BOVYAM sayesinde Yaşlılarımız ikinci baharlarını yaşıyor…

BOVYAM sayesinde Yaşlılarımız ikinci baharlarını yaşıyor…

Bolu’da kurulan merkez sayesinde yaşlılar hayata daha sıkı tutunuyor. Yaşlılar, zinde ve sağlıklı kalabilmek amacıyla, görevlilerle birlikte haftanın belirli günleri yürüyüş ve egzersiz yapıyor. Vali İbrahim Özçimen...

Bolu’da kurulan merkez sayesinde yaşlılar hayata daha sıkı tutunuyor. Yaşlılar, zinde ve sağlıklı kalabilmek amacıyla, görevlilerle birlikte haftanın belirli günleri yürüyüş ve egzersiz yapıyor. Vali İbrahim Özçimen de yaşlılara destek vermek amacıyla bazen yürüyüş ve egzersizlere katılıyor. Merkezdeki görevliler, ayrıca, yaşlıların evlerini ziyaret ediyor, dostluklar kuruyor. Sağlık, sosyal ve ekonomik sorunları çözüme kavuşturuyor. Konuyla ilgili olarak konuşan Vali Özçimen “Yaşlılarımızben ihtiyarladım torun bekleyeyim' düşüncesi içerisinde değiller. Dolu dolu hayatı yaşıyorlar ve etrafa da neşe saçıyorlar” dedi.

Bolu Valiliği Yaşlı Merkezi (BOVYAM), yaşlılara sağlık ve sosyal hizmet sunulması amacıyla, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Bolu Sağlık Yüksekokulu koordinatörlüğünde, Bolu İl Sağlık Müdürlüğü ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün işbirliğiyle 3 sene önce açıldı. Açıldıktan sonra verdiği hizmetlerle yaşlıların yaşama tutunma kaynağı olan BOVYAM, pilot çalışma alanı olarak Karaçayır Aile Sağlığı Merkezi'nde hizmet veriyor. Karaçayır Mahallesi'ndeki 65 yaş ve üzerindeki yaşlılar, merkezden faydalanıyor. Merkezde, muhtarlık aracılığıyla ve adrese dayalı olarak, hemşire ve akademisyenler tarafından evlere gidilerek, yaşlı kayıtları yapılıyor. Ayrıntılı kayıt formu ile yaşlıların sosyo-demografik özellikle, sağlık ve sosyal sorunları, yardım ve yardımcıya gereksinim düzeyleri belirleniyor.
Kayıt altına alınan yaşlılardan, herhangi bir hastalığı olan, ilaç kullanan, idrar kaçıran, kendi bakımını yapamayan, ev içerisinde hareket edemeyen, ev dışında işlerini göremeyen, yatağa bağımlı, sürekli izlenme gereksinimi olanlar, merkezdeki hemşireler tarafından, yılda en az 4 kez ziyaret ediliyor. Bakım ve tedavisi açısından sorunları saptanıyor, sorunun çözümü için gerekli kişi ya da kurumlara yönlendiriliyor. Eğer hasta ise yaşlı merkezinin üst katında aile sağlığı merkezindeki hekimlere gönderiliyor. Ayrıca, yaşlılar, sosyal hizmet uzmanı, psikolog ve fizyoterapist tarafından evlerinde ziyaret ediliyor ve raporlar tutuluyor. Ev ziyaretlerinde yaşlılarla dostluk ve arkadaşlık kuruluyor, sağlık, sosyal ekonomik sorunlarına yardım ediliyor.

Yaşlılara yaşama sevinci aşılıyoruz

 

Vali İbrahim Özçimen, yaşlılara verilen bir hizmetin ekstrem olduğunu, Türkiye'de Bolu’dan başka bir ilde böyle bir hizmetin var olup olmadığını bilmediğini söyledi. Merkeze gelen yaşlıların yaşama sevinci içerisinde olduğunu belirten Özçimen, "Yaşlılarımız haftanın dört günü kesintisiz yürüyorlar. Ben de fırsat bulduğumda onlarla yürüyorum. Baharda yine onlarla çıkmaya başlayacağım. Ayrıca, yaşlılarımızın sağlık kontrolleri devamlı yapılıyor. Gerekenler yapılıyor. Müzik, sanat, el işi gibi güzel işler yapıyorlar. 'Ben ihtiyarladım torun bekleyeyim' düşüncesi içerisinde değiller. Dolu dolu hayatı yaşıyorlar ve etrafa da neşe saçıyorlar. Verilen hizmet çok güzel." Diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.