Bolu’nun payı büyük olacak

Bolu’nun payı büyük olacak

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, doğru politikaların uygulanması halinde beş yıl içinde beş milyar dolarlık sağlık turizmi gelirine ulaşmanın mümkün olabileceğini kaydetti. Doğu Marmara Kalkınma...

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, doğru politikaların uygulanması halinde beş yıl içinde beş milyar dolarlık sağlık turizmi gelirine ulaşmanın mümkün olabileceğini kaydetti.

Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) Genel Sekreteri Erkan Ayan, Doğu Marmara'yı oluşturan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova’yı sağlık Turizminde en büyük payı alacak iller arasında saydı. Ayan, yaptığı yazılı açıklamada, Ekonomi Bakanlığı'na bağlı Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından yurt dışında tanıtımına destek verilen ürünler kapsamında, hizmet, yazılım, sağlık turizmi, eğitim ve film sektörlerinin yer aldığını hatırlattı. Bugüne kadar yalnızca üretici ve mal ticareti yapan şirketlerin faaliyetlerinin desteklendiğine ve hizmet ticaretinin mal ticaretinden çok daha hızlı arttığına dikkati çeken Ayan, "Bu bağlamda, dünya konjonktüründe hizmet ticaretine eğilmek ve bu sektörün gelişimini de desteklemekte Ekonomi Bakanlığımızca fayda görülmüştür. Sağlık turizmi de döviz kazandırıcı bir sektör. Tedavi amaçlı sağlık kuruluşlarımızın yurt dışında yapacağı tanıtım ve pazarlama faaliyetleri Ekonomi Bakanlığımızca yüzde 50 oranında ve 300 bin dolara kadar destekleniyor. Türkiye, dünya sağlık turizmi piyasasında şu anda 15. sırada bulunuyor. Doğru politikaların uygulanması halinde önümüzdeki beş yıl içinde beş milyar dolarlık sağlık turizmi gelirine ulaşmamız mümkün. Doğu Marmara'yı oluşturan Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova illeri, bu pastadan en yüksek payı alacak potansiyele sahip kentler olarak dikkat çekiyor.” Dedi.

Yazılım sektörüne büyük destek var

Yazılım sektörünün de destek kapsamına alındığına işaret eden Ayan, Türkiye'de bilişim sektörünün 2010 yılında yüzde 4 büyüyerek 753 milyon dolarlık büyüklüğe ulaştığını, bu oranın 2011 yılında ise yüzde 5 olarak gerçekleşmesini beklediğini bildirdi. Ayan, yazılım sektöründeki büyümede Doğu Marmara'daki bilişim firmalarının önemli rol üstlendiğini belirterek, "Türkiye'nin yazılım sektöründeki ihracatı 2005 yılında 76 milyon dolarken, 2010 yılı sonu itibariyle yüzde 47 oranında artarak 112 milyon dolara yükseldi. Ama bu rakam uzmanlarca Türkiye'nin gerçek kapasitesinin çok çok altında olduğu değerlendiriliyor. Ekonomi Bakanlığımızca uygulanan yazılım sektörünün söz konusu tebliğ kapsamındaki tüm destek mekanizmalarından faydalanabilecek. Doğu Marmara bilişim ve yazılım firmaları, bu desteklerden en üst düzeyde yararlanma kapasitesine sahip. " değerlendirmesinde bulundu.

 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.