Yılmaz “ O okuduğun şeylerin projesi yoktur sadece sözlerden ibarettir. Proje olmadan konuşup yaptığımız şeylere kaynak göstermek pişkinlikten başka bir şey değildir. Elbette önceki dönemdeki her belediye başkanı gibi Necdet Gören ve Yüksel Ceylanda Bolu için bir şeyler yapmışlardır ama benim anlatmak istediğim şey şudur ben Türkiye’nin seyrini değiştiren bir partinin belediye başkanı olarak göreve Bolu’nun çehresini’de değiştirmek için geldim. Ben suya sabuna dokunmak için geldim. Bolu’ya yapacağımız Pis su arıtma tesisini bile engelleyen bir zihniyet yaptığımız hizmetlerin hesabını bizden soramaz sizin sadece düşünceniz var projeniz yok” şeklinde konuştu. Karakaşoğlu’nun “hakkında açılmış kaç tane dava var? Şeklindeki sorusunu da cevaplayan başkan Yılmaz; “Hakkımda açılmış çok sayıda dava var daha da olacaktır çünkü ben çalışan bir belediye başkanıyım” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.