Boşananların sayısı evlenenleri geçiyor

Boşananların sayısı evlenenleri geçiyor

Bolu Baro Başkanı Avukat Gazanfer Günler Bolu’da 2011 yılında açılan boşanma davalarının sayısında ciddi bir artış olduğunu söyledi.   Bolu Baro Başkanı Avukat Gazanfer Günler, ''Bolu'da ayda 46 çift...

Bolu Baro Başkanı Avukat Gazanfer Günler Bolu’da 2011 yılında açılan boşanma davalarının sayısında ciddi bir artış olduğunu söyledi.

 

Bolu Baro Başkanı Avukat Gazanfer Günler, ''Bolu'da ayda 46 çift boşanmak için mahkemenin yolunu tutuyor'' dedi. Günler, Türkiye genelinde boşanma sayısında yıllık yüzde 4 oranında bir artış olduğunu, evlenme oranında ise bir önceki yıla göre yüzde 1 civarında bir eksilme olduğunu ifade etti. Bolu'da boşanan çift sayısının arttığını kaydeden Günler, ''Bolu'da 2011 Ocak ayından Temmuz ayına kadar açılan boşanma dava sayısı 276’dır.Yani ayda 46 çift boşanmak için mahkemeye başvuruyor. Türkiye genelinde ise yüzde 4 onda 8 civarında bir artış var'' dedi. Boşanmaları birçok sebebe bağlayan Günler,''İlk başta gelen neden ekonomik sebep, ailenin geçim sıkıntısı, bayanların ekonomik bağımsızlıklarına önem vermiş olmaları, televizyonda yayınlanan diziler, işsizlik ve gelir azlığı gerçek anlamda aileyi sarsıyor. Sosyal sıkıntılar, çocuk bakımının paylaşımı, aynı tencereden ve aynı bireylerin yemek yemesi ekonomik olarak düşünülürken, şimdi bunlar düşünülmüyor.'' Şeklinde konuştu. Gelinin, kocasının babasını, annesini, kardeşlerini kabul etmediğini belirten Günler, ''Bu da toplumda yeni bir yapılanmanın işareti. Türk toplumu geleneksel yapılanmadan geniş aile tarzına çekilerek batıda olduğu gibi çekirdek aile olarak bireyselleşiyor'' diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.