Bu bir ileri faşizmdir##hb_manset.gif

Bu bir ileri faşizmdir##hb_manset.gif

Türkiye 14 Şubat sevgililer gününe büyük bir şokla uyandı. Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasında olan gazeteci Soner Yalçın’ın sahibi olduğu odatv haber portalının İstanbul’daki...

Türkiye 14 Şubat sevgililer gününe büyük bir şokla uyandı. Türkiye’nin en çok okunan yazarları arasında olan gazeteci Soner Yalçın’ın sahibi olduğu odatv haber portalının İstanbul’daki merkezi basıldı ve polis ekiplerince arama yapıldı. Operasyonun, sitede yayımlanan “Ergenekon aramalarıyla ilgili” görüntüler nedeniyle gerçekleştiği öne sürülürken Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz emriyle Soner Yalçın’ın da aralarında bulunduğu 4 kişi gözaltına alındı. Yalçın’ın Pazartesi günü yeni bir TV kanalı için imza atacağı ve “Durum TV” ismi verilen kanalın tüm teçhizatının alındığı ve yayın yapmaya hazır hale geldiği de kaydedildi.

Türkiye, kitapları yüksek satış rakamlarına ulaşan Soner Yalçın’ın gözaltına alınmasını konuşuyor. Oda Tv’ye yapılan baskın ve yöneticilerinin gözaltına alınması kararı bazı kesimlerce AKP hükümetinin seçimlere doğru baskıyı arttırması olarak nitelendiriliyor. Ergenekon ve Balyoz davalarında kullanılan delillerin gerçek olmadığına ilişkin haberlerin giderek çoğalması, bu davaların kamuoyu nezdindeki inandırıcılığına büyük darbe vurmuştu. Tutuklu Teğmen Mehmet Ali Çelebi’nin telefonuna “sehven” yapılan yüklemeler, emekli Orgeneral Çetin Doğan’ın Balyoz Davası’nda kullanılan delillerin çürük olduğuna dair açıklamaları gündemde büyük yer işgal etmişti. Oda Tv, başta Gölcük Donanması’ndaki aramalar olmak üzere, son dönemde bu davalarda cemaatin ve polisin “delil ürettiğine” dair birçok haber yapmış ve bu davaların hukuki anlamda meşruiyetinin kalmadığına işaret etmişti. Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan CHP Bolu il başkanı Mehmet Karakaşoğlu yaşananların AKP’nin devleti ele geçirmesi olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayarak Adalet ve Kalkınma Partisi Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet rejiminin rövanşını almaya çalışıyorlar. Türkiye’de bir rövanş maçı oynanıyor. Maçın kazanılması için toplumun, bireylerin korkutulması sesinin soluğunun kesilmesi gerekirdi. Öylede yapıyorlar. Önce medya ele geçirildi. Medyanın önemli bir bölümü cemaatlerin eline geçti. Medya patronlarının üzerine vergi memurları salınıp, sindirildi. Medyanın önemli bir bölümü de yandaşlara teslim edildi. Ordunun üzerine gidildi. Suç ve suçlular varsa cezalarını çeksin, ama düzmece senaryolarla Genelkurmayın en gizli kozmik odalarına girildi. Komuta kademesi sessiz kaldı. Son yapılan referandumda ‘anayasayı değiştirip darbecilerden hesap soracağız’ dediler, tuzaklar kuruldu. Peki, hesap soruldu mu? Hayır. Tam tersi 12 Eylülden hesap sorulsun diye verilen önergeye yüzleri kızarmadan HAYIR dediler.” Biçiminde konuştu.

 

AKP’ye muhalefet edenler birer birer tutuklandı.

 

AKP karşıtı 4 televizyon kanalının patronlarının içeriye alındığını hatırlatan Karakaşoğlu; . “ART-Mustafa Özbek, Ulusal Kanal-Doğu Perinçek, Başkent TV-Mehmet Haberal, Kanaltürk-Tuncay Özkan ileri demokrasinin kurbanı oldular. Bu yapılanlar ancak baskıcı rejimlerde görülür. Bunun adı sansürdür, gözdağıdır, korkutmaktır. Bunun adı İstanbul Baro Başkanının söylediği gibi “Bu bir ileri faşizmdir”.Referandumda Yetmez ama evet diyenler nerede? Vicdanları rahat mı?” şeklinde konuştu. Son yaşanan süreçte Soner Yalçın ve arkadaşlarının gözaltına alınmasının bu senaryonun bir parçası olduğunu da vurgulayan CHP Bolu İl başkanı Mehmet Karakaşoğlu sözlerini “Burada topluma ‘Bakın aklınızı başınıza toplayın, sıra size gelecek denilmektedir.’Orduyu, medyayı, sivil toplum kuruluşlarını, sendikaları, üniversiteleri susturdular, yargıyı bile ele geçirdiler ama rövanş maçı bitmedi. Şimdilik onlar önde. Bu maçlar 90 dakikada bitmez. Ezilen, horlanan, geçim sıkıntısı çeken, emeğiyle geçinenler maçın bitim düdüğü çalmadan gelin CHP de birleşelim. Ülkenin bölünmez bütünlüğüne Cumhuriyet ve değerlerine sahip çıkalım.” Şeklinde tamamladı.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.